Abhazya Cumhurbaşkanı Vekili Valery Bganba, koronavirüs enfeksiyonundan kaynaklanan COVID-19 salgın hastalığından halkı korumak için, yeni önlemler içeren bir kararname imzaladı. Bganba, olağanüstü durum yaşanan şu günlerde bile halkın yüzlerce kişilik düğün organizasyonları yaptığına ve bunun tehlikesine dikkat çekerek, halkın ve devletin birlikte olurlarsa ancak bu sırunu en az zararla atlatacaklarını belirtti.

Kararname şu kısıtlamaları içeriyor:

- 25 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında resmi veya sivil, herhangi bir kitlesel etkinlik düzenlenmesi, tam gün (24 saat boyunca) yasaktır.

- 25 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında Abhazya Cumhuriyeti sınırları içinde yapılacak gezi faaliyetleri, tam gün (24 saat boyunca) yasaktır.

- 25 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri ​​arasında sınır kapılarından Abhazya Cumhuriyeti'ne gezi ve turistik amaçlı tüm girişler reddedilecek.

- 25 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında Abhazya-Rusya devlet sınırında, gümrüksüz satış mağazalarının çalışmaları askıya alınacak.

- 27 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında, statüsü ne olursa olsun halka açık tüm yeme, içme, catering tesislerinin faaliyetleri tam gün (24 saat boyunca) askıya alınacak.

- 27 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında, başkent Sohum'da ve Abhazya'nın diğer bölgelerinde merkez pazarlarının ve giyim mağazalarının faaliyetleri tam gün (24 saat boyunca) durdurulacak.

- 27 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında, taksiler hariç,  şehir içi, banliyö ve şehirlerarası ulaşımda tüm toplu taşıma araçlarının (taksiler hariç) kullanımı yasaktır

- 25 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında düğün salonlarının ve özel etkinlik salonlarının aktiviteleri, tam gün (24 saat boyunca) askıya alınacak.

- 25 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında spor salonları, fitness merkezleri, fizyoterapi merkezleri ve spa salonlarının faaliyetlerini askıya alınacak.

- Daha önce 30 Mart 2020 tarihine kadar olduğu duyurulan okul tatili, 7 Nisan 2020 tarihine kadar uzatıldı. Bu uzatma Abhaz Devlet Üniversitesi, kreşler, anaokulları, dans ve spor okulları ve diğer eğitim kurumları için de geçerlidir.

- Bu süreler içinde gıda, bebek ürünleri, ilaçlar, tıbbi ürünler, dezenfektanlar ve kişisel koruyucu ekipman da dahil olmak üzere temel kullanım ürünleri için fiyat artışlarını önlemek üzere tedbirler alınacak.

Kararnameyle ayrıca tüm devlet kurumlarının çalışma tanımları ve görev alanları da virüsün yayılmasını önlemek adına yeniden belirlendi, denetimlerin artırılacağı bildirildi. Özellikle Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs enfeksiyonu COVID-19 ile ilgili olası semptomlar, zamanında alınması gereken önlemlere, spesifik önlemler ve eylemlerle ilgili kamuoyunu bilgilendirme konusunda bir çalışma organize etmesi, COVID-19 bulguları olan hastaları özel tıbbi tesislere ulaştırmak için gece gündüz acil ambulans ekipleri düzenlemesi, koronavirüs enfeksiyonu olan hastaların saptanması konusunda sağlık personeline eğitim vermesi, tüm bunlar için bir eylem planı organize etmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca kolluk kuvvetleri, sağlık kurumları, acil durum ve kurtarma hizmetleri dışındaki kurum ve kuruluşların, çalışan sayılarını, ücretlerini korumak şartıyla en aza indirmeleri önerildi.

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Abhazya Merkez Seçim Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçimleri için ilk resmi oy sayım verilerini yayınladı. Kurul Başkanı Tamaz Gogiya, Uluslararası Basın Merkezi'nde düzenlenen brifingde Aslan Bjania'nın % 56.5 oy alarak seçiden birinci olarak ayrıldığını açıkladı.

Seçim Kurulu'nun açıkladığı verilere göre sonuçlar şöyle:

  • Aslan Bjania -% 56.5
  • Adgur Ardzınba -% 35.42
  • Leonid Dzapşba -% 2.22

Abhazya'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri yedinci kez yapıldı.Dün yapılan seçimlerde üç aday vardı: Muhalefet bloğu Aslan Bjaniya, Akzaar partisi lideri Leonid Dzapşba ve Abhazya Ekonomi Bakanı Adgur Ardzınba. 

Kaynak: Sputnik Apsny

Bilindiği gibi 25 Ağustos 2019 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini, ikinci turda az farkla Raul Hacimba kazanmış, Bjaniya'nın hastalığı nedeniyle yerine aday gösterilen Alhas Kutsniya ise seçimi kaybeden taraf olmuştu. Ancak Kutsniya sonuçlara yasal olarak itirazda bulunmuş, mahkeme süreci temyiz aşamasında devam ederken yapılan bir mitingle cumhurbaşkanlığı ofisi işgal edilmiş, Hacimba 12 Ocak 2020 tarihinde istifa etmiş ve tekrar aday olmayacağını açıklamıştı. Abhazya Yüksek Mahkemesi'nin seçimleri geçersiz saydığını bildiren bir karar almış, ardından Abhazya 22 Mart 2020 tarihinde yapılması plalanan yeni bir seçim sürecine girmişti.

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimleri bugün 152 seçim merkezinde yapıldı.

Akşam saat 20.00 itibarıyla sona eren seçimlerde, üç adayın seçim ofislerinden yapılan sonuç duyurularına göre Aslan Bjaniya'nın Abhazya Cumhurbaşkanı olması kesinleşti. Merkez Seçim Kurulu ise kesin olmayan resmi sonuçların yarın saat 11.00'de açıklanacağını bildirdi.

Adaylardan Adgur Ardzınba, Aslan Bjania'nın seçim merkezine gitti ve kendisini zaferinden dolayı ilk kutlayan kişi oldu. Ardzınba Bjaniya'nın deneyimli bir politikacı olduğunu belirterek, seçim öncesi vaadettiği tüm projelerini gerçekleştirmesini umduğunu, bunu yapacak olursa kendisinin ve ekibinin de Bjaniya'ya yardımcı olacağını söyledi.

Aslan Bjania da Ardzinba'yı, Abhaz halkının değerli bir evladı olarak nitelendirdi ve Abhazya'nın dayanışma içinde çözülebilecek çok sayıda sorunu olduğunu, dolayısıyla bu seçimlerde kaybeden olmadığını söyledi.

Bjaniya, seçim merkezi önünde bekleyen taraftarlarına da seslenerek, hepsine çalışmalarından dolayı teşekkür etti. 

Abhazya cumhurbaşkanı vekili Valery Bganba'nın da telefonla arayarak Bjaniya'yı tebrik ettiği ve 23 Mart'ta kendisiyle biraraya geleceğini söylediği bildirildi. Diğer aday Leonid Dzapşba'nın ise resmi sonuçlar açıklanmadan bir yorum yapmaktan kaçındığı, ancak açıklanacak tüm sonuçları kabul ettiğini bildirdiği öğrenildi.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

 

Kategori Haberler

Yarın yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde üç aday devlet televizyonu ekranlarında biraraya geldiler.

Adaylardan Leonid Dzapşba, programın başında söz alarak diğer adaylara şans diledi ve programa katılmayacağını, özellikle Aslan Bjania’nın sağlık durumundan dolayı eşit şartlarda olmadıklarını, sağlık durumundaki olabilecek herhangi bir bozulmaya neden olmak istemediğini söyleyerek programdan ayrıldı. İki saat sürmesi planlanan program tartışmanın uzaması nedeniyle yarım saat daha devam etti..

Adaylar Adgur Ardzınba ve Aslan Bjaniya ile gerçekleşen program, ülkedeki siyasi krizlerin tartışılmasıyla başladı.

Bjania, 2004 yılında halkın siyasi kutuplaşmalarının başladığını belirterek, çelişkileri düzelterek başarılı olunabileceğini, bunun için genç nesil politikacılara güvenmek gerektiğini söyledi.

Ardzınba’ya göre ise bu kutuplaşma, insanların eylemlerinden sorumlu olmamalarından kaynaklanıyor. "Son olayda insanlar kendiliğinden Başkanlık binasına gelmediler, birileri onları oraya çağırdı. Bunun arkasındaki kişileri sorumluluk göstermeye davet ediyorum” diyen Ardzınba 9 Ocak 2020'de Cumhurbaşkanı Raul Hacimba’nın istifasını talep ederek Başkanlık binasına gelen vatandaşlarınçıkan huzursuzluk sonunda başkanlık sarayını işgal ettiklerini, Hacimba’nın istifa ettiği 12 Ocak'a kadar ellerinde tuttuklarını hatırlattı.

Buna karşılık Aslan Bjania, "9 Ocak'ta protestoya katılanların çoğu Raul Hacimba taraftarıydı" dedi ve “Halkın güvenlik sertifikası yok. Kalabalık toplandığında suç unsurları da oraya geliyor...Cezaların niteliği kişisel olmalı” şeklinde konuştu. 2016 Temmuz’unda İçişleri Bakanlığı'na yapılan saldırı ve protestoları hatırlatan Bjania, olayın dönemin İçişleri Bakanı Leonid Dzapşba’nın, referanduma katılan çalışanları işten çıkarmakla tehdit etmesinden kaynaklandığını söyledi.

Adgur Ardzınba buna, "Aslan Georgieviç, birisi bir suç işlerse, buna karşılık bir suç işlenebilir, mantığınız böyle mi söylüyor?" sorusuyla cevap verdi.

Yarın yapılacak seçimler konusuna gelindiğinde Bjaniya, sonuç ne olursa olsun, Ardzınba’nın kazanması durumunda da sonucu kabulleneceğini belirtti ve "Son olayların deneyimlerini dikkate alacağız, içinde oturduğumuz tekneyi sallayamayız, seçim sonuçlarıyla ilgili bir kriz olmayacak" dedi.

Ardzınba da seçimde kaybeden olmayacağını söyleyerek, "Merkez Seçim Kurulu tarafından ilan edilecek sonuçları kabul edeceğiz. Halkımız bize bir sorumluluk verirse, Aslan Bjania’nın ekibinden profesyonel kişilerin de aralarında olacağı bir takım kurabiliriz” dedi.

Daha sonra adaylar uluslararası konuları değerlendirmeye geçtiler. Bjaniya, "Önce ülke içindeki durumu güçlendirmeliyiz, ancak o zaman diğer devletler bizi tanıyacak. Rusya ile ilişkiler temel niteliktedir" derken, Abhazya Rusya ilişkilerinin yeterince gelişmediğini, Rusya ile yapılan anlaşmalara göre sınır geçiş rejiminin basitleştirilmesi gerektiğini, Psou sınırındaki uygulamalardan çok az insanın memnun olduğunu belirtti ve bunun düzelmesi gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili Adgur Ardzınba ise, “Bjaniya’nın ima ettiği gibi egemenliğimizin bir kısmını devrettiğimizi sanmıyorum. Aksine, Rusya'nın varlığı ve çoğu Bagapş döneminde yapılmış antlaşmalar egemenliğimizi güçlendirdi” dedi. Ardzınba'ya göre uluslararası tanınma için diasporaları, farklı ülkelerdeki ticaret misyonları ve diğer tüm kaynakları kullanmak gerekiyor.

Gürcistan’la ilişkiler konusunda Bjaniya, Gürcistan ile ilişkilerin Abhazya'nın bağımsız bir ülke olması temelinde kurulmaya devam edeceğini belirtti ve "Gürcistan'ın güç kullanılmaması konusuna odaklanması gerekiyor" dedi. Ardzınba ise, “Gürcistan Abhazya'yı ekonomik olarak ilhak etmeye çalışıyor, bunu unutmayalım. "İşgal Altındaki Topraklar Kanunu" Gürcistan'da hala yürürlükte, politikacılar da bunu unutmamalı. Bu yasaya göre hem Aslan Bjaniya, hem de ben suçluyuz. Bu koşullar altında Gürcistan ile nasıl diyalog kurabiliriz?" diye sordu.

Ekonomi konusuna gelindiğinde Bjaniya, Ardzınba’ya 2014 yılından 2018'e kadar Abhazya'nın ekonomik durumunun neden önemli ölçüde kötüleştiğini sordu. Ardzınba, Rusya'nın Abhazya'ya sağladığı mali yardıma dikkat çekerek cevap verdi, “26 Ağustos 2008'de Rusya Federasyonu Abhazya'yı tanıdı ve 2009 yılında Abhazya'ya maddi yardım konusunda bir belge imzalandı. Ekonomik büyüme gerçekleşti, bunu 2008 bütçesini ve 2012 bütçesini karşılaştırarak görebiliriz (2008 yılında devlet bütçesi 1 milyar 600 milyon iken, 2012 yılında bütçe 9 milyar 786 milyon). Abhazya’nın 2012 ve 2014 bütçelerini karşılaştırırsak da, Rusya Federasyonu'nun azalan yardımıyla birlikte bütçenin azaldığını görürüz" dedi.

Bjaniya’nın, Abhazya'nın neden Rus Yatırım Programına hakim olamadığı sorusunu Ardzınba, “Çünkü devletimizi inşa etmek yerine siyasetle uğraşıyoruz. 2020-2022 için Rus yatırım programı Abhazya'ya 4,5 milyar ruble tahsisi içeriyor” diye cevapladı.

Programın devamında, "Yüksek bir suç oranımız, ciddi bir yolsuzluk seviyemiz var" diyen Bjaniya, yargı sisteminin ciddi bir şekilde revize edilmesi gerektiğini belirtti, bunun için bir dizi yasa ve yönetmeliğin kabul edilmesinin yanı sıra savcılık çalışmalarının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ona göre, yargı sistemine olan güven düzeyi yükseltilmeli, ayrıca yolsuzluğa karşı çalışmalar güçlendirilmeli.

Bjaniya ayrıca Abhazya'da yılda yaklaşık 65 kişinin trafik kazalarında öldüğünü vurgulayarak, Cumhurbaşkanı seçilirse gerekli önlemleri alacağını, üç yıl içinde bu sayının yarıya indirileceğini, suçların sayısının da azalacağını iddia etti.

Aslan Bjaniya program sonunda Adgur Ardzınba'ya Mihail Lakerbay'ın "Dişi Geyiği Öldüren" adlı kitabını hediye etti.

Ardzınba ise program sonunda seçmenlere seslendi: “Sevgili seçmenler, Abhazya vatandaşları, önümüzdeki seçimler yaşamın sadece bir aşaması ve atılması gereken siyasi bir adımdır. Lütfen oy sandıklarına gelin ve tercih ettiğiniz bir adaya oyunuzu verin. Verdiğiniz aday kazanmazsa bu bir mücedeleyi kaybettiğiniz ya da trajik bir şey olduğu anlamına gelmez, bu vatandaşlarımızın çoğunun başka bir kişiyi tercih ettiği anlamına gelir. Huzur içinde yaşamaya devam edebilmemiz için her şeyi birlikte yapmamız gerekir... Aslan Bjaniya’ya teşekkür ediyorum...”

Ardzınba ve Bjaniya gün içinde de taraftarlarıyla seçimden önce son kez biraraya geldiler. Ardzınba ayrıca akşam saatlerinde diasporadan gelen vatandaşlarla biraraya geldi, karşılıklı sorunlar ve beklentiler konuşuldu.

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanı vekili Valery Bganba, Abhazya Cumhuriyeti halkını koronavirüs enfeksiyonundan korumak için ek önlemler geliştirmek üzere bakan ve milletvekillerinden oluşan 18 üyeli bir bir koordinasyon merkezinin kurulması kararını ve halkı koronavirüs enfeksiyonundan korumak için ek tedbirler kararını imzaladı.

Buna göre okulların 23 Mart pazartesi gününe kadar olan tatilleri 30 Mart 2020'ye kadar uzatıldı.  

Kararın diğer maddeleri şöyle:

1. Abhazya Cumhuriyeti'ne koronavirüs enfeksiyonu vakalarının kaydedildiği ülkelerden gelen vatandaşlar, kendi kendilerine izolasyon uygulamalı. Abhazya Cumhuriyeti'ne varış gününden itibaren 14 gün boyunca işyerlerine gitmemeli, halka açık yerlere yaptıkları ziyaretleri en aza indirmeliler,  

2. Devlet yetkilileri, yerel yönetim başkanları, tüm kurum ve kuruluşların yöneticileri, işyerinde yüksek ateşi olan çalışanların, iş ortamından uzak durmasını sağlamalılar,

3. Merkezi ve yerel yönetim organları, devlet kurumları, işletmeler ve kuruluşlar, 20 Mart 2020'den 7 Nisan 2020'ye kadar, 60 yaşın üzerindeki işçilerini (üretimi aksatmaksızın) yevmiyeleri devam edecek şekilde, resmi görevlerini yapmaktan muaf tutmalı,  

4. Okul öncesi eğitim kurumlarının faaliyetlerini 30 Mart 2020 tarihine kadar askıya almalı, 

5. Eğitim kurumlarındaki tatilleri 30 Mart 2020 tarihine kadar uzatmalı,  

6. Eğitim kurumları ile spor ve dans okullarının faaliyetlerini 30 Mart 2020 tarihine kadar askıya almak, 

7. Abhaz Devlet Üniversitesi, Sohum Açık Enstitüsü ve mesleki eğitim kurumlarında dersleri 30 Mart 2020 tarihine kadar askıya almak, 

8. 20 Mart 2020'den 7 Nisan 2020'ye kadar, Ritsa Milli Parkı, Yeni Afon Mağarası, Botanik Bahçesi, Abhazya Bilimler Akademisi gibi yerlere yapılacak planlanmış ziyaretler ertelenmeli,

9. Yabancı vatandaşlara ve bazı gruplara gezi hizmeti düzenleyen kişi ve tüzel kişilere 20 Mart 2020 ile 7 Nisan 2020 arasında gezi organizasyonlarınıunu askıya almalarını tavsiye etmeli,

10. Dini gruplar ve örgütlerin Abhazya Cumhuriyeti'nin dini yapılarına yapacakları ziyaretler, 20 Mart 2020'den 7 Nisan 2020'ye kadar ertelenmeli,

11. Vatandaşların ritüel kutlamalarını 7 Nisan 2020'den sonraya ertelemelerini tavsiye etmeli."

Kaynak: Apsnypress

 

 

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanı vekili Valery Bganba, halkı koronavirüs enfeksiyonundan koruma konularını tartışmak üzere Güvenlik Konseyi ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Abhazya Bakanlar Kurulu basın servisinden bildirildiğine göre, toplantıda virüse karşı önleyici tedbirler, Abhaz-Rus sınırının işleyiş durumu ve Psou sınırındaki kontrol noktası konuşuldu. Dışişleri Bakanı Daur Kove Güvenlik Konseyi üyelerine, Abhazya'nın ardından Rusya tarafından da sınır kapılarında uygulamaya konan kısıtlamalar hakkında bilgi verdi. 

Buna göre, 18 Mart-1 Mayıs 2020 tarihleri arasında, sınırdan geçişler sadece Rusya Federasyonu vatandaşlığına sahip Abhazya sakinleri için mümkün olacak. Bu uygulamadan yük taşımacılığı yapan araçlar ve refakat eden kişiler etkilenmeyecek.

Sağlık Bakanı Tamaz Tsaknakya, sınırda 24 saat sağlık kontrolü yapan ekibin yarından itibaren termal kamera kullanacağını söyledi. Tsaknakya, devlet bütçesinden Sohum'daki Cumhuriyet Hastanesi'ne, eksik malzeme tedariki için 4 milyon ruble aktarıldığını da bildirdi.

Kaynak: Apsnypress

 

Kategori Haberler

Abhazya'da 10. gününe ulaşan yolsuzluğa karşı açlık grevi eyleminin ardından Abhazya parlamentosu bugünkü oturumunda, "Kamu görevlileri ve milletvekillerinin mal, gelir, gider, mülkiyet ve borç beyanında bulunması" hakkındaki mevcut yasayla ilgili değişiklikleri kabul etti. 

Sputnik Abhazya'dan alınan bilgiye göre, kabul edilen yasa değişikliği uyarınca kamu görevlileri ve milletvekilleri sadece kendilerinin ve eşlerinin değil, küçük ve yetşkin çocuklarının, ayrıca ebeveynlerinin ve kardeşlerinin de bu bilgilerini beyan etmek zorunda kalacaklar.

Bilindiği gibi, Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'nin 20. maddesinin Abhazya parlamentosunda yasalaşmasını isteyen bir grup aktivist, parlamentonun Şubat ayında kabul edilen yasayı değiştirmesini ve 20. maddeyi kabul etmesini talep ederek 2 Mart'ta açlık grevine başlamışlardı. Dün eylem alanında yapılan mitinge katılan bir grup parlamenter, bugün parlamentoda yasa değişikliğinin görüşüleceğini ve kabul edilebileceğini bildirmişler, bunun üzerine dün itibarıyla açlık grevine parlamento oturumunun sonuna kadar ara verilmişti.

Yasa değişikliğine göre ayrıca, bundan sonra cumhurbaşkanı adayları ve yardımcıları mal beyanlarını sadece seçim komisyonuna değil, aynı zamanda kurumun internet sitesinde yayınlanmak üzere Vergi ve Aidat Bakanlığı'na da bildirecekler. Medyada yayınlanarak kamuya açıklanabilecek olan veriler şu bilgileri içerecek:

  • Beyan sahibi ve aile üyelerine ait gayrimenkullerin mülkiyet hakkı veya kullanım hakkı ile bilgiler,
  • Banka (kredi) hesaplarının, banka kartların sayısı ve bilgileri, nakit bilgileri, bunların yıllık gelir bilgileri,
  • Kıymetli taş ve metallerden oluşan eşyalar, sanat eserleri, dini materyaller, ulusal veya dünya kültürel mirasına ait nesneler, sanat eserleri koleksiyonları, nümismatik, filateli ürünler, silahlar.

Yasada yapılan önemli değişikliklerden biri de, yanlış beyanda bulunan devlet görevlisinin, görevine geri dönme hakkı olmaksızın görevden alınması kararı oldu.

"Kamu görevlileri ve milletvekillerinin mal, gelir, gider, mülkiyet ve borç beyanında bulunması" hakkındaki yasa değişikliğinin, resmi kaynaklarda yayınlandığı gün yürürlüğe gireceği bildirildi.

 

Kategori Haberler

Abhazya-Gürcistan arasındaki sınır kapısı 14 Mart 2020 tarihinde saat 20:00 itibarıyla tamamen giriş çıkışlara kapatılacak. 

Abhazya Parlamentosu basın servisinden verilen bilgiye göre, Gürcistan'da görülen koronavirüs enfeksiyonu olan kişilerin sayısındaki artışla bağlantılı olarak Cumhurbaşkanı vekili Valery Bganba, Abhazya-Gürcistan devlet sınırındaki kontrol noktalarını kapatmak için bir karar imzaladı. Sınırın ne zaman açılacağı daha sonra bildirilecek.

Karara göre, sınırdan sadece zorunlu tedaviler için Gürcistan'a gidecek olanlar ve İngur Hidroelektrik Santrali'nde çalışan görevliler geçiş yapabilecek.

Bilindiği gibi, Gürcistan'da koronavirüs enfeksiyonu vakalarının görülmesi nedeniyle daha önce de 27 Şubat'ta imzalanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Abhazya'dan Gürcistan'a geçiş izni verilmesine 7 Nisan'a kadar ara verilmişti. 

Kategori Haberler

Abhazya'da 9. gününe giren "yolsuzluk için açlık grevi"nde aktivistler halkla biraraya geldiler ve basın açıklaması yaptılar.

Yapılan duyuruya uygun olarak, eylemin yapıldığı Özgürlük Meydanı'nda saat 12.00'den itibaren toplanan destekçiler ve basın mensupları eylemcilerle biraraya geldiler, durumlarıyla ilgilendiler, sohbet ettiler. Bu arada meydana gelerek, destekçilerin arasına katılan beş milletvekili, eylemcilerin taleplerinin yarın parlamentoda görüşüleceğini, yasanın kabul edilmesi için çalışacaklarını söylediler.

Mitingde soruları cevaplayan aktivistler toplanan imza sayısının 9 bini geçtiğini açıkladılar. Aktivistlerden Rismag Acincal eylemle ilgili "Yetkililerin yasadışı zenginleştirilmesini bir suç haline getirme eylemi yapıyoruz" derken, grubun kurucularından Astamur Kakaliya açıklamasında eylemin nedenlerini anlattı ve "Bugün aramıza katılan milletvekilleri, parlamenterlerin zorunlu mal beyanında bulunması ile ilgili yasanın kabulünü yarın görüşecekleri sözünü verdiler. Ayrıca, yasadışı bir şekilde edinilmiş malları bildirmemekten hüküm giyen bir memurun, memuriyete iade etme hakkı olmadan görevinden çıkarılmasını talep ediyoruz. Değişiklik, hapis cezaları veya mülklere el konulması şeklinde önleyici bir önlem anlamına gelmediğinden, kabul edilmesinde sakınca görülmeyeceğini umuyoruz. Parlamento gerekirse bununla ilgili bir cezanın Ceza Kanunu'na eklenmesini sağlayabilir” şeklinde konuştu. 

Bugün açlık grevini sürdüren 6 eylemciden Marina Agrba yüksek kan basıncı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Bota Ajiba adlı eylemci de miting sırasında baygınlık geçirerek gözlem altına alındı. Miting sonunda yapılan açıklamada, yarın yapılacağı bildirilen parlamento oturumunda yasa değişikliği kabul edilmezse, açlık grevine yeni insanlar katılacak ve eylem yaygınlaştırılacak.

Bilindiği gibi, Abhazya Parlamentosu'nda Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'nin 20. maddesinin kabul edilmesini isteyen bir grup aktivist, 2 Mart Pazartesi günü açlık grevine başlamıştı. Üç kişilik açlık grevi eylemcisine daha sonra üç kişi daha katıldı. Bir talep metnini de imzaya açan aktivistler, on bin imzaya ulaştıklarında parlamentoya vereceklerini söylediler. Aktivistler yasanın 22 Mart'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce kabul edilerek uygulamaya konmasını istiyorlar, parlamento ise 30 Aralık'tan önce yasanın uygulanamayacağını söylüyorlar. Eyleme Türkiye diasporasında açılan imza kampanyalarıyla da destek veriliyor.

Yolsuzluğa karşı açlık grevine detek vermek isteyenler tıklayarak linklere gidebilir ve yorum bölümüne "destekliyorum - isim soyadı" yazabilirler.

 

Kategori Haberler

Abhazya Dışişleri Bakanlığı'na, Abhazya Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'ne katılımına ilişkin bir tasarı hazırlaması talimatı verildi.

Cumhurbaşkanlığı Vekili Valery Bganba, Abhazya'nın Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesine katılımıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Daur Kove ile bir toplantı düzenledi. Bganba toplantıda, imzalanacak belgenin sözleşmeye katılan ülkelerde sadece bireysel değil, tüm demokratik kurumları ve etik değerleri hukukun üstünlüğü kapsamında geliştirmeyi amaçladığını belirtti ve "sözleşme ile yolsuzluğun önlenmesi, hakimlerin dürüstlüğü ve yargıya güven, muhasebe ve denetin standartlarının güçlendirilmesi, yargı mensuplarının, resmi ve sivil toplum unsurlarının yolsuzluğun önlenmesi ve yolsuzlukla mücadele çalışmalarına katılmasını konusunun düzenlenmesini önemsiyoruz" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Daur Kove de, Abhazya Cumhuriyeti'nin "Uluslararası Antlaşmalar" hakkındaki ilgili kanun uyarınca, uluslararası anlaşmalara, sözleşmelere ve diğer benzer belgelere tek taraflı olarak katılımının yolunun açık olduğunu belirtti. 

Toplantının ardından Bganba, Dışişleri Bakanı Kove'ye, Abhazya'nın 31 Ekim 2003 tarihli BM Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'ne katılımına ilişkin bir tasarı hazırlanması talimatını verdi.

Önümüzdeki günlerde Dışişleri Bakanlığı hazırlanacak bir tasarının Abhazya Meclisi ve Abhazya Parlamentosu'na gönderileceği bildirildi.

Kaynak: Apsnypress

Kategori Haberler
Sayfa 1 / 3