Geçtiğimiz günlerde yapılan ve oldukça çekişmeli geçen seçimlerin ikinci turu sonunda ikinci kez cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Raul Hacimba, tebrikleri kabul etmeye devam ediyor. 

Cumhurbaşkanlığı basın servisinden verilen bilgiye göre Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinin Devlet Başkanları da, Abhazya Cumhurbaşkanı seçilen Raul Hacimba'ya birer kutlama mesajı gönderdiler.

Adigey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Murat Kumpilov, gönderdiği mesajda "... Abhazya'nın sosyo-ekonomik gelişimini sağlamak ve Abhazya vatandaşlarınının yaşam koşullarını daha iyileştirmek yönündeki verimli çalışmalarınızla, önemli görevlerinizi başarıyla yürüteceğinizi umuyorum. Adige ve Abhaz halkları arasındaki yapıcı işbirliğinin ve kardeşlik bağlarının gelişmeye ve güçlenmeye devam edeceğine inanıyorum. Size, güçlü enerjiniz ve sağlığınızla tüm yapıcı plan ve programlarınızı uygulamanızda başarılar diliyorum" dedi.

Karaçay Çerkes Cumhuriyeti Devlet Başkanı Raşid Temrezov ise mesajında, "Çok uluslu Karaçay-Çerkes halkı adına ve kendi adıma, Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçildiğiniz için sizi tebrik ediyorum. Seçimlerde kazandığınız zafer, gerçek bir lider olduğunuzun ve Abhazya halkının bir parçası olduğunuzun gerçek bir kanıtıdır.

Cumhurbaşkanlığı görevinizde yapacağınız çalışmaların, Abhazya vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin daha da geliştirilmesine katkıda bulunacağına eminim.

Abhazya'ya barış, ekonomik istikrar ve refah, Abhazya'daki her aileye ayrıca mutluluk ve refah diliyorum" sözlerine yer verdi.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti cumhurbaşkanı vekili Kazbek Kokov Hacimba'yı, "...Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimindeki zaferinizi memnuniyetle haber aldım. Tüm kalbimle sizi tebrik ediyor, sağlıklı ve uzun yıllar sürecek verimli çalışmalar diliyorum. Sahip olduğunuz üstün profesyonellik, iş ve liderlik niteliklerinizin Abhazya halkının beklentilerini karşılayacağından eminim” sözleriyle kutladı. 

 

 

 

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucuna itiraz eden Alhas Kutsniya'nın Abhazya Yüksek Mahkemesi'nde açtığı davanın ön duruşması bugün yapıldı.

Mahkeme esasa ilişkin davanın kararının 17 Eylül 2019 tarihinde saat 11: 00'de yapılacak duruşmada verilmesini kararlaştırıldı.

Abhazya Yüksek Mahkemesi basın servisinden verilen bilgiye göre, Henri Gamisonya başkanlığındaki Yüksek Mahkeme'nin diğer yargıçları Raul Paçuliya ve Anri Bartsıts'dan oluşuyor. 

Davada Alhas Kutsniya'nın avukatlığını ise Batal Tabagua ve Garegin Mitin yapıyorlar.

 
 
Kategori Haberler

Abhazya Silahlı Kuvvetlerinin İttifak ve Stratejik Ortaklık Antlaşması kapsamında modernizasyonu anlaşması Ağustos ayında Mirab Kishmaria ve Sergey Shoigu tarafından imzalandı.

Rusya, Abhaz ordusunun modernizasyonunu finanse etme projesini onayladı.

Rusya Federasyonu'nun resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Rusya Federasyonu ile Abhazya Cumhuriyeti arasında daha önce imzalanan İttifak ve Stratejik Ortaklık Antlaşması kapsamında yer alan, Abhazya ordusunun modernizasyonunun maliyetinin finanse edilmesi  anlaşması Başbakan Dimitriy Medvedev tarafından onaylandı.

Rusya yasalarına göre anlaşma daha sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sunulacak.

23 Ağustos 2019 tarihinde Abhazya Savunma Bakanı Mirab Kişmariya, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile Moskova'da bir araya gelmişler, iki ülke arasındaki işbirliği ve Abhazya Silahlı Kuvvetlerini modernize etmenin maliyetlerini finanse etmek üzere anlaşmaya varmışlardı.

 

Kategori Haberler

8 Eylül 2019 pazar günü yapılan Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybeden Alhas Kutsniya, Abhazya Seçim Kurulu'nun kararının yasadışı olduğu gerekçesiyle Abhazya Yüksek Mahkemesi'nde bir dava açtı.

Kutsniya'nın seçim bürosundan yapılan açıklamaya göre, Abhazya Seçim kanununun 19. maddesi Kutsniya'ya göre kazanan adaya verilen oy, rakibine verilen oylar ve herkese karşı verilen oyların toplamından az olmamalıdır diyor.

Ancak Seçim Kurulu seçimden bir gün önce açıklama yaparak, farklı yorumlara yol açan Abhazya Seçim kanununun 19. maddesi için kararını açıkladı ve kazananın salt çoğunlukla belirleneceğini, herkese karşı oyların, kazanan adayınkinden fazla çıkması halinde seçimin tekrarlanacağını duyurdu.

Abhazya yasalarına göre, Merkez Seçim Kurulu'nun seçim sonuçlarını açıklamasından itibaren 3 gün içinde sonuçlara itiraz Abhazya Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesine yapılabilir. Mahkeme şikayet tarihinden itibaren en geç on gün içinde bir karar verir. Seçim sonuçlarıyla ilgili itiraz hakkı, Abhazya Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı adaylarına aittir.

Bilindiği gibi Merkez Seçim Kurulu Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu kesin sonuçlarını 9 Eylül 2019 pazartesi günü açıkladı. Buna göre mevcut cumhurbaşkanı Raul Hacimba oyların % 47,39'unu, rakibi Alhas Kutsniya ise oyların% 46,17'sini almışlardı. Herkese karşı oylar ise %3,76  olarak açıklanmıştı.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Raul Hacimba, Abhqazya'nın bağımsızlığının Venezuella tarafından tanınmasının onuncu yıldönümünde, Venezuella Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya bir tebrik mesajı gönderdi. Mesajda Hacimba;

“Abhazya Cumhuriyeti'nin bağımsız bir devlet kurma konusundaki haklı arzusu Venezüella halkı tarafından desteklenmiş ve 10 Eylül 2009 günü ülkemiz tarihinde önemli bir gün olmuştur" dedi.

Mesajında ayrıca özgürlük ve bağımsızlığın değerini Venezuella halkının çok iyi bildiğini belirten Hacimba, iki ülkenin ikili ilişkileri güçlendirmeye devam edeceğine duyduğu güveni dile getirdi.

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove de, Abhazya’nın bağımsızlığının Venezuella tarafından tanınmasının 10. yıldönümü vesilesiyle, Venezuela Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jorge Alberto Arreas Montserrat’a bir teşekkür mektubu gönderdi.

Kove mektubunda; 

“10 Eylül 2009 günü, Abhazya Cumhuriyeti'nin yakın geçmişinde önemli bir tarihtir. Bu tarihte özgür bir devlet kurma isteğimiz Venezuella halkı tarafından desteklendi. Abhazya Bolivarcı Venezuella Cumhuriyeti'nin, uluslararası baskıların yarattığı zorluklara rağmen devlet egemenliğimizi tanıma kararını her zaman hatırlayacaktır.  Mart 2017 tarihinde Venezüella’ya yaptığım ziyareti sıcaklıkla hatırlıyorum ve devletlerimiz arasında yıllar süren işbirliği ortamında gelişen dostluk ve stratejik ortaklık ilişkilerini çok takdir ediyorum. Ülkelerimiz arasında gelişmeye devam eden politik diyaloğu memnuniyetle karşılıyor, samimi iletişimimiz ve verimli ortak çalışmalarımızın devamını bekliyoruz” dedi.

Bilindiği gibi, Dönemin Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez, söz verdiği gibi 10 Eylül 2009 tarihinde yaptığı Moskova ziyareti sırasında Abhazya'nın bağımsızlığını tanındığını açıklamıştı. Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş da hemen yaptığı açıklamayla Chavez'e teşekkür etmiş, 2010 Temmuz ayında gelen davet üzerine Venezella'ya resmi ziyarette bulunmuştu. Venezuella'ya cumhurbaşkanı düzeyinde ikinci ziyaret de 10-11 Ocak2019 tarihlerinde Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba tarafından yapılmıştı.

Ağustos 2008’de Abhazya’nın bağımsızlığının Rusya Federasyonu tarafından tanınmasının ardından, 10 Eylül 2008'de Nikaragua Cumhuriyeti, ardından Venezuella tarafından da tanınmıştı. Abhazya'nın bağımsızlığı daha sonra Nauru ve Tuvalu tarafından tanınmış, en son 2018 yılında Suriye Abhazya'yı tanıdığını duyurmuştu.

Kategori Haberler

Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'ya Devlet Başkanlığı görevine yeniden seçilmesi vesilesiyle bir tebrik telgrafı gönderdi. Cumhurbaşkanlığı basın servisinin bildirdiğine göre, tebrik mesajında Hacimba'yı kutlayan Putin, 

“Sevgili Raul Dumkoviç,

Tekrar Cumhurbaşkanı seçildiğiniz için içten tebriklerimi lütfen kabul edin.

Umarım, cumhurbaşkanı olduğunuz süre içinde yapacağınız faaliyetler, ittifak ve stratejik ortaklık ilkelermize dayanarak Rus-Abhaz ilişkilerinin güçlendirilmesine katkıda bulunmaya devam eder.

Rusya, Abhazya'ya sosyo-ekonomik gelişme ve ulusal güvenliği sağlama alanlarında çok yönlü ve dostça yardım etmeye devam edecek.

Saygılarımla, sevgili Raul Dumkoviç, devlet faaliyetlerinde yeni başarılarının yanı sıra, sana sağlık ve iyilik diliyorum” dedi. 

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhuriyeti Merkez Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı seçiminin sonuçlarını açıkladı.

Bu sonuçlara göre Raul Hacimba, Abhazya Cumhuriyeti'nin VII. dönem cumhurbaşkanı, Aslan Bartsıts ise cumhurbaşkanı yardımcısı olarak seçildiler.

Merkez Seçim Kurulu'nun bildirdiği sonuçlar şöyle:

- Raul Hacimba %47,39 (39.793 oy) 

- Alhas Kutsniya %46,17 (38.766 oy)

- Toplam seçmen sayısı: 127.232

- Oy veren seçmen sayısı: % 65,99 (83.963 oy)

- Tüm adaylara karşı oylar: %3,76 (3.155 oy)

- Geçersiz oy sayısı: %2,68 (2.249 oy)

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda ön sonuçlar açıklandı.

Abhazya Seçim Kurulu Başkanı Tamaz Gogiya'nın basın merkezinde yaptığı açıklamaya göre seçimler geçerli sayıldı, sonuçlar şöyle:

Raul Hacimba: % 47,38 (39 bin 741 oy)

Alkhas Kutsniya: % 46.19 (38 bin 742 oy)

Tüm adaylara karşıyım: 3,154 oy

Geçersiz: 2,246 oy

Seçime katılım oranı % 65,98 (83,884 kişi)

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimleri 25 Ağustos 2019 pazar günü yapılmış ve tarihindeki en yüksek katılımla 9 adayın mücadelesi sonuç vermemiş, hiç bir aday %50 barajını geçemediği için seçimler ikinci tura kalmıştı. Seçim kanununa göre en fazla oy alan iki aday Raul Hacimba ve Alhas Kutsniya 8 Eylül 2019 pazar günü (dün) yapılan ikinci tur seçimlerine katıldılar. Abhazya halkı oylarıyla Raul Hacimba'yı ikinci kez cumhurbaşkanı olarak görmek istediklerini gösterdi.

İkinci sıradaki Alhas Kutsniya ise "Seçim Kurulu kararı Abhazya Seçim yasasına uymuyor" gerekçesiyle 10 Eylül 2019 tarihinde Abhazya Yüksek Mahkemesi'ne başvurma kararı aldı.

 

Kategori Haberler

Abhazya, tarihinin en çekişmeli seçimlerinden birini yaşıyor. Bu seçim aynı zamanda, bazı ilklerin yaşandığı bir seçim olarak da tarihteki yerini alacak. Öyle ki, cumhurbaşkanlığı seçimine ilk defa bu kadar çok adayla gidildi, adaylar ilk defa bu kadar birbirine yakın sonuçlarla çıktı sandıktan ve ilk defa % 50 barajı geçilemediği için ikinci tur oylama yapılıyor...

Seçim süreci nasıl başladı, neler yaşandı, bu noktaya nasıl gelindi, yasal olarak olması gereken nedir?

İşte, Abhazya’nın 6. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nin kronolojik dökümü:

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba 25 Eylül 2014 tarihinde göreve başlamıştı. Abhazya Anayasası’na göre parlamentonun, yeni cumhurbaşkanlığı seçimleri için 25 Haziran 2019 - 25 Temmuz 2019 arasında bir tarih belirlemesi gerekiyordu.

4 Nisan 2019 -Abhazya Parlamentosu seçim takvimine uygun olarak cumhurbaşkanlığı seçiminin 21 Temmuz 2019 tarihinde yapılmasını kararlaştırdı.

Aynı toplantıda alınan kararla oy verme şekli de değiştirilerek, seçmenin sadece kendi seçtiği adayın karşısındaki kutucuğu işaretlemesi uygun görüldü. Ayrıca oyunu kullanan seçmenin parmağının boyanması uygulaması da kaldırılarak, oy kullandıktan sonra pasaportlara özel bir mühür vurulması kararlaştırıldı.

18 Nisan 2019 - Olası cumhurbaşkanlığı adaylarından milletvekili Aslan Bjaniya zehirlenme şüphesiyle acilen hastaneye kaldırıldı ve durumunun ciddi olduğu bildirildi.

20 Mayıs 2019 - Bjaniya destekçileri cumhurbaşkanlığı seçiminin 2019 sonbaharına ertelenmesi talebiyle bir miting düzenlediler. Olaylar üzerine parlamentoda cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesi konusunu görüşmek üzere komisyon kuruldu. Aynı gün parlamento olağanüstü toplandı ve seçim tarihini  değiştirmemek yönünde karar aldı. Bunun üzerine protestocular mitingin süresiz olduğunu açıklayarak sivil itaatsizlik ilan ettiler ve Cumhurbaşkanı Hacimba’nın istifasını istediler. Aynı gece başlattıkları eylemlerle önce başkentin giriş-çıkış karayolunu bir süre trafiğe kapattılar, ertesi gün de şehir içinde toplu taşım araçlarının trafiğe çıkmasını engellediler...

21 Mayıs 2019 - Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ve muhalefet temsilcileri biraraya geldi. Yapılan görüşmeler sonunda, seçimlerin daha önce ilan edilen tarihten 1 ay 4 gün daha sonraya ertelenmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Ancak bunun için “Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu”nda değişiklik yapılması gerekiyordu. Aynı gün parlamento olağanüstü toplantıya çağrıldı.

22 Mayıs 2019 – Cumhurbaşkanı Hacimba “Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu” üzerinde bir değişiklik önerisini parlamentoya sundu, parlamento tasarıyı kabul etti.

28 Mayıs 2019 – Abhazya parlamentosu toplanarak, 30 milletvekilinden 25’inin lehte oyuyla, cumhurbaşkanlığı seçimini 25 Ağustos 2019 tarihine erteleme kararı aldı. 

25 Haziran 2019-  Abhazya Merkez Seçim Kurulu Başkanı Tamaz Gogia, inisiyatif grupları ve siyasi partilerin gösterdiği adayların başvurularını kabul ve kayıt etmeye hazır olduklarını açıkladı. Aday kayıt işlemleri 16 Temmuz 2019 tarihinde sona erecek.

Abhazya Anayasası’na göre; devlet dilini akıcı olarak kullanabilen, 35 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük olmayan, oy kullanma yeterliliği ve hakkına sahip, son beş yıldır Abhazya’da daimi olarak ikamet eden her Abhazya vatandaşı cumhurbaşkanlığına aday olabilir.

26 Haziran 2019 – Abhazya Merkez Seçim Kurulu aday kayıt işlemlerine başladı.

Yasaya göre aday kayıt işlemleri seçim tarihinden 40 gün önce sona erer. Bunu izleyen 10 gün içinde Seçim Kurulu belgeleri inceler.

16 Temmuz 2019 – Cumhurbaşkanlığı adaylarının başvurusu sona erdi.

22 Temmuz 2019 - Abhazya Merkez Seçim Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçimleri için Abhazya dışında Moskova, Çerkessk ve İstanbul’da sandık kurulacağını duyurdu.

Abhazya'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy kullanma işlemleri, 2014 yılında olduğu gibi Abhazya'nın İstanbul'daki temsilcilik binasında açılacak olan 6 no.lu sandıkta yapılacak. Bu durumun Abhazya'nın Türkiye temsilcisi olan Vadim Haraziya’ya bildirildiği açıklandı. Haraziya, seçim sandığı açmak için Abhazya Merkez Seçim Kurulu adına Türk hükümetine resmi bir talepte bulunduklarını, gerekli tüm belgelerin hazırlandığını belirtti.

26 Temmuz 2019- Merkez Seçim Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçimleri için 10 adayın adaylığının kesinleştiğini bildirdi. Adayların isimleri, Raul Hacimba, Leonid Dzapşba, Alhas Kutsniya, Şamil Adzınba, Oleg Arşba, Almas Capua, Astamur Tarba, Astamur Kakaliya, Astamur Otırba ve Arthur Ankvab olarak açıklandı. Adaylar cumhurbaşkanı yardımcısı adaylarını da Seçim Kurulu’na bildirdiler.

Abhazya Seçim yasasına göre, cumhurbaşkanlığına aday olan kişi, kendisiyle birlikte bir cumhurbaşkanı yardımcısı adayı da göstermek zorunda.

6 Ağustos 2019 - Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ve Rusya Federasyonu Devlet  Başkanı Vladimir  Putin, Rusya’nın Soçi şehrinde bir araya geldiler, Abhazya-Rusya ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve sosyo-ekonomik işbirliği konularını görüştüler.

12 Ağustos 2019 - Cumhurbaşkanı adaylarından Astamur Otırba tarafından cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olarak gösterilen David Dasania, Seçim Kurulu’na adaylığını geri çektiğini bildirdi. Seçim Kurulu Dasania’nın adaylığını iptal etti.

20 Ağustos 2019 – Abhazya Seçim Kurulu, yeni bir cumhurbaşkanı yardımcısı ismi bildirmediği için, cumhurbaşkanı adayı Astamur Otırba’nın adaylığını iptal etti.

Abhazya Seçim yasasına göre, cumhurbaşkanlığına adayı, kendisiyle birlikte kaydedilmek zorunda olan cumhurbaşkanı yardımcısı adayını, oylama tarihinden en geç beş gün önce belirlemeli. Aksi halde kendi adaylığı da geçerli sayılmaz.

21 Ağustos 2016 – Abhazya Seçim Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçimlerini yaklaşık 60 uluslararası gözlemcinin izleyeceğini bildirdi. Bunların arasında ilk kez Almanya ve Çin’den gelen gözlemciler de yer alacak.

- Cumhurbaşkanı adaylarından Oleg Arşba’nın, Gudauta Mgudzırhua köyündeki kampanya merkezi kurşunlandı, olayda ölü ve yaralı olmadığı bildirildi.

23 Ağustos 2016 – Abhazya’nın Türkiye temsilciliği İstanbul’da seçim sandığı kurulmayacağını açıkladı.

Türkiye temsilcisi Vadim Haraziya, yasal tüm prosedürü yerine getirdiklerini, ancak 22 Ağustos’ta seçim kurulu tarafından yasanın ihlal edildiğinin kendisine bildirildiğini söyledi.

Seçim Kurulu ise, İstanbul’da seçim sandığı açılması için her şeyin hazır olduğunu, ancak Türkiye temsilcisinin sandık yerinin İstanbul’dan Sakarya’ya alınması talebini yasal süresi içinde kendilerine bildirmediğini belirtti.

Seçim Kurulu basın sözcüsü, “İstanbul’da seçim bölgesi şu an resmi olarak açık, temsilcilik adresinde sandık açılması için Abhazya’dan gönderilen seçim görevlisi dahil, gerekli olan tüm şartlar hazır durumda” dedi.

24 Ağustos 2019 – Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimleri için oluşturulan uluslararası basın servisi açıldı.

- Abhazya, Rusya ve Donetsk Halk Cumhuriyeti'nden 59 gazetecinin cumhurbaşkanlığı seçiminde çalışmak üzere akredite edildiği bildirildi. 

- Basın merkezinde Seçim Kurulu’nun yaptığı açıklamada, Abhazya’daki 35 seçim bölgesinde yer alan 152 sandık ile Moskova, Çerkesk ve İstanbul’daki 3 merkezde oy verme işleminin gerçekleştirileceği söylendi.

- Seçim Kurulu’na göre, 23 Ağustos 2019 itibariyle seçmen sayısı 118.932 kişi. Bu rakam 2017 parlamento seçimlerinde 133.000 kişiden fazlaydı. Aradaki farkın, pasaport yenilemesi yapmayan vatandaşlardan kaynaklandığı söyleniyor.

Abhazya seçim yasasına göre, seçim gününde 18 yaşından gün almış her Abhazya vatandaşı oy kullanabilir.

2019 Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçiminde, pasaportlarını 2016 yılından itibaren verilmeye başlanan yeni tip pasaportlarla değiştiren seçmenler oy kullanabilecek. Eski pasaportlarla sandık başına giden seçmenler oy kullanamayacaklar.

25 Ağustos 2019 – Abhazya’da 35 seçim bölgesinde 152 sandıkta ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemi başladı.

- Oy pusulalarında adayların isimleri ve “Tüm adaylara karşıyım” seçeneği yer alıyor.

- Sabah saat 8.00’de başlayan oy verme işlemi akşam saat 20.00 itibarıyla sona erdi.

- Toplam seçmen sayısının % 50’sinden fazlası sandık başına gittiği için seçimler geçerli sayıldı.

- İstanbul’da seçim sandığı açılmadığı bildirildi.

- Seçim güvenliğini veya sonuçları etkileyebilecek herhangi bir ihlal bildirilmedi.

26 Ağustos 2019 – Sabah saatlerinde seçimin sonucu belli olmaya başladı. İlk verilere göre, mevcut cumhurbaşkanı Raul Hacimba birinci sırada yer alırken, Alhas Kutsniya ikinci, Oleg Arşba ise yarışı, az farkla üçüncü olarak tamamladı. Ancak hiç bir aday ilk turda seçilecek oranda oy alamadı ve seçimler ikinci tura kaldı. Yasaya göre ikinci turda Raul Hacimba ve Alhas Kutsniya micadele edecekler.

- Katılımın % 66,55 olarak gerçekleştiği seçimlerde 86,138 kişi oy kullandı.

- İkinci tur seçimlerin tarihi açıklandı: 8 Eylül 2019

- İkinci turda Moskova ve Çerkesk’de sandık açılacağı, İstanbul’da açılmayacağı bildirildi.

Abhazya Seçim Yasası’na göre ilk turda % 50 oranına kim ulaşırsa seçimi kazanır. Adaylardam hiç biri % 50 oranına ulaşamazsa, en fazla oy alan birinci ve ikinci aday ikinci tura kalırlar. Seçimin geçerli olabilmesi için katılımın en az % 50 oranında olması gerekir.

İkinci tur seçimleri en geç iki hafta içinde yapılır ve en fazla oy alan aday cumhurbaşkanı olarak seçilir. İkinci tur seçimlerinin geçerli olabilmesi için, seçmenlerin en az % 25’inin oy kullanması gerekir.

27 Ağustos 2019 – İlk turun kesin sonuçları açıklandı. Ön verilerin hesaplanmasında küçük bir teknik hata olduğunu, bunun genel durumu değiştirmediğini belirten Seçim Kurulu, düzeltilmiş kesin sonuçları şöyle açıkladı:

Seçime katılım: % 65,18 (82 bin 752 kişi)

Raul Hacimba % 24,83(20 bin 551 oy)

Alhas Kutsniya % 22,91 (18 bin 995 oy)

Oleg Arshba% 22,56 (18 bin 668 oy)

Astamur Tarba % 6,89 (5 bin 703 oy)

Leonid Dzapşba % 5,97 (4 bin 938 oy) 

Şamil Adzınba % 4,32 (3 bin 579 oy)

Almas Copua % 2,12 (1,755 oy)

Arthur Ankvab% 1,7 (1,403 oy)

Astamur Kakaliya% 1,02 (841 oy)

Tüm adaylara karşı % 1,9 (1,666 oy)

Geçersiz oy sayısı 4,693

5 Eylül 2019 – Abhazya Seçim Kurulu ikinci tur seçim sonucunu, basit çoğunluk ilkesine göre belirleneceğini açıkladı. Buna göre, oy pusulasındaki üçüncü seçenek olan “Tüm adaylara karşıyım” seçeneğine verilen oylar, iki adayın ayrı ayrı oylarından daha fazla olursa, seçimin tamamı yenilenecek. İki adayın oyları eşit olursa yine seçimin tamamı yenilenecek.

- İlk tur seçimlerinde üçüncü sırada bulunan Oleg Arşba, ikinci tur için Alhas Kutsniya’yı destekleyeceklerini açıkladı.

Ek:

8 Eylül 2019 - Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu Abhazya'da 35 merkezde ve 152 merkezde, ayrıca Moskova ve Çerkessk'te yapıldı. 18 yaşıdan gün almış, yeni tip pasaporta sahip tüm Abhazya vatandaşları saat 8.00 - 20.00 arasında sandık başına gidip oylarını kullandılar.

- Seçime katılım, kanunun öngördüğü %25 barajını geçtiği için seçim geçerli sayıldı.

- Gece saatlerinde gelen ön verilere göre, mevcut cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın önde olduğu görüldü.

9 Eylül 2019 - Abhazya Seçim Kurulu kesin olmayan verilere göre Raul Hacimba'nın cumhurbaşkanı olarak seçildiğini onayladı. Seçim Kurulu'na göre 2. tur seçimlerin ön verileri şöyle:

Raul Hacimba: % 47,38 (39 bin 741 oy)

Alkhas Kutsniya: % 46.19 (38 bin 742 oy)

Tüm adaylara karşıyım: 3,154 oy

Geçersiz: 2,246 oy

Seçime katılım oranı % 65,98 (83,884 kişi)

- Seçimi kaybeden Alhas Kutsniya seçimlerin yenilenmesi için 10 Eylül 2019 tarihinde Abhazya Yüksek Mahkemesi'ne başvurma kararı aldı. Kutsniya, seçim kanununun 19. maddesine uygun davranılmadığını iddia ediyor.

Abhazya Seçim Kurulu'nun 19. maddesinin ilgili bölümüne göre; "...Seçmen listelerinde yer alan vatandaşların en az % 25'inin seçimlere katılması halinde, en fazla oy alan aday, kendisi lehine kullanılan oy sayısının kendisine karşı kullanılan oy sayısından fazla olması kaydıyla, seçimi kazanmış sayılır... İkinci oylama sırasında, birden fazla adayın Abhazya Cumhuriyeti cumhurbaşkanı seçilmemesi durumunda, Merkez Seçim Komisyonu Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçimlerinin tekrarlanmasını ister... (...Избранным считается кандидат, получивший при повторном голосовании наибольшее число голосов избирателей, принявших участие в голосовании, по отношению к другому кандидату, при условии, что число голосов, поданных за кандидата, больше числа голосов, поданных против него, если бы выборах приняли участие не менее 25% граждан, внесенных в списки избирателей... Если при повторном голосовании не один кандидат не был избран президентом Республики Абхазия, Центральная избирательная комиссия назначает повторные выборы президента Республики Абхазия.)"

 

 

 

 

Kategori Haberler
Cumartesi, 07 Eylül 2019 17:05

Yarın Sandık Başına Gidiyoruz...

Abhazya, ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapıldığı 1994 yılından bugüne kadar beş cumhurbaşkanı tarafından yönetildi. Yarın yedinci dönem cumhurbaşkanımızı seçmek için, ikinci kez sandık başına gideceğiz.

İkinci tura kalan iki adaydan birisi sandıktan zaferle çıkacak ve önümüzdeki beş yıl boyunca Abhazya’yı yönetecek.

Buraya kadar her şey yolunda görünüyor değil mi? Peki gerçekten öyle mi, her şey olması gerektiği gibi mi ilerliyor, seçimler bittiğinde Abhazyalının sorunları da bitecek mi?

Hepimizin ortaklaşa riski paylaştığımız sorunlar güvenlik, yüreğimizi sızlatan ve sadece gençliği değil her yaştan insanımızı avuçları içine alan uyuşturucu illeti, eğitim sorunu, yolsuzluk, yoksulluk, aile kayırıcılığı, klancılık ve mafyalaşma ne olacak?

Bu noktada, ‘Demokrasi sadece çoğunluğun iktidarı değil, tam tersi azınlığın haklarının korunduğu rejimin adıdır’ gibi, gelişmiş demokratik toplumların konuştuğu ve oralarda genel bir kabul gören tanımlara girmeye gerek yok. Biliyoruz ki bu deyişler yaşadığımız toplum için bir lüks; sadece şatafatlı ve gösterişli birer cümleden ibaret. 

Ancak şunu da söylemek gerekiyor; demokrasilerde seçim çok şeydir ama her şey değildir. Bir rejimin demokrasi olup olmadığını belirleyen başka birçok kıstas vardır: Kuvvetler ayrılığı, hak, hukuk, adalet, basın özgürlüğü, yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele bunların başında gelir.

Biz Abhazya olarak, bu işin neresindeyiz? Şu sözü sanırım bütün Altınpost okurları, takipçileri iyi bilecektir: ‘İnsanlar layık oldukları gibi yönetilirler.’ Peki Abhazya, böyle yönetilmeye layık mı?

Yeri geldiğinde hepimiz aşağıdaki benzeri sözleri kullanmayı çok severiz:

‘Biz dünyanın en eski ve kadim halkıyız. Hattilerden, Mısır’a, Amazonlara ve kadim Anadolu’ya uzanan birçok uygarlıkların sahibiyiz. Öyleysek, hiç düşünüyor muyuz, bugün niye bu noktadayız? Dünyanın elinin tersiyle ittiği hırsızlığı ve yolsuzluğu, kültürümüzün bir ögesiymiş gibi neden hala savunuyoruz? Ortalama bir dünya kentinin nüfusu kadar bile olmayan bir ülkede, neden hala kendi güvenliğimizi sağlayamıyoruz. Kim buna engel oluyor? Dış güçler mi?

Bu utanılası durum, vicdanımızı sızlatmıyor mu? Hani bizim kudretli ayhabılarımız, thamadelerimiz ve moder dünyamızdaki sivil toplum kuruluşlarımız, biz halkız, bizi kimin yöneteceğini seçeniz, beğenmezsek alaşağı edeniz, neden sesimiz çıkmıyor?

Her şey seçim değildir dedik ya, haydi, bir anlığa her şey seçim olsun diyelim. Mesela niçin bir kadın adayımız yok? Ekonomiyi, eğitimi, tarımı, aileyi ve daha bir şeyi ayakta tutan becerikli kadınlarımız, siyasette neden yoklar? Kadının yönetimde yeterince yer almadığı bir toplum eksiktir, yarımdır ve her türlü kirliliği ve zavallılığı da içinde barındırır.

Sözü uzatmak ve bilinen birçok şeyi yeniden tekrarlamak gereksiz...

Yarın yeniden yurttaşlık hakkımız gereği sandıklara gidip oyumuzu kullanacağız. Oyumuzu kime verirsek verelim. Mutlaka sandığa gidelim. Ama seçim bitince, görevimi yaptım işim bitti diyerek köşemize çekilmeyelim. ‘Oy namustur’ deyişinden hareketle oyumuza sahip çıkalım. Kim kazanırsa kazansın, kazanan halktır ilkesiyle, şeffaf olan hesap verebilir ilkesiyle, dürüst, adil bir yönetim isteyelim. Ve bıkmadan, yılmadan bunun takipçisi olalım.

Kafkasya’nın incisi güzel Abhazyamızı, atalarımızdan devralıp, kanımızla canımızla savunarak bugünlere getirdiğimiz Tanrıların hediyesi bu cennet yurdumuzu bir cehenneme, bir kâbusa dönüştürmeyelim...

Hepimize huzur ve güven içinde geçecek bir seçim diliyoruz.

 

 

Kategori Haberler
Sayfa 1 / 2