Çarşamba, 21 Ağustos 2019 19:22

Abhazya Seçimleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Abhazya Merkez Seçim Komisyonu verilerine göre seçimlerle ilgili bilinmesi gerekenler:

 

* Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçimi 25 Ağustos 2019’da yapılacak

* Adayların aday gösterilmesi 25 Haziran - 16 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleşti.

* Abhazya, tarihinde ilk defa cumhurbaşkanlığı seçimlerine 9 aday ile katılıyor

* Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşık 117 bin seçmen katılıyor 

* Abhazya'da toplam 152 sandıkta oy kullanılacak

* 4 Nisan 2019'da yapılan parlamento toplantısında, kabul edilen tasarıya göre, oylama sırasında adayları oy pusulasından silme yöntemi iptal edildi, şimdi oy verilen adayın isminin önüne onay işareti koyulması gerekiyor.

* Sandığa gidildiğinde, 2016 yılında değiştirilmeye başlanan yeni Abhazya pasaportlarıyla oy verilebilecek. Pasaportu eski olanlar oy kullanamayacak.

* Ayrıca, seçmenlerin parmak işaretlemesi iptal edildi, bunun yerine seçmenin pasaportuna oy verdiğini belirten bir damga vurulacak. 

* Yasaya göre bir cumhurbaşkanı adayı, kendi seçmenlerini her sandık merkezine gözlemci olarak atama hakkına sahiptir

* Oy kullanma işlemi 25 Ağustos'ta saat 08:00 ile 20:00 arasında gerçekleştirilecek

* Seçim sonuçları seçimden sonraki üç gün içinde toplanacak ve sonuçlar 28 Ağustos'a kadar Merkez Seçim Kurulu tarafından açıklanacak.

----------------------------

* Abhazya Cumhurbaşkanı beş yıllığına seçilir

* Aynı kişi, iki dönem art arda Abhazya Devlet Başkanı olabilir

* Adayların tescili, belgelerin sunulmasından itibaren 10 gün içerisinde, ancak seçimlerden en geç 30 gün önce yapılır

* Daha sonra adaylar, Abhaz dili sınavına girerler

* Dil komisyonu tanınmış dilbilimcilerinden oluşur ve başkan adaylarının Abhazca dilini akıcı konuşma ve çeşitli konularda konuşma yetenekleri test edilir

* Komisyon onayıyla sınavı geçen adaylar, seçim kampanyalarını başlatabilirler

* Abhazya seçim yasasına göre ilk turda seçimlerin geçerli olması için seçmenlerin en az %50'sinin oy kullanması gerekir

* Devlet başkanı seçilebilmek için bir adayın, seçimde kullanılan geçerli oyların en az %50+1'ini alması gerekir

* Seçimde hiçbir aday %50'yi geçemezse, 15 gün sonra içerisinde seçimlerin ikinci turuna geçilir

* İkinci tur seçime, ilk turda en çok oy alan iki aday katılabilir

* İkinci tur seçimlerinin geçerli olabilmesi için toplam seçmen sayısının %25’i sandık başına gitmelidir.

* İkinci tur seçimlerinin sonunda, en çok ve geçerli oya sahip olan aday Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı seçilmiş olur.

 

Altınpost

 
Kategori Haberler

Rusya Federasyonu Konseyi heyeti ve Güney Osetya Cumhuriyeti heyeti Abhazya seçimlerine gözlemci olarak katılacak.

RIA Novosti’nin Sovfeda basın servisini kaynak göstererek bildirdiğine göre Rusya gözlemci heyetinde yer alan Rus senatörler, Sovfed Uluslararası Komitesi Başkan Yardımcısı Farit Mukhametşin, Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Mihail Kozlov ve aynı komiteden bir senatör, Kırım temsilcisi Olga Kovitidi ve uluslararası Komite üyesi Aleksey Kondratev.

Güney Osetya cumhurbaşkanı yardımcısı Petrom Gassiev başkanlığındaki Güney Osetya heyetinin de cumhurbaşkanlığı seçimlerini izlemek üzere Abhazya'ya geldiği bildirildi. Gassiev, “Kardeş cumhuriyetimiz için zor bir seçim süreci” derken, Abhazya'daki seçimlerin uluslararası hukuk çerçevesinde, demokratik bir ortamda gerçekleşeceğine duyduğu güveni de dile getirdi. 

Ayrıca, Seçim Haklarının Korunması için Rus Sivil Toplum Kuruluşları Birliği "Grajdanskiy Kontrol-Sivil Kontrol"ün Abhazya'daki seçimleri uzaktan izleyeceği de bildirildi.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler
Çarşamba, 21 Ağustos 2019 19:05

Abhazya’da Seçmen Sayısı 20 bin Kişi Azaldı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılabilecek seçmenlerin sayısının, 2017 parlamento seçimlerindekinden daha düşük olduğu belirtildi.

Abhazya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Tamaz Gogia’nın verdiği bilgilere göre, 2017'de Abhazya'da yapılan parlamento seçimlerinde 133 binden fazla insanın oy kullanma vardı ve bununla karşılaştırıldığında, şu andaki seçmen sayısı yaklaşık 20 bin kişi daha az. Gogia, “Verilerimize göre, hak sahipleri yaklaşık beş bin hazır pasaportu henüz almadılar. Ayrıca yeni pasaport başvurusu yapmamış olanlar da var" diyerek, seçmen azlığını buna bağladı.

Tamaz Gogia, 4 Nisan 2019'da yapılan parlamento toplantısında, kabul edilen tasarıya göre, oylama sırasında adayları oy pusulasından silme yönteminin iptal edildiğini, şimdi oy verilen adayın isminin önüne onay işareti koyulması gerektiğini de söyledi.

 

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Abhazya Cumhuriyeti Merkez Seçim Komisyonu, Cumhurbaşkanı adayı Astamur Otırba'nın adaylığını iptal etme kararı aldı.

Merkez Seçim Komisyonu basın sözcüsü Elena Labahua’nın bildirdiğine göre, Abhazya Cumhuriyeti anayasasının 1, 8 ve 10. maddelerinin ihlali söz konusu. Buna göre cumhurbaşkanlığına aday olan kişi, cumhurbaşkanı yardımcısı ile birlikte aday kaydı yaptırır ve seçim sonuna kadar kampanyalarını birlikte yürütür.

Otırba'nın aday olurken yardımcısı olarak ismini bildirdiği David Dasania'nın 12 Ağustos tarihinde adaylıktan çekilmesinin ardından, yasal olarak beş gün içinde merkez seçim kuruluna yeni isim bildirmesi gerekirken bu yapılmadı. Yasal sürenin tamamlanmasının ardından merkez seçim kurulu toplanarak Astamur Otırba'nın adaylığının iptaline karar verdi. 

Labakhua, Astamur Otırba'nın, adaylığının iptaline bir gün içinde itiraz etme hakkının olduğunu da bildirdi.

 

 

 

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kaldı. Tarihinde en fazla adayla seçime hazırlanan Abhazya'da adayların propaganda faaliyetleri de hız kazandı.

Vatana dönüş yapanlarla görüşme talep eden adaylardan ilkinin toplantısı bugün Sohum Atrium Viktoria Oteli toplantı salonunda gerçekleştirildi. Blok muhalefetin adayı, Amtsakhara partisi başkanı Alhas Kutsniya (Kvitsiniya) toplantıda hazır bulunan seçmen grubuna kendisi ve parti programları hakkında bilgiler verdi, soruları cevaplandırdı.

Konuşmasında kendisinin, asıl adayları Aslan Bjaniya'nın sağlık durumundan dolayı bu göreve talip olduğunu, sağlık durumu düzeldikten sonra yönetimde Bjania'nın da etkili olacağını belirten Kutsniya , Abhazya'da bilinen mevcut sorunlara dikkat çekerek bunları düzeltmek için çalışacaklarını söyledi. 

Abhazya sularında petrol aranması ve yabancılara gayrimenkul satışı konularında soruları, bu konularda her şeyi bilmediklerini, halkın ve devletin çıkarlarına uygun olarak gerekenleri yapacaklarını söyleyerek cevaplandıran Kutsniya'nın konuşması sırasında, siyasal sistem olarak Abhazya'da demokratik sistemin ve kuvvetler ayrılığının daha uygun olduğunu söylemesi dikkat çekti.

Diaspora toplantılarının yarın Geri Dönüş Bakanlığı salonunda gerçekleştirilecek bölümünde, adaylardan Şamil Adzınba saat 11.00'de, Astamur Otırba ise saat 19.00'da seçmenlerle biraraya gelecekler.

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya’nın Soçi şehrinde biraraya geldiler ve bir süre görüştüler.

Cumhurbaşkanlığı basın servisinin verdiği bilgilere göre iki ülke liderleri, Rusya'nın Abhazya'nın bağımsızlığını tanımasının 11. yıl dönümü arifesinde gerçekleştirilen toplantıda, Abhazya-Rusya ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve sosyo-ekonomik işbirliği konularında görüştüler.

Toplantıyla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Putin, “Bildiğiniz gibi toplantımız Abhazya'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin arifesinde gerçekleştiriliyor. Umarım bu seçimler demokratik ilkelere tam olarak uyulmasına, Abhazya’nın daha fazla istikrara kavuşmasına, ekonominin gelişmesine ve demokratik istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacaktır" şeklinde konuştu. Vladimir Putin sözlerinin devamında, “Sayın Raul Hacimba’yı burada görmekten mutluyum. Önceden planladığımız bu toplantıda, ortak işbirliği alanlarımızda ve sosyal projelerde çalışmaların nasıl yürüdüğünü, bundan sonra nasıl yürüyeceğini görüşeceğiz” dedi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba da toplantıda yatırım programı kapsamında yürütülen çalışmalar da dahil olmak üzere devletlerarası ilişkilerin önemli konularını görüşüp tartışacaklarını belirterek, görüşme için Rus mevkidaşına teşekkür etti ve, “Yapımı devam eden okullar ve okul öncesi kurumlar gibi sosyal açıdan önemli yapılar neredeyse tamamlanma aşamasında. Rusya tarafından tahsis edilen maddi yardımlar sayesinde enerji sistemi üzerinde de çalışmalar sürdürüyoruz, yollar inşa ediyoruz, çok önemsediğimiz savunma departmanlarımız ve kolluk kuvvetlerimizle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca Abhazya’nın ekonomik gelişimine katkıda bulunacak ulaşım, deniz ve hava trafiği ile ilgili konularda da çalışmalarımız olacak. Mevkidaşıma, Abhazya halkına ve Abhazya’ya gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Hacimba ve Putin en son 21 Kasım 2018 tarihinde, yine Soçi’de biraraya gelmişlerdi.

Abhazya'nın, en önemli ticaret ortağı Rusya ile dış ticaret hacmi, toplam dış ticaret hacminin % 74,5'ini kapsıyor. 2018 yılında Rusya’nın Abhazya ile ticareti, 192.4 milyon dolar ihracat ve 66.2 milyon dolar ithalat olmak üzere toplam 258.6 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

 

 

Kategori Haberler

XVI. Uluslararası Açık Satranç Festivali "Abhazya Open-2019" un açılışı Cumhurbaşkanı Raul Hacimba tarafından Sohum'da yapıldı.

Festivalin organizatörü olan Abhazya Satranç Federasyonu Başkanı Konstantin Tujba, etkinliğin açılışında şunları söyledi:

“Abhazya Uluslararası Açık Satranç Festivali'ni arka arkaya 16 yıldır düzenliyoruz. Abhazya'nın her bölgesinden ve Rusya'nın farklı bölgelerinden genç satranç oyuncuları katılıyor. Festivale katılan ülke sayısı her yıl artıyor. Bu yıl ek olarak Rusya'nın güneyinden, Kuzey Kafkasya'dan, Sibirya'dan, Uzak Doğu'dan, Baltık ülkelerinden ve Tataristan'dan da sporcular katıldı festivale. Festivali önemsiyoruz çünkü Abhazya'da satranç sporlarının popülerleşmesine ve gelişmesine katkıda bulunuyor.” 

Festival çerçevesinde üç turnuva düzenlenecek: Gudauta Açık, Sukhum Açık ve Gagra Açık turnuvaları. Festivale toplam 500'e yakın satranç oyuncusu katılıyor.

Kaynak: Apsnypress

Kategori Haberler