Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylık süreci devam ederken, Abhazya muhalefet bloğu lideri Aslan Bjania'nın 25 Ağustos 2019 günü yapılacak Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağı açıklandı.

Abhazya Cumhuriyeti Devletinin Korunması Ulusal Hareketi'nin, 14 Temmuz Pazar günü düzenlediği brifingde yapılan başkan Teymuraz Kişba tarafından yapılan açıklamaya göre, hastanede tedavi görmekte olan Bjania iyileşme sürecinin uzayacağı gerekçesiyle cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını bildirdi.

Açıklamada Bjania'nın sağlık durumu düzeldikten sonra tekrar Abhazya siyasetinde yer almaya devam edeceği belirtilirken, bu seçimlerde cumhurbaşkanlığı adayı olan Amtsakhara partisinin başkanı Alhas Kvitsinya'ya destek verilmesi çağrısı yapıldı. Kişba yaptığı açıklamada ayrıca Meclis Başkanı yardımcısı Dmitry Dbar'ın Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olarak desteklenmesi çağrısında da bulundu.

Bilindiği gibi, muhalefet bloğu lideri Aslan Bjania 18 Nisan'da geçirdiği ciddi bir rahatsızlık sonunda Moskova'da bir hastaneye kaldırılmıştı. Bir süre yoğun bakımda tedavi gören Bjania'nın zehirlendiği söylentileri üzerine yapılan soruşturma ve tıbbi inceleme sonunda zehirlenme belirtilerine rastlanmadığı açıklanmıştı. 2 Mayıs'ta sağlık durumuna rağmen Aslan Bjania'nın cumhurbaşkanlığına aday gösterileceği açıklanmış, 5 Temmuz’da ise bunun için bir inisiyatif grubu oluşturulmuştu.

 

 

 

Kategori Haberler

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun kuruluşunun 16. yıldönümü etkinliği olarak düzenlenen “Dönüş ve Diaspora-Anavatan İlişkileri Konferansı ve Çalıştayı” 6-7 Temmuz 2019 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Konferansa Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Bakanı Beslan Dbar ile Bakan Yardımcısı Aslan Sangulya, Adıgey Cumhuriyeti Geri Dönenler Komitesi Başkanı Shalaho Asker ve Kabardey Balkar Devlet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Karden Musadin de konuk ve konuşmacı olarak katıldılar. 

Federasyon temsilcilerinin, uzmanların, akademisyenlerin ve anavatan cumhuriyetlerinden yetkililerin katılımları ve katkıları ile, ilk gün anavatana dönüş çalışmaları, diaspora-anavatan ilişkileri konularında sunuşlar ve tartışmalar yapıldı. İlk günün son oturumunda ve ikinci gün gerçekleştirilen çalıştayda ise, serbest kürsü formatında konular tüm yönleri ile detaylı şekilde ele alındı. 

Konferansta Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Setenay Nil Doğan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erol Taymaz, Ömer Atalar, Kutluay Yağan, Bilge Eken, Atilla Mutlu Alkış, Hakan Karuk sunumlarını yaptılar. Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen katılımcılar da toplantı boyunca katkılarını sundular.

Konferans ve çalıştay, hazırlanan sonuç bildirgesinin okunması ile sona erdi.

Kaynak: kaffed.org

 

Kategori Haberler

Geri Dönüş Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre, 1 Temmuz-9 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen "Akhıştrak 2019 Yaz Kampı"na 12-17 yaş aralığında Türkiye diasporasından 55, Ürdün diasporasından 8 çocuk ve grup rehberlerinden oluşan yaklaşık 70 kişi katıldı.

Başkent Sohum'un Mayak bölgesindeki Aqua Resort Otel'de kamp yapan çocuklar kendileri için hazırlanan günlük programlara uygun olarak faaliyetlerine başladılar.

Buna göre gruplar ilk gün havaalanında karşılandılar ve otobüslerle kamp yerine getirilerek odalarına yerleştiler. Birlikte yapılan kahvaltı sonrasında ilk ziyaretlerini Geri Dönüş Bakanı Beslan Dbar'a yapan çocuklar, bakanlık konferans salonunda Bakan Dbar ile Bakan Yardımcısı Erkan Kutarba ve Canbul İncgiya tarafından karşılandılar. Çocuklara hitaben bir hoşgeldiniz konuşması yapan Beslan Dbar, kurum olarak duydukları memnuniyeti ve yaptıkları çalışmaları anlatarak hazırladıkları program hakkında bilgiler verdi. Grup rehberleri de Bakan'a organizasyon için teşekkürlerini ve yanlarında getirdikleri armağanları sundular. Geri Dönüş Bakanlığı'nın çocuklar için hazırladıkları hediyelerin dağıtılmasının ardından, Abhazya vatandaşlığı başvurusunda bulunacak çocukların işlemleri için çalışmalara başlandı. Kurumun emektar çalışanları, çocuklar otellerine döndükten sonra da gece geç saatlere kadar mesai yaparak vatandaşlık işlemlerine devam ettiler.

Kampın ikinci gününde etkinliklerine Abhazya kahramanı ilk Cumhurbaşkanımız Vladislav Ardzınba'nın anıt mezarını ve şehir merkezindeki şehitlik parkını ziyaret eden çocuklar, ardından Savaş Müzesi'ni ve Abhazya Devlet Müzesi'ni gezdiler. Akşam saatlerinde kampa dönerek otel havuzunda serinlemeyi tercih edenler veya yakındaki plajdan denize girenler, günün yorgunluğunu eğlenceye çevirmiş oldular. 

Program dahilinde sonraki günlerde  Abhazya'nın tarihi ve turistik yerlerine yapılacak gezilerin yanı sıra, Abhazya Devlet Üniversitesi'nin ve rektörünün ziyaret edileceği, ayrıca Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın çocukları kabul edeceği öğrenildi.

Kamp programına göre çocuklar yarın Afon şehrini ve görülmeye değer tarihi yerlerini gezecekler. 

 

 

Kategori Haberler