Abhazya'nın tanınmış sanatçılarından Batal Capua ve Adgur Ampar'ın seçme çalışmalarından oluşan "Sonbahar-İlkbahar" isimli ortak sergi, başkent Sohum'da Merkez Sergi Salonu'nda açıldı. Sanatçıların, aynı sergiyi farklı çalışmalarıyla geçtiğimiz yıl da düzenledikleri öğrenildi.

Yağlıboya ve karakalem çalışmalar, grafikler, soyut figürler ve gerçeküstü görüntülerden oluşan sergi, ilk gününde sanat çevresinden çok sayıda önemli ismin, eleştirmenin ve sanatseverlerin ilgi odağı oldu.

Ziyaretçilerin sergiyle ilgili değerlendirmelerinden bazıları; "etkileyici, görsel bir şölen...", "bir çok farklı stilde ve sanat türünde çalışılmış olmasına rağmen güzel bir uyum yakalanmış...", "70 eser var, ancak her biri iyi çalışmalar ve tek tek incelemekten yorulmadığımız bir kalite var..." şeklinde ifade edildi.

Capua ve Ampar'ın 2017 yılındaki ortak sergilerinde soyut resimlerin ağırlıklı olarak yer aldığı, bu sergilerindeki stil çeşitliliğinin ziyaretçilere farklı bir haz verdiği gözlendi. Sanatçı Adgur Ampar da iki sergi arasındaki farkı aynı şekilde değerlendirdi.

Sergiyi ziyaret eden sanatçıların gözde eserlerinin, sürrealist çizgileriyle dikkat çeken Adgur Ampar'ın "Suzanne ve Gergedanlar" ve "Adem ile Havva" isimli soyut tabloları ile Batal Capua'nın mitoloji konulu tabloları ve "Fırtınadan Sonra Sohum iskelesi" tabloları olduğu gözlendi.

Lakoba Caddesi üzerindeki Merkez Sergi Salonu'nda görebileceğiniz serginin 14 Nisan'a kadar açık olacağı bildirildi.

 

 

 

 
Kategori Haberler

Sohum Uluslararası Film Festivali 2 - 6 Nisan tarihleri ​​arasında Abhazya'nın başkenti Sohum'da gerçekleştirilecek.

Festival organizasyonunun basın bölümünden alınan bilgiye göre, festivalin yarışma bölümünde Batı Avrupa, Rusya, Fas, Tunus ve Güney Kore'den toplam 32 film yer alacak. Filmlerin uzunluğu 10 ile 30 dakika arasında değişiyor. 

Filmleri değerlendirecek jüri üyelerinin isimleri ise şöyle açıklandı:

"Abhazya halk sanatçısı, yönetmen, senarist Vyaçeslav Ablotiya, yönetmen ve senarist Vladimir Fençenko, Rusya'da onur sanatçısı seçilen, tiyatro ve sinema yönetmeni Sergey Puskepalis, sinema yönetmeni, senarist ve besteci Mihail Mestetsky, yapımcı ve oyuncu Elena Glikman.

Açıklamada jüri başkanlığını ise film yönetmeni, senarist ve yapımcı Anna Melikyan'ın yapacağı bildirildi.

Sohum Uluslararası Film Festivali'nin Rusdram Tiyatrosu'nda yapılacak.

 

Kategori Haberler

Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi'nin (Demografya) kuruluşunun 25. yıldönümü, başkent Sohum'da yapılan törenle kutlandı.

Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri, Türkiye, Ürdün, Suriye ve diğer ülkelerden bazı temsilcilerin de katıldığı görülen kutlama etkinliğinde, Cumhurbaşkanı Raul Hacimba da hazır bulundu.

Yaptığı konuşmada Komite'nin 25. yılını kutlayan ve tüm çalışanlarına başarılar dileyen Hacimba, "25 yıl tarih için çok uzun bir dönem olmayabilir, ancak bu süre boyunca Komitemiz başarılı işler yapmıştır. 1992-93 Yurtseverlik Savaşı sonrasında, Devlet Geri Dönüş Komitesi'nin kurulmasına ilişkin kararnameyi imzalayan Vladislav Ardzınba, diasporamızla bağlarımızı güçlendirmenin gereğine inanmıştı ve bağımsız, güçlü bir devlet inşa etmek için kardeşlerimizi tarihi vatanlarına geri döndürmek için bir programa ihtiyaç olduğunu anlamıştı. Komitemiz bugüne kadarki çalışmalarıyla yurttaşlarımızla iletişim kurmuş, bir kısmı Abhazya'ya geri dönüp ülkenin sosyo-ekonomik yaşamına katılmış, ailelerini kurulmuş, bazıları da küçük işletmeler kurmuş, ülkemizde eğitim, kültür ve sporun gelişimine katkıda bulunmuştur. Bu insanların çocukları bugün büyüdüler" şeklinde konuştu. 

Cumhurbaşkanı savaş sırasında Abhaz halkına diasporadan katılanlar olduğunu da hatırlatarak, "Abhaz halkının Büyük Yurtseverlik Savaşı sırasında Türkiye, Suriye, Ürdün'den buraya gelerek, ellerinde silahlarıyla Abhazya'nın özgürlüğü için hayatlarını feda etmeyi göze alan çocuklarımız asla unutulmayacak. Bunu yaparak, bir Abhaz'ın dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın ata toprakları için sorumluluk hissettiğini kanıtlamış oldular" dedi.

Etkinlikte, eşinin sağlık problemi nedeniyle Türkiye'de bulunan Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Beslan Dbar'ın mesajı da okundu. Dbar mesajında, yaşanan zorlukları aşmak için sadece vatan sevgisinin yeterli olmadığını, geleceğimiz için omuz omuza mücadele edilmesi gerektiğni belirterek, "Daha büyük başarılar bizi bekliyor" dedi.

Gecede ayrıca geri dönüşe katkısı olan bazı isimlere törenle Ahdz-Apşa devlet nişanı verildi.

Kaynak: Apsnypres-Sputnik Apsny

 

 

 

Kategori Haberler

Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba, Rusya'daki seçimleri kazanarak, cumhurbaşkanlığı görevine devam edecek olan Vladimir Putin'i zaferinden ötürü kutladı.

Kutlama mesajında Hacimba, seçim sonuçlarının Putin'in yönetiminden memnun olduğunu gösterdiğini belirterek, Vladimir Putin'in görevi döneminde ekonomi, sosyal, güvenlik ve savu nma alanlarında önemli gelişmeler kaydedildiğini söyledi ve "Abhazya halkı yıllardır ülkemize verdiğiniz desteği takdir ediyor. Kardeş ülke olarak ilişkilerimizin dinamik olarak gelişmeye devam edeceğine inanıyorum" dedi.

Diğer yandan Rusya Federasyonu Abhazya Büyükelçisi Semyon Grigoriev, seçimlerde Abhazya'da kullanılan oylarla ilgili şu bilgileri verdi:

Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Abhazya'da kurulan 20 sandıkta toplam 41.146 kişi oy kullandı. Vladimir Putin bu oyların yüzde 94.21'ini alırken, en yakın rakibi Pavel Grudinin'in oy oranı yüzde 2,46, Vladimir Jirinovski ise yüzde 1,56 olarak gerçekleşti. Diğer adayların oy oranları ise yüzde 1'in altında gerçekleşti.

Abhazya'da oy verme işlemleri olaysız tamamlandı.

Kaynak: Apsnypress 

Kategori Haberler

ABD’nin Gürcistan Büyükelçisi Ian Kelly, Gürcistan’ın Abhazya’daki ve hatta Güney Osetya’daki yerel yetkililer ile görüşmesinin doğal olduğunu söyledi.

Bilindiği gibi Gürcistan Başbakanı Kvirikaşvili 9 Mart'ta Rusya’ya “ilişkilerimizi kısır döngüden çıkaralım” diye seslenmiş ve “Abhazlar ve Osetlerle doğrudan görüşme” çağrısında bulunmuştu. Bu açıklamadan sonra Gürcistan'daki muhalefet yanlıları tarafından “Rus-yanlısı” olmakla ve Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya’yı “tanımama ve ilişkide bulunmama” politikasından geri adım atmakla suçlamış, şiddetle eleştirilmişti.

Kelly 15 Mart 2018 günü Gürcü basın organı Netgazeti’ye yaptığı açıklamada, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili’nin çağrısını desteklediğini belirterek, “Başbakanın girişimini destekliyorum. Onun uğradığı hayal kırıklığını anlıyorum, çünkü on senedir hiçbir ilerleme gözlenmedi. Sınırların pekiştirilmesi, iletişimin ve ticaretin olmaması Gürcü halkının çıkarına değil. 40 yıldır Sovyetler Birliği ve Rusya ile ilgileniyorum. Gürcistan’ın Rusya ile pragmatik bir dialog içinde olması gerektiğine inanıyorum, ancak onlarla görüşürken gerçekçi ve gözü açık olmalısınız” diyerek Gürcistan’a ihtiyatlı olması gerektiğini de öğütledi.

Açıklamasında, “Gürcistan’ın özellikle Abhazya ile daha fazla iletişimi olmalı" diyen Kelly, sadece halk ile değil, işlerin yürütülmesi için yerel yöneticiler ile de iletişimin kurulması gerektiğini söylerken, Güney Osetya konusunda ise emin olmadığını belirtti. Kelly “Başbakan ile aynı görüşteyim, yeni bir yaklaşıma ihtiyaç var, neden yeni yaklaşımı denemeyelim” diyerek sözlerini tamamladı.

Abhazya, Rusya ve G.Osetya'dan Cevap

Diğer yandan Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove, 13 Mart'ta Kvirikaşvili'nin açıklamasına verdiği cevapta “Asıl sorun Gürcistan’ın görüşmelerin başlatılmasına ve sorunun bir bütün olarak çözümüne yönelik gerçek bir girişimde bulunmamasıdır” dedi ve Gürcistan’ın Cenevre görüşmelerinde “güç kullanılmamasına ilişkin belgeyi” imzalamaktan kaçındığını hatırlattı.

Güney Osetya Dışişleri Bakanı Dmitry Medoyev de Kvirikaşvili'nin açıklamasını “oldukça garip” ve “saçma” olarak nitelendirdi ve "Rusya, Gürcistan’ın Osetlerle görüşmesinde bir engel değildir” dedi.

Konuyla ilgili olarak 12 Mart günü ise Rusya Dışişleri Bakanlığı kısa bir açıklama yaparak, Gürcistan Başbakanı’nın “karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesine” ilişkin söylemlerinin özünden memnun olduklarını belirttiler ve "Tiflis’in attığı adım kadar adım atılacağını” bildirdiler. Bu cevapla ilgili olarak Gürcistan Meclis Başkanı Irakli Kobakhidze, “Rusya’nın cevabı yapıcı bir yaklaşımın ifadesi değildir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Kaynak: oc-media.org

 

Kategori Haberler

Önceki gün Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Beslan Dbar ile biraraya gelen Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, bir geri dönüş programının oluşturulmasının önemini dile getirdi.

Geri Dönüş Komitesi'nin kuruluşunun 25. yıldönümü nedeniyle Komite Başkanı Dbar'ı makamında kabul eden Hacimba konuyla ilgili olarak,

"İnsanlarımızın vatanlarına dönebilmeleri için en önemli şey, bir geri dönüş programının oluşturulması. Yıllardır bir geri dönüş programına duyduğumuz ihtiyacı söylüyoruz ama hala elimizde durumu takip edebileceğimiz herhangi bir belge yok. En kısa zamanda bu çalışmayı yapmamız gerekiyor. Bu program Abhazya'ya yerleşen geri dönüşçünün artık bir geri dönüşçü değil bu ülkenin vatandaşı olduğunu vurgulamalıdır. Ana vatanlarına geri dönen vatandaşlarımızın hayatlarını burada sürdürebilmeleri için eğitim, sağlık, istihdam, konut konularında mümkün olan yardımı yapmalıyız..." şeklinde konuştu.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Hacimba, Komite'nin 25. kuruluş yıldönümü etkinlikleri için gereken desteği vereceklerini belirtirken, Beslan Dbar ise görevi döneminde yaptıkları çalışmalar ve bazı geri dönüş projeleri ile ilgili bilgiler verdi. Buna göre; 2017 yılında 382 geri dönüşçüye Abhazya vatandaşlığı verildi. Ürdün'den 86 kişi Abhazya'da ev inşa etmek için arazi almak üzere başvurdu, Türkiye'den ise 26 aile tarihi ana vatanlarına dönmeye hazır. 

Dbar ayrıca, halen 565 geri dönüşçünün konut alabilmek için beklediğini belirterek, bu şekilde konut verilen ancak 2-3 yıldır Abhazya'da yaşamayan vatandaşların konutlarının geri alınacağını söyledi.

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny
Kategori Haberler

Ürdün Meclis üyelerinden oluşan bir heyetin Abhazya'yı ziyareti ve Abhazya Meclis üyeleriyle görüşmeleri üzerine, Gürcistan'ın Ürdün'e bir protesto notası gönderdiği bildirildi.

Abhazya'da çeşitli yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, 7 Mart 2018 Çarşamba günü başkent Sohum'daki parlamento binasında gerçekleşen toplantıda, Ürdün heyeti Başkanı Mansur Cjaj, Abhazya ve Ürdün arasındaki görüşme trafiğini engellemeye çalışan Gürcistan tarafının yaptıklarını anlatarak, daha önce Abhazya'dan Ürdün'e yapılan bir ziyarette de Gürcistan büyükelçisinin Ürdün Meclis Başkanı'na gelerek şiddetle bu ziyarete karşı olduklarını ilettiğini söyledi. Cjaj, şimdi de Ürdün heyetinin Abhazya'ya yaptığı ziyaret üzerine Gürcistan'ın Ürdün Dışişleri Bakanlığı'na bir protesto notası gönderdiğini bildirdi.

Bu gelişmenin dışında her iki ülke heyetlerinin yaptığı toplantının verimli geçtiği bildirildi. Abhazya Meclis Başkanı Valery Kvarchiya her şeye rağmen bu görüşmelerim ve ilişkinin devamın konusunda umutlu olduklarını belirtirken, Mansur Cjaj Ürdün'de Kafkas diasporasının askeri, siyasi ve sosyal alanlarda çok güçlü olduğunu belirterek, Abhazyalı iş adamlarıyla ortak girişimler yapmak istediklerini, gelecekte iki ülkenin işbirliği konusunda umutlu olduklarını anlattı.

Toplantı sonunda Ürdün tarafı özetle, su ve tarımın olmadığı Ürdün'de özellikle bu alanlarda işbirliği yapabileceklerini, Ürdün'den Abhazya'ya kolay ulaşım içim hava alanını ihtiyacının giderilmesi gereğini, böylece turist akışının mümkün olacağını, ayrıca parlamentolararası bir işbirliği programı oluşturulması gerektiğini dile getirdiler. Abhazya tarafı ise Ürdün'ün Abhazya'nın bağımsizlığını tanımasını beklediklerini belirterek, Abhazya'daki içme suyu ve tıbbi sular konusunda işbirliği yapılabileceğini söylediler.

 

 

 

Kategori Haberler

Türkiye'deki örgütlerimizden Kafkas Dernekleri Federasyonu (Kaffed), Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyan ülkelerin temsilcilikleriyle ilişki içinde olmak amacıyla planladığı bir dizi ziyaretin ilkini Venezuela büyükelçiliğine yaptı.

Başkent Ankara'daki Venezuela Büyükelçiliği'nde gerçekleşen ziyarette Kaffed Başkanı Yaşar Aslankaya, bazı yönetim kurulu üyeleri ve Abhazya çalışma Grubu üyelerinden oluşan heyet, Venezuela Büyükelçisi Jose Bracho Reyes ile biraraya geldiler.

Görüşmenin sıcak ve samimi bir ortamda geçtiği bildirilirken, tanışma faslından sonra Abhazya’nın siyasi ve ekonomik yapısı hakkında genel bilgilendirme yapıldığı belirtildi. Verilen bilgileri ilgi ile dinleyen Büyükelçi Reyes'in Abhazya hakkında çok sayıda soru sorduğu ve ardından ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kaffed'in etkinliklerinde bulunmaktan memnun olacaklarını bildirdiği gelen bilgiler arasında.

Yaklaşık bir saat süren görüşme sonunda ilişkilerin devam ettirilmesi konusunda fikir birliğine varıldığı bildirildi.

Kaynak: Kaffed

Kategori Haberler