Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Devlet Komitesi 2018 yılının ilk yönetim kurulu toplantısını 8 Şubat Perşembe günü gerçekleştirdi. Toplantıda alınan kararları, Komite Başkanı Beslan Dbar açıkladı. Buna göre:

- Abhazya Devleti tarafından geri dönüşçülere verilen konutlarda ikamet etmeyenlerin konutları geri alınacak.

Beslan Dbar konuyla ilgili şunları söyledi: “Bugüne kadar Abhazya’ya geri dönen yaklaşık 500 kişinin konut ihtiyacı var. Buna karşılık, geçmişte bizim verdiğimiz konutları alan ve Abhazya’yı tamamen terkeden insanlar var. Bunlardan verdiğimiz evleri geri almak zorundayız. Diğer yandan bir yıldan uzun süredir bu evlerde hiç yaşamayan veya beş-altı ay boyunca evine hiç gelmeyenler var. Bunların bazıları sağlık sebebiyle ya da mali problemleri yüzünden ayrılmış olabilirler. Bunların hepsini değerlendireceğiz...”

Dbar, konuyla ilgili ev sahiplerine üç ay içinde Abhazya’ya geri dönmeleri ve kendilerine tahsis edilen evlerde yaşamaya başlamaları, aksi halde evlerinin geri alınacağını bildirim yoluyla ileteceklerini söyledi. Komite Başkanı, geri dönmeyenlerle ilgili mahkeme yoluna gidileceğini, bir yıldan uzun süre evine gelmemiş olanlardan ise yanıt beklemeden işlem yapılacağını söyledi.

Konuyla ilgili kararın toplantıda hazır bulunan 11 kişinin tamamı tarafından alındığına dikkat çekildi.

- Abhazya’ya geri dönen repatriantların üniversitede öğrenim gören çocuklarından başarılı olanlara, Geri Dönüş Devlet Komitesi’nce burs verileceği bildirildi.

Yönetim Kurulu toplantısında alınan karara göre, Abhazya Devlet Üniversitesi'nde eğitim gören, toplam 30 geri dönüşçü öğrenciden başarılı olanlara, aylık 5 bin’er ruble burs verilecek. Komite Başkanı Beslan Dbar, burs uygulamasının bir ilk olduğunu belirterek, bunun öğrencilerimizin başarılarını artırmasında teşvik edici bir unsur olacağını söyledi.

- Geri Dönüş Devlet Komitesi tarafından 2018 yılı içinde Uluslararası Abhaz-Adige Koreografi Festivali düzenlenmesi kararlaştırıldı.

1992-93 Abhazya Vatanseverlik Savaşı zaferinin 25. yıldönümü onuruna düzenlenecek festivale, Abhaz diasporasının yaşadığı tüm ülkelerden ekip katılımı isteneceğine vurgu yapan Beslan Dbar, “Diasporamız nerede olursa olsun Suriye, Türkiye, Ürdün, Almanya, vb. hepsine davet gönderilecek. Bu anlamlı festivalin diasporamızın yaşadığı ülkelerde de yapılmasını isteriz..."dedi. Festivale kardeş cumhuriyetlerimiz Kabardey-Balkar, Adigey ve Karaçay Çerkes’e de davet gönderileceği bildirildi.

Bilindiği gibi Abhazya’da halen, başta Türkiye ve Suriye’den olmak üzere, farklı ülkelerden tarihi anavatanlarına geri dönüş yapmış olan yaklaşık üç bin kişi yaşıyor.

 

 

Kategori Haberler