Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gürcistan'ın G. Osetya katliamının yıldönümünde Abhazya'ya geldi ve Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ile ikili bir çalışma toplantısı gerçekleştirdiler. Putin'in helikopterle geldiği Pitsunda şehrinde gerçekleşen toplantı sonrasında basına yapılan açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konularının ele alındığı bildirildi.

Açıklamada Raul Hacimba, Rusya Devlet Başkanı'nı Abhazya topraklarında ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve "Abhazya, Rusya Federasyonu'nun destekleriyle sosyal ve ekonomik kalkınma, altyapı inşaat, savunma ve güvenlik konularında ilerleme kaydediyor. İttifak ve Stratejik Ortaklık Antlaşması'nın şartlarına sadık kalıyoruz, özellikle imzaladığımız икц (Ortak Bilgi ve Koordinasyon Merkezi) Anlaşması ile oluşturulan yapının suçla mücadelede ve Rus turistlerin güvenlik şartlarını iyileştirmede önemli işlevi olduğuna inanıyorum... Dış politikada aktif bir şekilde ve koordineli olarak, özellikle yatırım programı faaliyetleri üzerinde çalışılıyor. Orta ve küçük ölçekli işletmelerimizin faaliyetleri için Rus bankalarının desteğiyle uygulanan özellikle tarım alanındaki projeleri kredilendirme hacmimiz geçen yıl 1,2 milyar olarak gerçekleşti, önemli bir destekti. Bu rakam 2,5 milyar rubleyi geçecek bu yıl. Bugün, Abhazya ve Rusya vatandaşları için önemli bir gelişme olarak, zorunlu sağlık sigortası anlaşmasını da imzalıyoruz..." şeklinde konuştu.

Abhazya Cumhurbaşkanı ayrıca, 8 Ağustos'un Güney Osetya ve Abhazya Cumhuriyeti için unutulmaz bir tarih olduğuna dikkat çekerek, "Bugünü, Gürcistan ordusunun büyük çaplı saldırısıyla ve yüzlerce masum insanın öldürülmesiyle hatırlıyoruz. Rusya'nın kararlı tutumu cumhuriyetimizin devamını mümkün kıldı ve daha fazla tanınmasına katkıda bulundu" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, Abhazya Cumhurbaşkanı'na daveti için teşekkür etti ve şunları söyledi:

"Abhazya topraklarını bir kez daha ziyaret etmekten dolayı çok mutluyum. Özellikle ortak savunma sisteminin çok iyi işlediğini ve sağlam bir temelde gelişmeye devam ettiğini yerinde gördüm. икц (Ortak Bilgi ve Koordinasyon Merkezi) Anlaşması güvenlik açısından çok önemli bir unsur.  Abhazya vatandaşları ve Rusya'dan buraya gelen vatandaşlarımız Rusya Federasyonu'nun güvenlik güvencesi altında olduğunu düşünmeli. İmzaladığımız sağlık sigortası anlaşması da sadece Rusya'nın sağlık sigortası sistemine dahil olmanızı değil, aynı zamanda tıbbi tesislerimizi kullanmanızı da sağlayacak. Konuşmamıza konu olan en önemli konu da Abhazya ve Rusya'nın dostluk ilişkisi. Abhazya'nın güvenliğini ve bağımsızlığını güvence içinde tutmaya devam edeceğiz..."

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 8 Ağustos Salı günü Abhazya'yı ziyaret edecek.

Ziyaretle ilgili olarak, Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ile yapılacak görüşme dışında kısa bir program hazırlandığı söylenirken, ayrıntılarla ilgili basına bilgi verilmedi.

Rusya Devlet Duması Başkan Yardımcısı Konstantin Zatulin'in verdiği bilgilere göre Putin'in ziyareti, son günlerde Abhazya'daki iç siyaset kargaşası, etnik gruplar arası gerginlik ve ekonomik kalkınmadaki güçlüklerin Rusya'nın yatırımlarını engelliyor olması nedeniyle ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in 1 Ağustos tarihinde Gürcistan'a yaptığı 2 günlük ziyarete bağlı olarak kararlaştırıldı. Duma Başkan Yardımcısı, ziyarette Putin'in bu konularla ilgili kişisel görüşünü ifade etme ve durumu yerinde görme imkanı bulacağını belirterek, bu ziyaretin Rusya'nın Abhazya'ya yaptığı yardımların sorgulanması olarak yorumlanmaması gerektiğini vurguladı.

Zatulin'e göre Gürcistan'ın NATO'ya üyeliği için aktif bir kampanya yürüten ABD bu tür girişimlerle, Gürcistan'ın bölgedeki Abhazya ve Güney Osetya gibi ülkeler üzerinde zorla restorasyon da dahil olmak üzere bazı heyecanlara kapılmasına neden oluyor ve böylece bir dizi soruyu gündeme getiriyor.

Putin'in Abhazya'ya en son 2013 yılında gelmiş, Pitsunda'da dönemin cumhurbaşkanı Aleksandr Ankwab ile görüşmüş ve resmi temaslarda bulunmuştu. Daha sonra Rusya'dan Abhazya'ya üst düzey ziyaretler devam etmiş, geçtiğimiz Nisan ayında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 2 günlük ziyaretinin ardından, 3 Temmuz'da Rusya Başkan Yardımcısı Vladislav Surkov Cumhurbaşkanı Hacimba'ya bir çalışma ziyaretinde bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Hacimba da halen sık sık Moskova'ya gidiyor ve iki lider 2014 yılında taraflar arasında imzalanan İttifak ve Ortak İşbirliği Anlaşması'nın uygulama aşamalarını değerlendiriyorlar.

Kaynak: RBC

Bilindiği gibi 8 Ağustos 2008 tarihinde Gürcistan, Güney Osetya Cumhuriyeti'ne bir saldırıda bulunmuş, ağır silahlarla başkent Tsinvali'ye yapılan gece baskınında yaklaşık 2 bin masum sivil öldürülmüştü. Ardından Abhazya'ya da gireceğini söyleyen Gürcistan'a Rus askeri kuvvetleri Güney Osetya'ya girerek cevap vermiş, 9 Ağustos 2008 tarihinde ise Abhazya güçleri Kodor bölgesine bombardıman yaparak savaşa dahil olmuştu. Sonuç olarak Gürcistan, Güney Osetya ve Abhazya'daki kısıtlı kontrolünü de yitirip savaşı kaybetmiş, Rusya Abhazya ve G. Osetya'nın bağımsızlığını tanıdığını açıklamış, Gürcistan ise Rusya'yla tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan ayrılmıştır. Diğer yandan Batılı devletler, Türkiye ve ABD yaptıkları açıklamalarla Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne vurgu yaparak Abhazya ve G.Osetya'nın bağımsızlığını tanımamaya devam etmekteler...

 

 

Kategori Haberler

2 Ağustos Çarşamba günü saat 16:30'da Gudauta'nın Primorskoye köyü yakınlarında Abhazya Savunma Bakanlığı’na ait askeri mühimmat depolarında meydana gelen patlamanın bilançosu ağır. Patlamada iki Rus turistin öldüğü, çoğu turist 64 kişinin de yaralı olarak hastanelerde tedavi altına alındığı kesinlik kazandı. hayatını kaybeden iki turistin cesedinin çevrede inceleme yapan ekipler tarafından 3 Ağustos sabahı olay yerine yakın açık arazide bulunduğu bildirildi.

Başbakan Beslan Bartsıts, Savunma Bakanı Mirab Kişmariya, Acil Durumlar Bakanı Lev Kvitsinya, milletvekili Raul Lolua ve uzmanlardan oluşan bir grup olay yerinde incelemeler yaptı. Çevredeki yerleşim yerlerinde çok sayıda konutun da zarar gördüğü belirlendi. Patlamaların devam ettiği saatlerde Rus 7. askeri üssü askerlerinden bir grubun Acil Durumlar Bakanlığı'nın yardımına geldiği de alınan bilgiler arasında.

Çeşitli yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Cumhurbaşkanı Hacimba olaydan sonra hemen bir toplantı düzenleyerek alınacak önlemleri görüştü. Ardından olayı incelemek, hasar tespiti yapmak, mağdurlarla ilgili zarar tazmini ve tazminat ödenmesi gibi konularda çalışacak bir komisyon oluşturuldu. 

Cumhurbaşkanı Raul Hacimba olayda hayatını kaybedenler için bir taziye mesajı yayınladı ve Sohum Cumhuriyet Hastanesi'nde yaralıları ziyaret ederek acil şifalar diledi.

Çevreye Saçılan Patlayıcılar İçin Halka Uyarılar Yapıldı

Abhazya Acil Durum Bakanlığı olay bölgesinde patlamadan sonra çevreye saçılan mühimmat parçaları, patlamamış malzemeler, mayınlar ve silahlar konusunda çevre sakinlerini ve köylüleri uyardı.

Yetkililer bu maddelerin son derece tehlikeli olabileceğini, dokunulmamasını ve yaklaşılmamasını, görüldükleri anda hemen ilgili birimlere telefon edilmesini istediler.

Bu gibi durumlar için aranacak telefonlar:

+7 (840) 226-30-49, 911, 001, 112. 

Foto: Sputnik Apsny

 


 

Kategori Haberler
Çarşamba, 02 Ağustos 2017 18:16

Askeri Mühimmat Deposunda Patlama: 53 Yaralı

Abhazya'nın Gudauta ve Novy Afon şehirleri arasındaki Primorskoye köyü yakınlarında bulunan Abhazya Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri mühimmat depolarında patlama meydana geldi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, saat 16:30 sıralarında meydana gelen ve nedeni henüz bilinmeyen patlamada 53 kişi yaralandı. Sağlık Bakanı Tamaz Tsahnakya yaralılardan 42 kişinin Gudauta Devlet Hastanesi’nde, 11 kişinin de Sohum Cumhuriyet Hastanesi’nde tedavi altında olduğunu, göğsüne şarapnel parçası isabet eden üç kişinin ameliyata alındığını, diğer yaralıların durumunun iyi olduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanı Aslan Kobakhia’nın verdiği bilgilere göre orta ve hafif şekilde yaralanmalar söz konusu. Çoğunluğu, o anda yakındaki termal tesiste olan turistlerden oluşan yaralıların arasında çocuklar da bulunuyor. Hala küçük patlamaların devam ettiği olay yerinde başbakan, içişleri bakanı, savunma bakanı, bazı yetkililerin yanı sıra askeri personel ve itfaiye de hazır durumda bekliyor. Savunma Bakanı Mirab Kişmariya durumun kontrol altında olduğu bilgisini paylaştı.

Başbakan Beslan Bartsıts ise İnterfax’a yaptığı açıklamada, çevreye dağılan muhtemel patlayıcı maddeler ve güvenlik nedeniyle Sohum-Psou karayolunun trafiğe kapandığını, ilgili birimlerin bölgede yaptığı çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Deponun bulunduğu Primorskoye köyünün boşaltıldığı ve panik yapılmaması için halka çağrıda bulunulduğu da gelen bilgiler arasında.

 

Kategori Haberler