Geçen yıl 31 Temmuz'da yitirdiğimiz dünyaca ünlü yazarımız Fazıl İskender için Moskova'da yapılan anıtın açılışına yazarın ailesi, yakın dostları, Abhazya Kültür Bakanı, Rusya Yazarlar Birliği yönetimi, Moskova'da yaşayan Abhaz diasporası ve hayranları katıldılar.

Ölümünün birinci yıldönümünde, mezarının bulunduğu Novodeviç mezarlığında yapılan anıtın açılış töreninde, aynı zamanda Rusya halk santçısı ünvanı olan yazarla ilgili konuşmalar yapıldı, edebiyat dünyasına yaptığı katkılar anlatıldı.

Abhazya Kültür Bakanı Elvira Arseliya konuşmasında, 1966 yılında Abhaz ressam Marina Eşba'nın yaptığı heykel portresinin yapılan anıta uyarlandığı bilgisini verdi.

Ünlü yazar Fazıl İskender, 6 Mart 1929'da Abhazya'nın başkenti Sohum'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Abhazya’da tamamladı. Moskova Kütüphanecilik Enstitüsü'nde okurken bırakıp, Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü’ne kaydoldu ve 1954 yılında bitirdi. 1954-55 yıllarında "Branskiy Komsomolets", 1955-56 yılları arasında "Kurskaya Pravda"da, 1956 yılında Abhazya Devlet Yayınevi'nde çalıştı. 1989-1992 yıllarında Abhazya Özerk Cumhuriyeti milletvekili oldu. Birçok gazetede yayın kurulu üyeliği yaptı. 1996-2001 yılları arasında Devlet Başkanlığı Kültür ve Sanat Kurulu üyesi oldu.

Eserlerini Rusça yazmasına karşın konularını hep Abhazya ve Abhazyalılardan seçen, yaşadığı dönemi, siyasi yapıyı sıkça hicveden yazarın bazı eserleri sinemaya da aktarıldı. Hikayeleri, romanları ve hicivleriyle kısa sürede ünü sınırları aştı. İskender'in romanları ve hikayeleri hemen hemen tüm Avrupa dillerine çevrildi. Bazı eserleri Türkçeye de çevrildi (Sandro Dayı, Kafkas Öyküleri, Keçi Öküz Yıldızı, Çik ve Puşkin, Güneşi Yiyen Keçi ). 

Fazıl İskender 1950 yılından itibaren Moskova'da yaşamaya başladı. 1989’da SSCB ödülü, 1992’de A.Tepfer Vakfı Puşkin ödülü, 1999’da Üstün Hizmet ödülü aldı. Norwich Üniversitesi (ABD) tarafından fahri doktor ünvanı verildi. Adı 1994'te Uluslararası Astronomi Birliği’nce yeni bulunan bir göktaşına verildi. 1999, 2002, 2004, 2009 yıllarında Abhazya'da çeşitli derecelerde onur ve şeref madalyalarına layık görüldü. 2009 yılında Abhazya Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yazarın onuruna gümüş hatıra parası bastırıldı.

Fazıl Abduloviç İskender 31 Temmuz 2016 yılında 88 yaşında iken Moskova'da hayatını kaybetti.

Kaynak: Sputnik Apsny
 
Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba Ürdün'den gelen "Kuban" sivil toplum örgütü temsilcilerini makamında kabul etti ve bir süre görüştü.

Hacimba'ya sıcak karşılama için teşekkür eden ve Ürdün'e davet eden "Kuban" başkanı Bisel Hactas  Abhazya'nın bağımsız bir devlet kurarak Kafkasya'nın tüm halklarına örnek olduğunu söyledi. Abhazya devlet temsilcileri ile geçmişte yaptıkları görüşmelerde ülkenin kalkınması ve diasporayla ilişkilerin geliştirilmesi konularında yaptıkları konuşmaları vurgulayan Hactas, "Kültürümüze yönelik yayın yapan tv kanalımız Nart Tv Abhazya'nın da sesi olacak ve bu ses bu güzel ülkeyi tüm dünyaya duyuracaktır. Yaşadığım ülkede ortak kültürümüzü hepimiz kardeşçe yaşatıyoruz. Artık ileriye bakma zamanıdır, bu yüzden biz de ekonomi basşta olmak üzere karşılıklı fayda sağlayabileceğimiz her alanla yönelmeliyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Hacimba da özellikle gençlerin karşılıklı iletişimlerini güçlendirmek gerektiğini belirtirken, "Ürdün'deki kardeşlerimize Abhazya halkının sıcak selamlarını gönderiyoruz. Aramızdaki bağları güçlendirmeli, daha sık biraraya gelmeliyiz" dedi. Hacimba ayrıca Abhazya Cumhuriyeti'nin Abhazca yayınlar konusunda sivil toplum kuruluşu Kuban'ın projelerine destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

Toplantıya katılan uluslararası "Apsny" Vakfı Başkanı Soner Gogua da Ürdün diasporası ile birkaç yıldır iki ülke arasında işbirliğini geliştirme konusunda çalıştıklarını ve Hacimba'nın Ürdün'e gönderdiği mektubun, bu çalışmalarının farklı seviyelerde artarak devamına vesile olduğunu belirtti. Gogua ayrıca Nart Tv'nin Kafkasya'nın kardeş halklarını birleştirici ve cumhuriyetleri tanıtıcı yayınları ile çalışmalarının önemine vurgu yaptı.

Görüşme sonunda Ürdün delegasyonu Cumhurbaşkanı Hacimba'ya değerli bir hediye sundular.

Kaynak: Apsnypress

Kategori Haberler

Her ülkenin bayrağı, milli marşı ve devlet sembolleri kendi tarihi ve geçmişini temsil eder. Biz de kendi bayrağımız ve devlet sembollerimiz hakkında neler bildiğimizi aşağıdaki 10 soruyu cevaplamaya çalışarak tes edelim:

1. Abhazya Cumhuriyeti’nin ulusal bayrağı hangi tarihte onaylandı?

a- 23 Temmuz 1992

b- 30 Eylül 1993

c- 14 Ağustos 1993

2. Abhazya bayrağının üzerindeki beyaz renkli el figürü neyi sembolize ediyor?

a- Devlet olma durumunu

b- Etnik çeşitliliği

c- Dostluğu

3. Abhazya bayrağında açık el üzerindeki beş köşeli yedi yıldız figürü neyi sembolize ediyor?

a- Abhazya'nın yedi tarihsel bölgesini

b- Abhazya'daki yedi tarihi olayı

c- Dağ Cumhuriyeti’nin üyesi olan yedi ülke

4. Abhazya bayrağı üzerindeki beyaz ve yeşil şeritlerin sayısı nedir?

a- Dört yeşil, üç beyaz

b- İki beyaz, iki yeşil

c- Dört beyaz, üç yeşil

5. Abhazya’nın 1866 yılında kullandığı tarihi  bayraklarından, kırmızı zeminde bir kılıç figürü olan bayrak nasıl tanınır?

a- Köylü bayrağı

b- Protesto bayrağı

c- Proleter bayrağı

6. Abhazya Cumhuriyeti bayrağının dizaynı kime aittir?

a- Ruslan Gabliya

b- Vitaly Ceniya

c- Valery Gamgiya

7. Abhazya bayrağındaki kırmızı renk ne anlama geliyor?

a- Saldırganlık

b- Sıcak iklim

c- Şehitlerin kanı sayesinde kazanılan zafer

8. VIII. yüzyılda kullanılan ilk Abhaz bayrağı hangisiydi?

a- Yeşil zemin üzerinde kılıç figürü

b- Siyah zemin üzerinde üç hilal figürü

c- Kırmızı zemin üzerinde açık el figürü

9. Sovyetler Birliği döneminde Abhazya'nın kaç bayrağı oldu?

a- 7

b- 4

c- 5

10. 1989 yılında Abhazya'nın bayrağı hangisiydi?

a- Ulusal Kurtuluş Hareketi Bayrağı

b- Parti bayrağı

c- Bağımsızlık mücadelesi bayrağı

 

Cevaplar:

1-a, 2-a, 3-a, 4-a, 5-a, 6-c, 7-c, 8-c, 9-c, 10-a

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

23 Temmuz Pazar günü başkent Sohum'da yapılacak oılan Abhazya Ulusal Bayrak Günü kutlamalarının programı belli oldu. Kutlamaların aynı gün Türkiye diasporasında ve Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'nde de yapılacağı bildirildi.

Kültür Bakanlığı tarafından organize edilen kutlamalar saat 12.00'de V. Ardzınba Askari Zafer Müzesi'nde yapılacak "Abhazya Bayrağının Tarihçesi" etkinliği ile açılacak.

Saat 16:00'da Abhazya Devlet Müzesi parkında "Abhazya Bayrağının Kronolojisi" sergisinin açılışı yapılacak.

Saat 18:00'de dans grupları ve ses sanatçılarının katıldığı bir konser düzenlenecek. Konser sırasında telekonferans sistemiyle Türkiye'deki ve Karaçay Çerkes'deki kutlamalara canlı bağlantı yapılacak.

Etkinlikler kapsamında ayrıca, Abhazya iyi niyet elçileri tarafından organize edilen ve geliri yardım vakfı Aşana'ya bırakılacak olan bir halk koşusu düzenlenecek.

Kaynak: Abhazya Kültür Bakanlığı

Kategori Haberler

Abhazya halk şairi ve yazarı Fazıl İskender için Moskova'da, Novodeviçe Mezarlığı’nda yapılan bir anıtın açılışı yapılacak.

Anıt, 1966 yılında ünlü Abhaz heykeltraş Marina Eshba'nın yaptığı bir heykel esas alınarak oluşturuldu.

Fazıl İskender’in ölüm yıldönümü olam 31 Temmuz’da saat 15.00’de yapılacak açılış törenine yazarın yakınları ve arkadaşlarının yanı sıra, Rusya Yazarlar Birliği yönetimi, Rusya Federasyonu ile Abhazya Kültür Bakanlığı yetkilileri, Rusya Federasyonu hükümet temsilcileri ve Moskova’daki Abhazya elçilik temsilcilerinin katılacağı öğrenildi.

Kaynak: Apsnypress

Kategori Haberler

XIX. yüzyıl başlarında derlenen, XVII. yüzyıldan başlayarak farklı dönemlere ait 37 adet orijinal harita ve 10 adet gravürün yer aldığı sergi Sohum merkez sergi salonunda 21 Temmuz Cuma günü akşamına kadar açık olacak.

Açılışta kısa bir konuşma yapan Çkadua son üç-dört yıldır topladığı haritaların, Abhazya’nın bu yıllardaki değişim gösteren farklı siyasi statü ve konumlarını coğrafi, etnografik, politik ve topografik olarak ortaya koyduğunu söyledi.

Kendisiyle yapılan bir röportajda İbrahim Çkadua sergide yer alan değerli antick belgeler hakkında şu bilgileri Verdi:

“Eski belge ve bilgi derlemek gibi bir tutkum var. Bu belgeleri Rusya, Avrupa'ya yaptığım iş gezileri sırasında genellikle ikinci el kitapçılarda, bit pazarında ve sahaflarda buldum ve satın aldım. Bir gün Times gazetesinde geçen yüzyıla ait bir harita gördüm. Rus İmparatorluğu yıkıldığında ve henüz Sovyetler Birliği kurulmamışken Abhazya’nın haritalarda nasıl gösterildiğini merak ettim. Sonra o dönemde Abhazya’nın siyasi durumunun sık sık değiştiğini düşündüm ve bilinçli olarak Karadeniz bölgesini gösteren eski haritaları toplamaya başladım.

Kendim de tarih eğitimi aldığım için bu konu zaten bana çok yakındı, böylece bu koleksiyon oluştu. Koleksiyonumda 40’a yakın harita yaklaşık 10 kadar da gravür var. Ve bu koleksiyon ürünlerine Abhazya’yı anlatan bir kitap da eşlik ediyor.

Bir gün on line bir internet müzayedesinde 20’li yıllara ait (1924’e kadar) Abhazya armalarına rastladım. Lüks sigaralar üreten bir Alman firmasının, kutularında farklı ülkelerin amblemlerini kullanmaya karar verdiğini öğrendim. Yani cikletlerden çıkan futbolcu fotoğrafları serileri gibi bir uygulama. Ve bu seride Abhazya’nın tarihi amblemleri yayınlandı. Tabii ki Gürcistan armalarından ayrı olarak yayınlandı. Bunları görürken aynı zamanda serginin konseptine odaklanmak benim için oldukça zordu.

Ancak geldiğimiz noktada önemli olan, tarihsel haritacılıkta antik çağlardan bu yana Abhazya’nın bölge olarak belirtilmiş olması ve hemen hemen aynı sınırlar içinde bugün bağımsız bir ülke olarak varlığını sürdürüyor olmasıdır.

Serginin amacının, Abhazya’nın tarihi varlığının yirminci yüzyıldan çok daha eski tarihlere dayandığını göstermesi, haritada yer alan çok sayıda etnografik, siyasi, denizcilik, komşu ülkelere göre topografik konumu gibi bilgiden analizler yapabilme imkanı sunması olduğunu söyleyebilirim. Verdiği mesaj olarak da tarihi arşiv belgelerine sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. Unutmamalıyız ki tarihçiler her zaman ulusal kurtuluş hareketinin temelinde olmuştur. Tarih bilimine dikkatsiz ve özensiz davrandığımızı düşünüyorum.

Elimdeki haritalar büyük bir koleksiyon değil. Bu konuda uzman da değilim. Ama çok daha büyük ve önemli bir koleksiyon oluşturulabilecek potansiyel olduğunu biliyorum. Bilim insanları, öğrenciler ve lisansüstü öğrencileri ilgilenecek olurlarsa koleksiyonumun dijital sürümünü seve seve paylaşırım ve üzerine yeni belgeler ekleyerek devasa bir koleksiyona sahip olabiliriz. Ve bir gün bunu da sergileriz…”

Fotoğraf sanatçısı İbrahim Çkadua sergisini Abhazya bayrağının 10. yıldönümü kutlamalarına ithaf ettiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik Apsny

Fotoğraf sanatçısı, koleksiyoner İbrahim Çkadua

 

Alman sigara paketlerinde yer alan Abhazya SSC ve Gürcü SSC armaları

Tarihi Abhazya haritaları

 

 

 

Kategori Haberler

Diasporada “Demografya” adıyla bilinen Geri Dönüş Devlet Komitesi’nin yeni başkanı olarak Beslan Dbar atandı. Eski başkan Vadim Haraziya’nın ise İnar Gitsba’nın yerine, Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi olarak görevlendirildiği bildirildi.

Yeni görevlendirmeyle ilgili olarak Geri Dönüş Devlet Komitesi binasında yapılan törende Başbakan Beslan Bartsıts, Komite’nin yeni başkanı Dbar’ı personelle tanıştırdı ve geçmiş tecrübeleriyle görevinde başarılı olacağına inandığını söyleyerek yeni başkana görevinde başarılar diledi.

Beslan Dbar yaptığı konuşmada Komite’nin başarılı çalışmalarına vurgu yaparken,"Uzun yıllar soydaşlarımızın geri dönüşü konusunda Komite başarılı çalışmalar yapmıştır. Ancak buna ragmen Abhazya'ya geri dönmeyen vatandaşlarımız var. Bunun için personelimizle birlikte çok çalışmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Eski Başkan Haraziya da görevini devrederken yaptığı konuşmada birlikte yaptıkları çalışmalar için personele teşekkür etti ve yeni başkanı tebrik ederek, "Çok sorumluluk isteyen bir görevdi ve elimden geleni yaptığıma inanıyorum" dedi ve başarılar diledi.

Beslan Andreeviç Dbar Kimdir:

Beslan Andreeviç Dbar 1958 yılında Gudauta’nın Blabırhua köyünde doğdu.

1980 yılında Sohum Pedagoji Enstitüsü Biyoloji-Coğrafya bölümünden mezun oldu.

1980-1992 yılları arasında Blabırhua ortaokulunda öğretmen ve okul müdürü olarak görev yaptı.

1992-1994 yılları arasında Gudauta eğitim dairesi başkanlığı yaptı.

1995-2002 yılları arasında Abhazya Milli Eğitim Bakanı oldu.

1993-1992 yıllarındaki Abhazya Gürcistan savaşı sırasında, Gudauta taburunda şehit askerlerin cenaze işlemlerini gerçekleştiren komitenin yöneticisi olarak görev yaptı.

2002 yılında Gudauta belediye başkanlığı yaptı.

2017 yılında Pitsunda belediye başkanı oldu.

Yeni görevine atanıncaya kadar Gagra Eğitim Dairesi Başkanı olarak çalıştı.

Kaynak: C.Başkanlığı - Apsnypress- Sputnik Apsny

Beslan Andreeviç Dbar

Vadim Nikolayeviç Haraziya

 

 

 

 

Kategori Haberler

Başkent Sohum’da hayırseverlerin katılacağı bir “Hayırlı Koşu” organizasyonu düzenlendi. Abhazya iyiniyet elçileri tarafından, 23 Temmuz 2017 Pazar gününe rastlayan “Abhazya Bayrak Günü”nde organize edilen sembolik koşuya katılım için başvurular internet ortamında başlatıldı.

6 yaşından başlayarak her yaş grubuna açık olan koşunun geliri, Abhazya’da yardıma muhtaç hasta çocukları tedavi ettirmesiyle tanıdığımız yardım kuruluşu “Aşana” vakfına verilecek.

Aldığımız bilgilere göre, yarışa katılan herkese birer çekiliş numarası verilecek ve yarış sonunda iPhone akıllı telefon başta olmak üzere çeşitli armağanlar verilecek.

Koşu için kayıt yaptıran ilk 50 kişiye de “Abhazya İyi Niyet Elçisi” logolu birer tişort hediye edileceği bildirildi.

Aşağıdaki linke tıklayarak alttaki bölüme adınız ve soyadınızı yazarak kayıt yaptırabilirsiniz veya yazılı banka kesap numaralarına bağışta bulunabilirsiniz. Sohum’da yaşayanlar yarışma günü yarışmacı bedelini veya bağışlarını elden de verebilecekler.

Herkesin istediği oranda bağışta bulunabileceği bildirildi.

Kayıt yaptırabileceğiniz web adresi:

http://poslyapsny.org/2017/07/11/предлагаем-вам-принять-участие-в-благ/

Bağışlarınız için banka hesap numaraları şöyle:

Banka Hesap Numarası: 40817810604170024299

Banka: Alfa Bank- Moskova

Banka Kodu (БИК): 044525593 Alıcı: Tarba Tengiz Ruslanoviç

Alıcı Vergi Kimlik Numarası (ИНН): 7728168971

Alıcı Kayıt kodu (КПП): 770801001

Kaynak: poslyapsny.org

Kategori Haberler
Pazartesi, 10 Temmuz 2017 08:08

Hacimba ve Bibilov Görüşmesinin Notları

Güney Osetya Cumhurbaşkanı Anatoly Bibilov ve Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Bibilov’un Abhazya'ya yaptığı resmi ziyaretinin sonuçlarına ilişkin bir basın toplantısı düzenlediler.

Hacimba iki ülke arasındaki ilişkilerin üst düzeyde sürdürülmesi gerektiğini, bunun her iki ülke için de ihtiyaç olduğunu vurgulayarak özellikle balneoloji ve dağ turizminin geliştirilmesi konularında alt yapılarını birlikte geliştirebileceklerini söyledi.

Anatoly Bibilov da Abhazya ve Güney Osetya cumhuriyetlerinin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gereğine işaret ederek, "Bu Abhazya ve Güney Osetya cumhurbaşkanları için sadece bir arzu değil, yüzyıllara yayılmış bir yaşam biçiminin gereğidir. İki kardeş cumhuriyet olarak ülkelerimizin ilişkilerini artırma sorumluluğumuz var” dedi. Bibilov özellikle özel güvenlik birimleri ve savunma bakanluıkları arasındaki olası işbirliğine vurgu yaparak, iki ülke topraklarında ortak bir tatbikat düzenleme ihtimalinden bahsetti.

Bibilov: “Bizde elektrik Abhazya’daki kadar ucuz olsaydı doğalgaza ihtiyacımız olmayabilirdi...” Hacimba: “Bize alternatif kaynak olarak doğalgaz gerekli, ancak bedelini ödeyebilmemiz için vatandaşlarımızın elektrik faturalarını düzenli ödemeleri gerekiyor”

Hacimba ve Bibilov her iki ülkenin Rusya’dan doğalgaz alması konusunda görüş bildirdiler.

Anatoly Bibilov Rusya "Gazprom" ile sözleşme imzalamalarıyla ilgili olarak, “Doğalgaz Güney Osetya’nın gelişmesi için stratejik öneme sahip. 2018 yılında bu projeyi başlatmak için bu yıl sonuna kadar hazırlamamız gereken belgeler var. Eğer Abhazya’daki kadar ucuz elektriğe sahip olsaydık, doğalgaza ihtiyacımız olmayabilirdi. Abhazya’da elektriğin fiyatı beni şaşırttı, burada elektrik 4 kopek iken bizim vatandaşımız elektriğin metreküpü için 4 ruble ödüyor...” şeklinde konuştu.

Raul Hacimba ise Abhazya’nın Rusya'dan doğalgaz alması olasılığı hakkında şunları söyledi:

"Bu konuyu Rusya Devlet Başkanı ve Enerji Bakanlığı ile görüşüyoruz. Bazı adımlar atıldı ve olumlu sonuçlanacağına inanıyorum. Doğalgaza ihtiyacımız var, ancak anlamamız gereken bir gerçek şu ki; Abhazya elektriği çok ucuza kullanıyor ve oldukça savurgan harcıyor. Elektrik çok ucuz olmasına rağmen ödenmesi gereken elektrik ücretleri ödenmiyor. Unutmayalım ki İngur barajında su seviyesi düştüğünde alternatif olarak doğalgaza ihtiyacımız olacak ve gazı aldığımız ülkeye bunun bedelini ödemek zorundayız”.

Bibilov: “Uluslararası alandaki sorunlarımızda birlikte yol alabiliriz”

Uluslararası ilişkiler geliştirilmesiyle ilgili konularda Bibilov, uluslararası tanınma çalışmalarında ve Cenevre görüşmelerinde iki ülke temsilcilerinin dayanışma içinde çalıştığını, Güney Osetya ve Abhazya Dışişleri Bakanlığı’nın iletişim içinde olduklarını söyledi ve, “Biz benzer sorunları olan, ortak tarihe sahip iki kardeş ülke olarak dış politika alanında da birlikte olursak daha aktif bir etkileşim sağlayabiliriz” dedi.

Kaynak: Apsnypress

Kategori Haberler

Güney Osetya Cumhurbaşkanı Anatoli Bibilov'un Abhazya ziyareti arefesinde, G. Osetya müzik ve dans grubu Simd'in filarmoni salonunda yaptığı gösteri nefes kesti.

"Merhaba güneşli Abhazya! Bizim şanlı kardeş insanlarımız, merhaba' Alanya devleti sizi selamlıyor. Mutlu ve acı dolu günlerimizde Abhazya gibi bir dostumuz olduğunu düşünmek bize mutluluk veriyor. Bugün sizinle milli kültürümüz ve yaratıcılığımızdan bir parça paylaşacağız..." sözleriyle başlayan gösteri zarif Oset kızlarının ve harika bir performans sergileyen erkek dansçıların birbirinden güzel danslarıyla devam etti.

Oçamçira Şarkı ve Dans Topluluğu "Ertsahu"un sergilediği,  Kafkas halkları arasındaki dostluğu ve bağımsızlık savaşını anlatan "zafer" isimli teatral dans ise G.Osetya'dan gelen konuklar başta olmak üzere salondaki herkes tarafından ayakta ve gözyaşlarıyla alkışlandı.

Gösterinin akıllardan silinmeyecek güzellikteki final dansı ile Alanların ünlü dansı "Simd" ile yapıldı.

Konserin ardından konuk salonunda ağırlanan gösteri ekibine, Cumhurbaşkanı Hacimba tarafından bazı dansçılara verilecek Abhazya Onursal Sanatçısı ünvanının kararnamesi okundu.

Simd müzik ve dans grubu turnesine Gagra, Pitsunda Gudauta, Oçamçıra ve Gulrıpş'ta yapacağı gösterilerle devam edecek.

Kaynak: Sputnik Apsny
 
Kategori Haberler
Sayfa 1 / 2