Son günlerde artan yunus ölümleri bilim adamlarını harekete geçirdi.Karadeniz'de Soçi'den Anapa'ya kadar olan bölgede 2017 yılının ilk günlerinde başlayan ve artarak devam eden yunus ölümü vakasının 167'yi bulduğu bildirildi.

Abhazya Bilim Akademisi Ekoloji Enstitüsü Müdürü Ekolog Roman Dbar, geçtiğimiz günlerde Abhazya'da da birkaç ölü yunus bulunduğunu belirtirken, yine geçtiğimiz 2 ay boyunca Karadeniz kıyısındaki Novorossiysk ve Tuapse yakınlarında 68 yunusun daha denizde ölü bulunduğu ve incelemeye alındığı öğrenildi.

Novorosisk'de yayınlanan Naşa Gazeta (bizim gazete)'nin bildirdiğine göre Moskova ve Kırım'da bulunan Severtsev Ekoloji Enstitüsü'nden bilim adamları da olayın nedenleri hakkında bir fikir birliğine varamadılar. Azov-Karadeniz bölgeler arası çevre savcılığı ise yunusların ölüm hızının kontrol edilmesi çalışmalarına başladı.

Ekolog Roman Dbar ölümlerin çevre kirliliği, paraziter bir cilt hastalığı, kaçak avlanma gibi çeşitli nedenleri olabileceğini belirterek, özellikle avlanmada kullanılan ağların çeşidi ve boyutlarının sıkı kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Наша газета, Apsnypress

 

 

 
Kategori Haberler

Cenevre Görüşmeleri'nde diğer katılımcılar tarafından onaylanan karşılıklı kuvvet kullanmama konulu taslak, Gürcü tarafının uzlaşmaz tutumlarıyla bir kez daha imzalanamadı.

Cenevre'de 20-21 Haziran 2017 tarihlerinde düzenlenen "Transkafkasya'daki Güvenlik ve İstikrar" konulu görüşmelerin 40. turunda görüşmeler Abhazya, Gürcistan ve Güney Osetya arasında, yasal olarak bağlayıcı bir kuvvet kullanmama anlaşma taslağı üzerinde yoğunlaştı. Abhazya'nın, Dışişleri Bakanı Daur Kove başkanlığında bir heyetle katıldığı görüşmelerde Abhazya Cumhuriyeti, Güney Osetya Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu temsilcilerinin, Gürcistan ve NATO işbirliğinin artan aktivasyonu konusunda endişelerini dile getirdikleri bildirildi.

Dışişleri Bakanı Daur Kove'nin verdiği bilgilere göre tartışmalar sırasında ayrıca Abhazya Cumhuriyeti için önemli olan birkaç konu hakkında, uluslararası kabul gören yapılar tarafından objektif değerlendirmelerin yapılması sevindirici bir gelişme oldu.

Transkafkasya'daki Güvenlik ve İstikrar konulu Cenevre Görüşmeleri'nin 41. turu 10-11 Ekim 2017 tarihlerinde yapılacak.

Kaynak: AC Dışişleri Bakanlığı-Apsnypress-Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler

Abhazya, KKTC'de yapılan Conifa Euro 2017 Futbol Şampiyonası'nı dördüncü olarak tamamladı. Şampiyonanın birincisi Padaniya takımı oldu.

Dün akşam yapılan son gün karşılaşmalarında final oynayan Padaniya, normal süresi 1-1 biten karşılaşmada rakibi ev sahibi KKTC'yi penaltı golleriyle 5-3 mağlup ederek kupanın sahibi olurken, üçüncülük mücadelesi veren Abhazya, Sekely Land ile yaptığı mücadeleyi 3-1 kaybederek dördüncü oldu.

Şampiyonaya eksik kadroyla katılan ve başarılı mücadelesiyle yarı finale kadar gelen Abhazya son maçının 3. dakikasında Laşa Kagoniya'nın attığı golle 1-0 öne geçti. İlerleyen dakikalarda iki sarı kart gören Şabat Logua oyun dışı bırakıldı ve Abhazya Sekely Land'ın arka arkaya gelen gollerine engel olamadı.

Şampiyonada iki grup halinde yapılan karşılaşmalarda A grubunda mücadele eden Abhazya milli futbol takımının yaptığı karşılaşmalar ve skorlar şöyleydi:

Abhazya - G. Osetya: 2-1

Abhazya - Karpatalya: 2-2

Abhazya - KKTC: 0-0

Abhazya - Padaniya: 0-0 (penaltılarda Padaniya 6-5 kazandı)

Abhazya - Sekely Land: 1-3

Kaynak: Conifa

 

Kategori Haberler

Abhazya milli futbol takımı, CONIFA Euro 2017 Futbol Şampiyonası'nda yarı finale yükseldi.

Lefkoşa Atatürk Stadı’nda Karpatalya takımıyla yaptığı mücadeleden 2-2 berabere ayrılan Abhazya, puan üstünlüğü ile yarı finale yükselen taraf oldu.

Maçın ilk yarısında Abhazya’dan Anatoli Sermanov 20. dakikada topu ağlar ile buluşturdu. 33. dakikada ise Kapatalya takımından Szabo Roland’ın golü ile maç 1-1 berabere tamamlandı.

İkinci yarının ilk golü 50. dakikada Abhazya’dan yine Anatoli Sermanov’un ayağından geldi. Karpatalya’ya ikinci golü ise 77. dakikada Omar Roman kazandırdı. Maç bu skorla 2-2 beraberlikle tamamlandı.

Günün diğer karşılaşmalarında ise şu sonuçlar alındı:

KKTC - Güney Osetya: 8-0

Padaniya – Sekely Land: 1-1

Ellan Vannin – Felvidek: 1-0

Abhazya yarın yarı final karşılaşmasını KKTC ile oynayacak.

Günün düğer mücadeleleri G.Osetya-Karpatalya, Ellan Vannin-Sekely Land, Padaniya-Felvidek takımları arasında oynanacak.

Maçlar saat 20.00’de başlayacak.

Milli takımımızı finalde görmek istiyor ve başarılar diliyoruz...

Kaynak: Conifa
Kategori Haberler

FIFA’ya üye olmayan futbol takımlarının biraraya gelerek oluşturduğu “CONIFA” tarafından düzenlenen CONIFA Euro 2017 Futbol Şampiyonası karşılaşmaları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde başladı. Şampiyona 11 Haziran 2017 tarihinde sona erecek.

Dün Girne Mete Adanır Stadı’nda oynanan A Grubu mücadelesinde Abhazya ile Güney Osetya karşı karşıya geldi. Abhazya’ya galibiyeti getiren golleri 1’inci dakikada Kortava ve 90+2’nci dakikada Ruslan Shoniya kaydetti. Güney Osetya’nın tek sayısını ise penaltıdan 62’nci dakikada Soslanbeg Dzagoev kaydetti. Bu sonuçla Abhazya turnuvaya 3 puanla şanslı bir başlangıç yapmış oldu. Günün diğer galipleri ise Padania ve Felvidek takımları oldu.

Abhazya bugün saat 20.00'de Karpatalya ile karşılaşacak. Günün diğer maçlarında ise Güney Osetya-Kuzey Kıbrıs, Szekely Land-Padania ve Ellan Vannin- Felvidek karşılaşmaları oynanacak.

İki grupta sekiz takımın katıldığı CONIFA Euro 2017 Futbol Şampiyonası'nda  A Grubunda Kuzey Kıbrıs Türk Cunhuriyeti, Abhazya, G. Osetya ve Karpatalya, B Grubunda ise Padania, Felvidek, Ellan Vanin ve Sekely Land takımları yer alıyor.

Kaynak: Conifa

 

 

 

Kategori Haberler

Abhazya Bakanlar Kurulu, ailelerin 1,5 yaşına kadar çocuklarına her ay yapılan 2 bin rublelik para yardımının 3 bin rubleye çıkarılmasını kararlaştırdı.

Devlet Sağlık Fonu Başkanı Amiran Kakaliya'nın verdiği bilgilere göre anneliği teşvik etmek amacıyla başlatılan uygulamada, sosyal yardım fonu prosedürlerinde yapılan değişiklikle çocuk sayısına bakılmaksızın bu ödemeler 1 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak.

İstatistiklere göre geçtiğimiz yıl yardımdan 647 bebek faydalandı. Bu yıl ödemeler için 18 milyon ruble ayırılacak ve 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla yeni bir artış yapılması planlanıyor.

Kaynak: Apsnypress

Kategori Haberler

Moskova'da yapılan uluslararası "Sen Süpersin" şarkı yarışmasına Abhazya'dan katılan ve yüzlerce yetenekli rakibinin arasında birinci olan Valery Adleyba, havaalanında kendisini karşılamaya gelen hayranlarının coşku dolu sevgi gösterileri arasında ülkesine döndü.

Dört aydır devam  eden, Rus televizyonlarında en çok izlenenler arasında olan "Sen Süpersin - ты супер" ses yarışmasında adım adım finale yaklaşan ve birinciliği kazanan 11 yaşındaki Adleyba, aylardır kandisini televizyondan takip eden ve mesajlarla sürekli moral desteği veren Abhazyalıların kollarında girdi Abhazya sınırından. Sınırdan geçmekte olan diğer yolcuların da sevgi gçsterisinde bulunduğu Valeriy Adleyba uzun süren özlemini sevinç gözyaşlarıyla gösterirken, "Bu kadar kalabalık beklemiyordum, yorgunum ama çok mutluyum. Sizin destekleriniz sayesinde birinci oldum" dedi. Valery'i çiçek ve oyuncak yağmuruna tutan hayranları da onunla gurur duyduklarını, bundan sonra katılacağı yarışmalarda da başarısından emin olduklarını söylediler ve şans dilediler. Karşılamaya Cumhurbaşkanı Danışmanı Vladimir Zantaria ve Milli Eğitim Bakanı Adgır Kakoba da katıldılar.

Valeria Adleyba hemen çocuk kampında "Artek" popüler müzik "Yeni Dalga 2017" genç şarkıcılarından finali sonrasında Abhazya geldi. Abhazya On iki solisti Rus müzisyen ve besteci Igor Krutoy gelen Kırım yarışmaya davet edildi.

Valeria Adleyba'nın da aralarında bulundukları Abhazyalı on iki solistin, Kırım'da yapılacak daha geniş katılımlı bir yarışmaya daha davet edildikleri öğrenildi. 

Kaynak: Sputnik Apsny
Kategori Haberler

Uluslararası Çocuk Bayramı başkent Sohum'da coşkuyla kutlandı.

Sohum'daki Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Abhazya Cumhuriyeti Bagrat Şinkuba Komitesi ve bir hayır vakfının destekleriyle düzenlanan organizasyonda özellikle özürlü çocuklara yönelik düzenlenen yarışma ve etkinlikler dikkat çekiciydi. Etkinlikler kapsamında sahilde Abhaz Devlet Tiyatrosu'nun önündeki asfalt zemin üzerine renkli tebeşirlerle yapılan resim yarışmasına 5 yaşlarında 150 çocuk katıldı. Bu gün için öğrencilerin hazırladığı resim, seramik, hediyelik eşya ürünlerinin de satışa sunulduğu bir serginin ardından tüm katılımcı çocuklara hediyeler dağıtıldı.

Akşam saatlerinde ise köpük havuzu haline getirilen park havuzunun etrafında toplanan çocuklar çeşitli animasyonlar ve müzik eşliğinde yaptıkları danslarla eğlenceli saatler geçirdiler.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler