27 Şubat 1917 burjuva-demokratik devriminde Rus otokrasisi yıkılmış, bir geçici hükümet kurulmuştu. Şubat Devrimi'yle bölgedeki siyasi değişikliklerle birlikte ülke kalkınmasında da değişiklikler oldu. O dönemde Rusya İmparatorluğu'nun bir parçası olan Abhazya da bundan nasibini almıştı. 

Yukarıdaki grafikte, yakın tarihinde çok sayıda savaş ve siyasi değişiklik yaşayan Abhazya'nın 1917-2017 arasındaki 100 yıllık dönemde geldiği noktayı örnek birkaç rakamsal veriyle yorumlamak da mümkün...

Kaynak: Sputnik Apsny
Kategori Haberler

Abhazya, “Yalta-2017 Uluslararası Ekonomik Forumu”na katıldı.

Kırım Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sergey Aksenov’un davetiyle foruma katılan Abhazya heyetinde Abhazya Ekonomi Bakanı Adgur Ardzınba ve Turizm Bakan Yardımcısı Astamur Ahban da yer aldılar.

Forum programı çerçevesinde, Kırım Cumhuriyeti’nde yol inşası ve yeniden yapılandırma genel müteahhitliğini yapan Rus VAD firması yetkilileriyle bir toplantıda biraraya gelen Bakan Adgur Ardzınba, Abhazya’dan Kırım’a moloz granit ihracatı konusunu görüştüklerini bildirdi.

Alınan bilgilere göre, Abhazya’dan alınabilecek inşaat malzemeleri konusuyla ilgilenen firma yetkilileri özellikle çakıl granit temini ile bunun yeterli miktarda ve zamanında teslimi üzerinde durdular.

Abhaz tarafı ise üreticilerin uygun kalitede gerekli miktarı sağlayabileceklerini belirterek, Abhazya Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı’nın Abhaz üreticilerle Rus meslektaşları arasında etkileşim sağlayabileceğini, lojistik hizmet ve bürokratik engellerin aşılması konularında destek verebileceğini söyledi.

Toplantı sonrasında bu girişimi geliştirmek üzere tarafların birlikte çalışmaya devam etmeleri kararı alındı.

Kaynak: Apsnypress

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yaptığı ikili toplantıda önemli konular ele alındı.

Toplantı sonucu gazetecilere açıklama yapan Hacimba ve Lavrov, çifte vatandaşlık, Rus vatandaşlığı prosedürünün basitleştirilmesi, sınır ötesi işbirliği, sosyo-ekonomik işbirliği ve yatırım programları konularının masaya yatırıldığını söylediler.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, öncelikle gösterdiği misafirperverlik için Abhaz tarafına teşekkür ettiğini söyledi ve "Bu toplantıda biz, her alanda stratejik ortaklık ve ittifakımızın derinleşerek devamını karşılıklı olarak teyit ettik. 2014 yılında imzaladığımız "İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması”ndan kaynaklanan bütün uygulamaları, katdedilen ilerlemeleri , sektörel belgeleri gözden geçirdik” dedi.

Bir soru üzerine, Abhazya’nın uluslararası toplantılara katılmaya devam etmesi gerektiğini, özellikle Cenevre Görüşmeleri’nde ilerleme çok yavaş olsa da, görüşmeleri gelecekte saldırmazlık konusunda yasal bağlayıcı bir belge imzalayarak sonuçlandırmanın öngörülebilir bir gerçeklik olduğunu söyleyen Lavrov, bu belgenin gelecekte tüm Kafkasya bölgesi için önemli bir sinyal olacağını belirtti. Abhazya’nın Ortak Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne katılması olasılığını da yorumlayan ve Rusya’nın Abhazya’nın Örgüt’e üyeliğini memnuniyetle karşılayacağını belirten Lavrov, ancak tam üyelik elde etmek için tüm üye devletlerin konsensüs kararı alması gerektiğini, aynı durumun gözlemci statüsü için de geçerli olduğunu söyledi. Örgütün kendisine üye ülkelerin güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğunu hatırlatan Bakan, mevcut durumda Abhazya’nın güvenliği için en garantili yolun Rusya Federasyonu'yla yaptığı uluslararası anlaşmalarda da yer alan güvenlik unsurları ile Abhazya silahlı kuvvetleri ve Rusya Federasyonu silahlı kuvvetlerinin ortak işbirliğiyle, dışarıdan gelecek herhangi bir saldırıya izin vermemeyi taahhüt eden anlaşmaları olduğunu vurguladı.

Rus vatandaşlığına hak kazanmak için basitleştirilmiş prosedürün yeniden başlatılması konusunu da açıklığa kavuşturmak istediğini belirten Lavrov:

“Bu sürecin uygulanabilmesi için, geçen yılın Kasım ayında çifte vatandaşlık öneren bir antlaşma belgesi taslağını Abhazya’ya teslim ettik. Bu taslağın hemen kabul edileceğini umuyoruz. Bu, basitleştirilmiş Rus vatandaşlığı elde edilmesi pratiğinin devamını sağlayacaktır” dedi.

Lavrov’un sözlerini doğrulayan Cumhurbaşkanı Hacimba da, "Anlaşma taslağı şu anda kabinede bekliyor, üzerinde çalışıyoruz. Daha sonra milletvekillerimizin onayına sunulacak. İmzalanacağı konusunda şüphem yok”.

Ermenistan ile Sohum arasında demiryolu bağlantısı konusundaki bir soruyu da, “Rus tarafı için bu konuda herhangi bir sorun yoktur. Hatta bunun yasal dayanağını, Rusya Federasyonu ile Dünya Ticaret Örgütü arasında 2011 yılında yapılan anlaşmada görebilirsiniz. Biz Ermeni meslektaşlarımızın transit geçişin yeniden başlatılmasıyla ilgilendiklerini biliyoruz. Bugün Abhazya Cumhurbaşkanı da söylemiştir ki, Abhazya da buna itiraz etmez. Karar, bizim dışımızda geçiş yapılacak ülkelerin tutumuna bağlıdır” dedi.

Hacimba da konuyla ilgili olarak, "Abhaz tarafı, ekonomimize de katkısı olacak bu bağlantıya hazırdır. Biz, tanınma problemi olmayan egemen bir devletin kapalı bir alanda yaşamaması gerektiğini savunuyoruz, bu sorunları medeni bir şekilde çözülmelidir. Gürcü tarafı sorunu gidermek için hazırsa, süreci tamamlayabiliriz” şeklinde konuştu.

Lavrov ayrıca, dün katıldığı Rusya Büyükelçiliği yeni binasının açılışı töreninde söylediklerini tekrar ederek, elçilik kompleksinde oluşturulan rahat koşullardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve "Biz dost ve müttefik iki ülkeyiz. Abhazya’nın her vatandaşa eşit hak ve fırsatlar sağladığına eminim” dedi.

Lavrov Şehitlik Parkı'na çelenk bıraktı, sahilde kahve içti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ile görüşmesi öncesinde, Sohum merkezindeki Abhazya Gürcistan Savaşı’nda (Abhazya Yurtseverlik Savaşı) hayatını kaybeden şehitler için yapılmış anıt parkı ziyaret etti, çelenk bıraktı.

Görüşmeden sonra ise yanındaki heyetle birlikte sahilde ünlü Brehalovka Meydanı’na yürüyen Dışişleri Bakanı, oradakilerle meydandaki masalardan birine oturarak lezzetini övdüğü bir kahve içti. Ardından yakındaki Rus Drama Tiyatrosu’nu ziyaret eden Sergey Lavrov, burada Kültür Bakanı Elvira Arseliyev ve Tiyatro Müdürü İrakli Hintba ile tiyatronun tarihi hakkında kısa bir görüşme yaptı.

Kaynak: AC Cumhurbaşkanlığı, Apsnypress, Sputnik Apsny

 

 

Kategori Haberler

Yapacağı bir dizi resmi görüşme için Abhazya'ya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün, inşaatı tamamlanan Sohum'daki Rusya Büyükelçiliği binasının açılış törenine katıldı. 

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Rusya'nın Abhazya Büyükelçisi Semen Grigoryev ve çok sayıda yetkilinin de hazır bulunduğu törende büyükelçi Grigoryev, Ağustos 2008'de Rusya'nın Abhazya'yı tanımasından itibaren iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimini anlattı ve bu ilişkilerin gelişmesinde Abhazya ikinci Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş'ın katkısını vurguladı. 

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba da, yeni elçilik binasında Rus diplomatların daha rahat bir ortamda çalışacağını söyleyerek başladığı konuşmasında iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin sekiz yılı doldurduğunu belirtti ve, "Sekiz yılda Rus Büyükelçiliği diplomatları iki ülke arasındaki işbirliği konusunda önemli rol oynamışlardır. Burada daha rahat bir ortamda çalışacak olmalarına sevindim. Yapacakları verimli çalışmalar için işbirliğine her zaman hazırız. Sayın Lavrov'un ülkemizi ziyareti iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin de bir göstergesidir" şeklinde konuştu.

Lavrov ise konuşmasında büyükelçilik binasının yoğun çalışan diplomatlar için ikinci ev olduğunu belirterek, "Bu inanılmaz güzel bina, sadece mimarın başarılı bir çalışması değil, Abhazya ve Rusya arasındaki güzel ilişkinin bir yansımasıdır..." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yarın Cumhurbaşkanı Hacimba ile görüşeceği, ardından Dışişleri Bakanı Daur Kove ile bir toplantı gerçekleştireceği, görüşme konuları arasında, Abhazya’nın uluslararası pozisyonun güçlendirilmesi, Rus-Abhaz dış politikasındaki işbirliğinin koordine edilmesi ve ikili ilişkiler konusunda görüş alışverişinde bulunulması olduğu bildirildi.

Kaynak: Dışişleri Bakanlığı, Apsnypress, Sputnik Apsny

 


 

Kategori Haberler

Abhazya Dışişleri Bakanlığı Gürcistan'ın, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Abhazya'ya yaptığı çalışma ziyaretini protesto etmesine karşılık bir açıklama yayınladı.

Gürcistan'ın, bu ziyareti "yasadışı" ve "Gürcistan'ın toprak bütünlüğü"nü ihlal olarak  değerlendirmesini yorumlayan açıklamada özetle Gürcistan'a, hokkabazlık yapmayı bırakması ve artık modası geçmiş "Gürcistan'ın toprak bütünlüğü" kavramını kullanmaması çağrısında bulundu.

Gürcistan'ın, Lavrov'un ziyaretini kınadığı yönünde söylemini konuyla alakasız olarak değerlendiren Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında aşağıdaki sözlere yer verildi:

"Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı'nın Abhazya Cumhuriyeti'ne yaptığı çalışma ziyareti tamamen uluslararası hukuk standardlarına uygun ve Abhaz-Rus ikili ilişkilerinin doğası gereğidir. Hatırlatırız ki, Abhazya ve Rusya arasındaki diplomatik ilişkiler 9 Eylül 2008 tarihinde başladı.

Gürcü tarafını, yaptıkları hokkabazlıklarla kendilerini ve uluslararası topluluğu aldatmaktan vazgeçmeye, ayrıca modası çoktan geçmiş olan "Gürcistan'ın toprak bütünlüğü" kavramını kullanmayı bırakıp, bölgedeki mevcut siyasi gerçekleri görmeye çağırıyoruz ... "

Kaynak: Abhazya Dışişleri Bakanlığı

 
Kategori Haberler

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Abhazya'ya geleceği ve 19 Nisan 2017 Çarşamba günü Sohum'da Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba bir görüşme yapacağı bildirildi.

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'ndan verilen bilgiye göre Hacimba ile Lavrov arasında yapılacak toplantıda ikili işbirliği ve Abhaz-Rus ilişkilerinin daha da geliştirilmesi konuları ele alınacak.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün, Dışişleri Bakanı Lavrov'un 18-19 Nisan tarihlerinde Abhazya'yı ziyaret edeceğini açıklamasının ardından Gürcistan yönetimi de bu ziyarete tepki gösterdi. Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikhail Janelidze ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Abhazya ziyaretine olan tepkilerini dile getirdi. 

Tiflis'te resmi temaslarda bulunan Belçika Temsilciler Meclisi Başkanı Siegfried Bracke ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Janelidze, Lavrov'un Rusya Dışişleri Bakanı düzeyinde en son 2011 yılında Abhazya'yı ziyaret ettiğini hatırlatarak, "Bu ziyaret, uluslararası hukuki ilkeleri ve normları hiçe saymaktır. Benzer provokatif eylemler ve adımlar sorunun çözümüne katkıda bulunmaz" şeklinde konuştu.

Kategori Haberler

Abhazya Parlamentosu, seçilmiş yeni milletvekilleriyle VI. döneminin ilk toplantısını bugün (12 Nisan 2017 Çarşamba) yaptı. Beşinci dönem ve altıncı dönem milletvekillerinin birarada olduğu toplantıya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba da katıldı.

Meclisi Başkanı ve yardımcılarının seçimi gündemiyle yapılan toplantıyı milletvekillerinden Valery Kvarçiya açtı. Yapılan açık oylamayla Denetim kuruluna Valery Agrba, Akhra Abuhba ve Astamur Logua seçildiler. 

Alınan bilgilere göre, daha sonra milletvekilleri tarafından Meclis Başkanlığı için iki isim önerildi: Valeri Kvarçiya ve Batal Tabagua.

Meclis Başkanı Valery Kvarçiya 

Yapılan gizli oylama sonunda ise Abhazya Meclisi Başkanlığı'na Valery Kvarçiya seçildi. 

 

Açıklanan sonuçlara göre 34 milletvekilinin katıldığı oylamada Valery Kvarçiya 20, Batal Tabagua 10 oy aldı, 4 oy ise geçersiz sayıldı.

Meclis Başkan Yardımcılığı seçimlerinde ise Natalie Smır'ın kendisine yapılan teklifi reddettiği, Michail Sangulya, Levon Galustyan ve Said Haraziya'nın Meclis Başkan Yardımcısı olarak seçildikleri bildirildi. 

1946 doğumlu Valery Kvarçiya 1964 yılında liseden mezun oldu, 1969 yılında Tarih Fakültesi'nden mezun olarak, Abhazya Devlet Müzesi'nde uzman araştırmacı olarak göreve başladı.

1970-71 yıllaında SSCB Silahlı Kuvvetleri'nde görev yaptı. 1975-1980 yıllarında Abhazca Araştırma Enstitüsü'nde görev yaptı. Aynı zamanda Kabardey-Balkar Üniversitesi'nde yaptığı lisansüstü eğitimini tamamladı. 1985, 1988 ve 2002 yıllarında yayınlanan bilimsel çalşmalarının ardından 2005 yılında G.A. Dzidzeria bilim ödülünün sahibi oldu. 2003 yılında Moskova'daki dilbilimi enstitüsünde"Abhazya tarihi ve modern Toponimi" üzerine yaptığı doktora tezini savundu. Valery Kvarçiya üç dönemdir Abhazya Parlamentosu üyesi.

Kaynak: Apsnypress-Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler

Abhazya Dışişleri Bakanlığı Mısır Arap Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'na başsağlığı mesajı gönderdi. 

Mısır'ın İskenderiye ve Tanta kentlerinde meydana gelen bir dizi terörist saldırıyı kınadığını bildiren Dışişleri Bakanlığı'nın mesajında özetle şu bilgilere yer verildi:

"Abhazya Cumhuriyeti olarak Tanta ve İskenderiye kentlerinde kiliselere yapılan ve çok sayıda masum sivilin hayatını kaybetmesine, yaralanmasına yol açan, ülkenizde istikrar kaybı yaratmayı ve kışkırtmayı amaçlayan terörist saldırıyı derin bir empati duygusuyla karşılıyoruz. Saldırıyı kınıyoruz ve terörle mücadelede birlikte hareket etme konusunda uluslararası topluma çağrıda bulunuyoruz..."

Kaynak: Abhazya Dışişleri Bakanlığı

Kategori Haberler

Geçtiğimiz yıl Abhazya'da yapılan CONIFA Dünya Futbol Şampiyonası'nı birincilikle tamamlayan Abhazya milli takımı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılacak CONIFA Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılıyor.

4-11 Haziran 2017 tarihleri arasında yapılacak şampiyonanın 1 Nisan'da yapılan kura çekimlerinde A Grubunda mücadele edeceği belirlenen Abhazya milli futbol takımı önümüzdeki günlerde kadrosunu belirleyecek ve çalışmalarına başlayacak.

A ve B gruplarında toplam 8 takımın mücadele edeceği şampiyonaya Abhazya takımı "dünya şampiyonu" ünvanıyla, Padania takımı ise Avrupa şampiyonu ünvanıyla katılacak. Abhazya'da yapılan 2016 Dünya Şampiyonası'nda Kuzey Kıbrıs takımı ise 3. olmuştu.

Yapılan kura çekimine göre gruplarda yer alan takımlar şunlar:

A Grubu: Abhazya, Kuzey Kıbrıs, Karpatalya, Güney Osetya

B Grubu: Padania, Nice, Szekely Land, Ellan Vanin

2013 yılında kurulan Bağımsız Futbol Federasyonu Konfederasyonu (CONIFA), politik mülahazalarla FİFA'ya alınmayan ve bu nedenle uluslararası müsabakalardan dışlanan tüm ülke ve bölgelerin futbol federasyonlarını bir çatı altında toplamayı hedefleyen bir birliktir ve şu anda 25'ten fazla takımdan oluşur.

CONIFA, Haziran 2014'te İsveç'in Östersund kentinde ilk Dünya Futbol Şampiyonasını düzenledi. 

İkinci Dünya şampiyonası 2015 yılında Macaristan'da düzenlenmiş, ancak Abhazya Milli Takımına Macar hükümetince vize verilmediği için Abhazya bu organizasyona katılamamıştı. Bu durumu bir açıklama ile protesto eden CONIFA, 2016 Dünya Kupası'nı Abhazya'da yapma kararı almıştı.

2016 yılında yapılan Dünya Futbol Şampiyonası'nda ev sahibi Abhazya şampiyon olmuş, CONIFA yetkilileri tarafından "inanılmaz derecede başarılı bir Dünya Futbol Kupası" olarak nitelendirilen organizasyonda turnuvayı 100'ün üzerinde akredite yabancı gazeteci izlemiş, dünya çapında milyonlarca insan sosyal medya aracılığıyla takip etmişti.

CONIFA Genel Sekreteri Sascha Düerkop konuyla ilgili olarak, "Abhazya'da geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz şampiyona şüphesiz en büyük ve en iyisiydi. Bu ivmeyi Kuzey Kıbrıs'taki başarılı bir turnuva ile sürdürmeyi umuyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: CONIFA

 

Kategori Haberler