Perşembe, 23 Şubat 2017 16:36

Abhaz Makarnası Yakında Piyasaya Sunulacak

Abhazya  Ekonomi Bakanı Adgur Ardzınba 22 Şubat Çarşamba günü yaptığı basın toplantısında makarna, yarı mamul ürünler, süt ve şekerleme ürünlerinin yakında Abhazya'da üretileceğini bildirdi.

Ardzınba'nın verdiği bilgilere göre, Abhazya'da geçen yıl binden fazla tüzel kişi kaydı yapıldı. Birçok şirket ve işletme başkent Sohum'da kayıtlıyken, ikinci sırada Gagra şehri yer alıyor.

Yakında Oçamçıra'nın Kındıg bölgesinde altı dönümlük bir sera tesisisnin hizmete gireceğini söyleyen Ekonomi Bakanı, yaz aylarında tamamen devlete ait bir süt tesisinin açılacağını bildirdi. Bakan Gagra'da yapılan makarna ve yarı mamul ürünler fabrikasının inşaatının tamamlandığını da sözlerine ekledi.

Adgur Ardzınba ayrıca, Sohum yakınlarında devlete ait bir şekerleme fabrikası inşa edileceğini de söyledi.

Kaynak: Sputnik Apsny
 
Kategori Haberler

Abhazya'da yoğun kar yağışı sonrasında hasar gören ve bakımsız hale gelen Sohum Botanik bahçesi, milletvekilleri, Sohumlu gençler ve botanik parkı çalışanlarının ortak çalışmasıyla temizlendi.

Dünyanın değişik yerlerinden gelmiş yaklaşık beş bin tür ağaç, çalı ve otsu bitki çeşidinin bulunduğu parka ellerinde eldiven, kürek, balta, budama makası ve testerelerle gelen gönüllüler, temizliğe parkın ana girişinden başladılar. Ağaçlar ve çalılar üzerindeki kar ağırlığı kaldırılırken, yerdeki küçük bitkilerin de güneş alacak şekilde çamur ve kardan temizlenmesi sağlandı.

Büyüklüğü otuz hektardan fazla olan botanik parkı gruplara ayrılarak temizlenirken, aynı zamanda hasar tespiti de yapıldı. Botanik Enstitüsü Müdürü Eduard Gubaz, karın ağırlığına dayanamayıp kırılan, Abhazyada az sayıda bulunan paha piçilmez Şili Araucaria türü agacı kesmek zorunda olmalarının üzüntü yarattığını söyledi. İki saat süren çalışmada budanan ağaç parçaları ve atıklar yığınlar halinde toplanırken, Sohum Belediye Meclisi Başkanı Konstantin Piliya traktörle taşınabilecek bu yükün agaçların zarar görmemesi için tarım işçileri tarafından toplanacağını belirtti. 

Kafkasya'da en eski botanik bahçelerinden biri olan Sohum Botanik Bahçesi 1838 yılında kuruldu.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler

Bir asırdan fazla yaşamışlığıyla dünyanın en yaşlı insanlarından olan Nutsa Adleyba, 15 Şubat 2017 Çarşamba günü 117'inci yaşını kutladı.

Oçamçıra’nın Mukh köyünde yaşayan Adleyba uzun yaşamına iki dünya savaşı, SSCB’de bir devrim ve kolektivizasyon, bir yeniden yapılanma (perestroyka), SSCB’nin çöküşü ve Abhazya’nın 1992-93 vatanseverlik savaşını sığdırmış.

Abhazya’nın en yaşlı insanı Nutsa Adleyba’nın iki kızından olma, en büyüğü 70 yaşında dört torunu ve altı torun çocuğu var.

Guinness Dünya Rekorlar Günü olan 17 Kasım 2016’da Uluslararası Apsny Vakfı’nın, Adleyba’nın aşam rekorunun, 116 yaşında olduğunun tescillenmesi için Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuruda bulunduğu bildirildi.

Komünist Partisi üyeliği yapan ve defalarca Özerk Abhazya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (ÖSSC) Yüksek Konseyi Başkan Yardımcılığı görevine seçilen Nutsa Adleyba, kendisiyle yapılan röportajda, “Ben her zaman tüm hastalıkları ve sorunları saygı ile sevgi ile tedavi ettim. Her duruma büyük bir sorumluluk duygusuyla yaklaştım. Kolhozda (üretim çiftliğinde) ben olmadan toplantı yapılmazdı. Hepimiz Apsnı’da sağlıklı ve iyi yaşayacağız...” şeklinde konuştu.

Adleyba’nın sadece sağlıklı gıdalarla beslendiğini belirten kızı, hayatı boyunca kızarmış hiç birşeyi yemediğini söyledi.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Abhazya Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki Tam Yetkili Temsilcisi İnar Gitsba’nın ikamet izninin, resmi makamlar tarafından 31 Ocak 2017 günü kendisine yapılan bir tebligat ile iptal edildiği bildirildi. Türkiye ve Abhazya'da yaşayan Abaza-Adige toplumu tarafından tepkiyle karşılanan karar duyulduğundan itibaren Türkiye'deki federasyonlarımız tarafından yapılan tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığı öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun ve İnar Gitsba'nın yayınladığı açıklama aşağıdaki gibidir:

"Abhazya Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki Tam Yetkili Temsilcisi Sayın İnar Gitsba’nın ikamet izni 31 Ocak günü kendisine yapılan bir tebligat ile iptal edilmiştir. 2014 Temmuz ayından itibaren bu görevi yerine getirmekte olan Sayın Gitsba’nın henüz 3 ay önce yenilenen ikamet izninin gerekçesiz olarak iptal edilmesini anlamak ve kabul etmek mümkün değildir. 

Bilindiği gibi Türkiye’de sayıları 7 milyona yakın olduğu tahmin edilen ve çoğunluğu Adıge ve Abaza olan Kuzey Kafkasyalı vatandaşımız yaşamaktadır. Türkiye vatandaşı yaklaşık 8,000 kişi aynı zamanda Abhazya Cumhuriyeti vatandaşıdır. Abhazya’da yaşayan insanların hemen hepsinin Türkiye’de akrabaları bulunmaktadır.

Türkiye ve Abhazya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için Abhazya Cumhuriyeti Türkiye’de bir Temsilci görevlendirmektedir. Temsilcilik, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesi, Abhazya’nın Türkiye’de, Türkiye’nin Abhazya’da tanıtılması ve Türkiye-Abhazya arasında bir dostluk ve dayanışma köprüsü oluşturan insanlarımızın karşılaştığı sorunların giderilmesi açısından son derece gereklidir ve yararlı olmuştur.

Bu karar Türkiye-Abhazya arasındaki ilişkileri ve en önemlisi Abhazya’da işi olan, akrabaları ile insani ilişkilerini sürdürmek isteyen tüm insanlarımızı olumsuz etkileyebilecektir.

Abhazya Cumhuriyeti Türkiye tarafından henüz resmi olarak tanınmamakla birlikte, iki ülke arasında ekonomik, toplumsal ve kültürel ilişkilerin her zaman olduğu ve bundan sonra da olmaya devam edeceği bir realitedir. Her iki ülkemiz ve vatandaşlarımızın menfaatine olan bu ilişkilerin güçlenerek devam etmesi açısından bundan sonraki süreçte Abhazya’nın Türkiye Temsilciliği aracılığı ile kalıcı çözümlerin üretilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Konuya ilişkin görüşlerimiz Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na ve ilgililere iletilmiştir. Türkiye’nin tüm bölgelerinde örgütlü olan Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak bu konuda üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getireceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

 

Kafkas Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu


 

"TÜRKİYE DİASPORASINDA YAŞAYAN ABHAZ, ADİGE VE TÜM KUZEY KAFKASYALI KAMUOYUNA

Saygıdeğer Soydaşlarım,

Türkiye’de bulunduğum süre içerisinde, Sizlerle çok çeşitli vesileler ile bir araya gelmiş olmaktan, Sizleri tanımaktan memnuniyet ve onur duyduğumu belirterek sözlerime başlamak istiyorum.

Başta saygıdeğer büyüklerim olmak üzere, her yaş kuşağından insanlarımızın, bizleri memnun eden yaşadıkları ülke Türkiye’ye bağlılıkları kadar atavatanları Abhazya ve Kafkasya’ya olan bağlılıkları her zaman takdir ettiğim önemli bir erdemlilik göstergesi olmuştur.

Bu anlamda Abhazya’yı veya Kuzey Kafkasya’yı ilgilendiren konularda ABHAZFED, KAFFED gibi örgütlenme farklılıklarını gözetmeksizin kenetlenen siz değerli soydaşlarıma teşekkür ederim.

Değerli Soydaşlarım,

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki oturum iznimi iptal etmesi sonucu, Türkiye’deki Abhaz ve Kuzey Kafkasya diasporasında büyük infialin yaşandığını gözlemlemiş bulunmaktayım. Bilmenizi isterim ki sorunun çözümüne yönelik tüm girişimler federasyonlarımızın yöneticileri ve dostlarımız tarfından yerine getirilmektedir Dolayısıyla tüm soydaşlarımdan ricam; her zaman olduğu gibi sakin bir şekilde durumu takip etmeniz ve herhangi bir olumsuzluğa meydan vermemenizdir.

Bir kez daha göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder, saygılar sunarım.

Yaarlasnı haibaboit!

İnar Gitsba"

 

 

Kategori Haberler

Abhazya Sanatçılar Birliği, "Yılın En İyi Sanatçısı"nı seçmek üzere sanatçılarının seçkin eserlerinden oluşan bir sanat etkinliği düzenledi. Bu sergiyle, başkent Sohum'da bulunan ve restorasyon çalışmaları için aylardır kapalı olan Merkez Sergi Salonu da yepyeni modern görünümüyle sanatseverlere tekrar merhaba dedi. 

Değişik alanlarda faaliyet gösteren üç kuşaktan 50 sanatçıya ait 80 önemli eserin yer aldığı bu büyük çaplı sergide resim, heykel, farklı malzemelerden yapılmış sanat eserlerinin yanı sıra, otantik kılıç kama ve bıçaklar ile özel işlenmiş deriyle kaplanmış kılıfları, kınları da göz kamaştırdı. 

Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın katıldığı açılış töreninde Kültür Bakanı Elvira Arselia ve çok sayıda sanatsever hazır bulundu. Arselia 2015-16 bütçesinden sanata ayrılan fonun, iki önemli sanat projesini gerçekleştirmelerine yardımcı olduğunu belirterek, "Bunlardan birisi Abhazya Sanatçılar Birliği Merkez Sergi Galerisi'ydi, diğeri ise devlet şapeli. Restorasyon sonrasında galeriye büyük ölçekli sergi ve çeşitli projeler için gerekli olan yeni teknik ekipman alımı yaptık. Yeni haliyle açılan galerimizde sık sık önemli sanat olaylarına şahit olacağız. Bu yıl, ilk profesyonel Abhaz sanatçı Alexander Çaçba Şervaşidze'nin 150. yıldönümüne adanmış büyük sergiyi de burada gerçekleştireceğiz" dedi.

Abhazya'da "Yılın En İyi Sanatçısı": Timur Dzidzaria

Sergide Yılın Sanatçısı ödülü, "Apsua ҳәyzba - Abhaz bıçakları" adlı eserleriyle sergiye katılan ve yaptığı birbirinden değerli Abhaz savaş sanatı malzemeleri kılıç, kalkan, kama, bıçak gibi tarihi eserleriyle tanınan savaş gazisi Timur Dizidzaria'nın oldu. İkinciliği "Assir Aira-Mucize Doğum" adlı eseriyle Vissarion Tsvijba, üçüncülüğü ise "Dağların ve Abhazya'nın Ruhu" adlı grafik çalışmasıyla Vladimir Vouba aldılar.

Sanatçıları tebrik eden Abhazya Sanatçılar Birliği Başkanı Adgur Ampar da sergiyle ilgili olarak, "6-7 aydır hazırlandık bu sergiye ve emeklerimize değdiğini görüyoruz. Her ziyaretçi, kendi estetik zevklerine yakın bir eser bulabilir bu sergide. İzledileriniz güzellik anlayışınızın sınırlarını genişletecek ve derinleştirecektir" şeklinde konuştu.

3 Şubat 2017 Cuma günü açılan sergi, iki hafta boyunca 10:00 ile 15:00 saatleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Kaynak: Apsnypress-Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler

Abhazya Dışişleri Bakanlığı (ADB) bir açıklama yaparak, Avrupa Birliği'nin Gürcistan'a uyguladığı vize uygulamasını iptal etmesinin Abhazya vatandaşlarını ilgilendirmediğini, Gürcistan'ın aksi yöndeki açıklamalarının yeni bir manipülasyondan ibaret olduğunu bildirdi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz Aralık ayı başında Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi Temsilcileri, Gürcistan vatandaşlarının AB üşkelerine yapacakları kısa süreli seyahatlerde uygulanan vize kısıtlamalarının kaldırılması için bir ön anlaşmaya varmışlardı. Ardından 2 Şubat 2017 Perşembe günü ilgili karar imzalanmış, Gürcistan Dışişleri Bakanı Mihail Canelidze yaptığı açıklamada Abhazya ve Güney Osetya vatandaşlarının da bu uygulamadan faydalanabileceklerini söylemişti.

Bu gelişme üzerine yapılan yorumlara bir açıklama getirmek amacıyla Abhazya Dışişleri Bakanlığı kendi resmi sitesinde hemen bir duyuru yayınlayarak, Gürcistan'ın "işgal altındaki topraklarda yaşayanlar da yararlanacaklar" sözleriyle duyurduğu vize serbestisinin Abhazya vatandaşları için geçerli olmadığını vurguladı.

Abhazya Dışişleri Bakanlığı söz konusu açıklamada, Tiflis'in söyleminin siyasi ve hukuki alanda Abhazya vatandaşlarına yapılan başarısız bir manipülasyon taktiği olduğunu belirterek, "Gürcü yetkililer Abhazya vatandaşlarının uluslararası serbest dolaşımını samimi olarak istiyorlarsa, vatandaşlarımızın Avrupa Birliği ülkelerine ve diğer ülkelere girişlerini engelleme politikalarına son vermeliler. Avrupa Birliği kurumlarına bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, Gürcistan'ın Abhazya'yı izole etmeye yönelik popülist eylemlerini desteklemesinler..."  denildi.

Kaynak: Abhazya Dışişleri Bakanlığı-Apsnypress

Kategori Haberler