Abhazya her yıl 30 Eylül'de olduğu gibi bu yıl da en önemli bayramı olan zafer bayramını kutladı. Bu yıl işgalci Gürcü birliklerine karşı yapılan bağımsızlık savaşı zaferinin 23. yıldönümüydü.  

İşgalci Gürcistan silahlı birliklerine karşı yapılan Abhazya Yurtseverlik Savaşı 14 Ağustos 1992 tarihinde başladı ve 413 gün sürdü.

30 Eylül 1993 tarihinde Abhaz tarafının zaferiyle sonuçlanan savaşa 12 bin kişi katıldı. Şiddetli ve kanlı çarpışmalarda Abhazya'nın yaklaşık üç bin oğlu ve kızı şehit oldu. Aralarında Kuzey Kafkasya, Türkiye, Suriye, BDT, Transdinyester, Dağlık Karabağ ve Polonya'dan gönüllüler de vardı.

Bu şehitlerin yakınlarından oluşan "Ölümsüz Alay" ellerinde şehitlerimizin fotoğraflarıyla başkent Sohum sokaklarından yürüyerek tören alanı olan Özgürlük Meydanı'na geldiler.

Bu yıl ilk defa oluşturulan "Yaşam Yolu" konvoyu da aynı saatlerde tören alanına geldi. Yaklaşık 50 araçtan oluşan Yaşam Yolu konvoyu dün sabah yine Özgürlük Meydanı'nda start almış ve asker kıyafetlerini giymiş savaş gazileriyle Tkuarçal'a hareket etti. Tkuarçal'dan başlayarak güzergah olarak savaşın yaşandığı bölgelerden geçen ve akşam saatlerinde Oçamçıra'ya ulaşan konvoy, burada gece konakladı, sabah saatlerinde tekrar yola çıkarak savaşın son cephesi olan başkent Sohum'a ulaştı. Konvoya savaş gazisi Cumhurbaşkanı Raul Hacimba da aracıyla katıldı.

Abhazya kahramanı ilk cumhurbaşkanımız Vladislav Ardzınba'nın kabrinin ziyaret edilmesinin ardından Sohum merkezindeki Şehitlik Parkı'nda da resmi tören yapıldı. Yağmurun altında uzun kuyruklar oluşturarak metanetle şehitlerini ziyaret eden Abhazyalılar anıt mezarları birer çiçek bahçesine dönüştürdüler.

Savaşın simgesi haline gelen yanık parlamentonun önündeki Özgürlük Meydanı'nda yapılan resmi geçitin ardından, filarmoni sarayında sergilenen konser ve gösteriler izlendi. Sohum sahilinde yapılan havai fişek gösterilerinin ardından resmi törenler sona erdi.

Abhazyalıların sokaklarda gün boyu birbirlerine yaptıkları kutlamalar, ellerinde çiçekler ve arabalarında bayraklarla yaptıkları geziler, komşu ziyaretleri, anıtlar, kutsal mekan ve kabir ziyaretleri ise gece geç saatlere kadar devam etti.     

Fotoğraflar: Sputnik Apsny


 

Kategori Haberler

Abhazya Yurtseverlik Savaşı zaferinini 23. yıldönümünde, savaşta kaybettiğimiz kahramanların fotoğraflarını kucaklarında taşıyarak yürüyen şehit yakınlarının oluşturduğu "Ölümsüz Alay" Sohum sokaklarında alkışlarla ve gözyaşlarıyla izlendi. Yaklaşık  bin şehit fotoğrafını taşıyan şehit ailelerinin yürüyüşü Özgürlük meydanında son buldu.

Abhazya Gaziler Kadınlar Derneği, Gençlik Politikası Devlet Komitesi ve A-Mobile GSM şirketinin işbirliğiyle düzenlenen organizasyonun amacı, genç nesil üzerinde tarihi farkındalık yaratmak olduğu belirtildi.

Kaynak: Nujnaya Gazeta-Sputnik Apsny

Kategori Haberler
Perşembe, 29 Eylül 2016 21:54

Ayaayra Törenlerinin Programı Belli Oldu

Abhazya'da yarın yapılacak zafer günü törenlerinin programı şöyle:

Saat 08.00-14.00: Bedia Köyü’nden yola çıkan “Hayat Yolu” konvoyunun eski parlamento binası önündeki Özgürlük Meydanı’na gelmesi

Saat 09.00: Vladislav Ardzınba’nın anıt mezarında tören ve çiçek bırakma

Saat 11.00: Şehirdeki Şehitlik Parkı’nda (Park Slava) tören ve çiçek bırakma

Saat 14.00-14.30: Özgürlük Meydanı’nda resmi seremoni, milli marş okunması, zafer geçidi, ölümsüz alayı ve gazilerin resmigeçit yürüyüşü

Saat 15.00: Savunma Bakanlığı’nda zafer kutlaması ve öğle yemeği

Saat 19.00: Muhacirler Caddesi liman meydanında havai fişek gösterisi

Kaynak: Sputnik Apsny

 

 

Kategori Haberler

Abhazya 2016-2017 tiyatro sezonunun açılışı Samson Çanba'nın "Muhacirler" isimli oyunuyla açıldı.

Yönetmenliğini Alhas Şamba'nın yaptığı tek perdelik oyunun 28 Eylül akşamı Sohum'da Abhazya Devlet Drama Tiyatrosu sahnesinde yapılan galası, salonu dolduran seyirciler tarafından beğeniyle izlendi. Oyunu izlerken duygusal anlar yaşayan tiyatroseverlerin zaman zaman gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi.

Oyunda 19. yüzyılın başlarında 1864 yılında bölgede yaşanan siyasi durumun kurbanları olarak Abhazya'dan ayrlmak zorunda bırakılan Abazaları konu edilmiş. Yönetmen Şamba oyunla ilgili olarak, "XIX. yüzyılın başında Kafkasya'da çok sayıda Abhaz, kendi iradesi dışında ülkelerini terk edip yollara düşmüş, var olma mücadelesi içinde binbir zorlukla Osmanlı topraklarına gitmişlerdir. Bu trajediyi konu alan Samson Çamba'nın oyununu elime aldığımda yaşananları ve bugünün gerçeğini düşünmeden edemedim. Eminim seyirci de aynı duyguları hissetti seyrederken. Oyun aynı zamanda halkımızın her zaman zor günler için hazırlıklı olmasını telkin ederken, halkımızın geleceği için akıllıca ve dürüstçe mücadele etmeye ve manevi zenginliğin gerekliliğine de dikkat çekiyor. Oyun üzerinde güncel değişiklikler yapmak ve sahneye uyarlamak için yaklaşık altı aydır üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

27 Eylül 1993 Abhazya'nın başkenti Sohum'un Gürcistan birliklerinin işgalinden kurtarıldığı gün.

Abhaz birliklerinin düşmanın inatçı direnişinin üstesinden geldiği, ülkelerini ve başkentlerini geri almayı başardıkları bu tarih, her yıl çeşitli coşkulu etkinliklerle kutlanıyor.

Gürcistan Devlet Konseyi askerleri tarafından işgal edilen Sohum'u geri alma operasyonu  11 gün sürmüştü.

27 Eylül günü öğleden sonra Genelkurmay Başkanı Soltan Sosnaliev ve Tümgeneral Sergey Dbar liderliğindeki Abhazya Silahlı Kuvvetleri, işgalcilerin sığındıkları son nokta olan parlamento binasını da boşaltılmışlar ve mutlak bir zafer kazandılar.

Tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyoruz...

Fotoğraf: Apsnypress

 

 

Kategori Haberler

2011 yılından bu yana Abhazya Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Viyaçeslav Çirikba, yaptığı bir açıklama ile istifa ettiğini duyurdu.

Abhazya Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde konuyla ilgili yapılan açıklamada, Çirikba’nın Trans Dinyester Cumhuriyeti’ne gidecek bir Abhaz heyetine başkanlık etmesi istendiği ama onun bir takım gerekçelerle bu görevi ifa etmekten kaçındığı öne sürüldü.

Çirikba ise Sputnik Abhazya’ya verdiği yeni bir demecinde bu iddiayı yalanlayarak, hipertansiyon krizi geçirdiği için Trans Dinyester’e gidemediğini ama konu ile ilgili bilgi vermek istediği Abhazya Cumhurbaşkanı’na tüm çabalarına rağmen ulaşamadığını söyledi. Ayrıca Çirikba bu son demecinde yaklaşık bir aydır kendi yerine atanacak potansiyel adaylarla görüşmeler yapıldığını da iddia ederek Trans Dinyester ziyareti ile ilgili krizin mazeret olamayacağını belirtti.

Çirikba daha önce, Abhazya'nın ilk Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba tarafından atandığı Abhazya’nın Batı Avrupa’daki tam yetkili temsilcisi olarak görev yapmıştı. 1959 Abhazya-Gagra doğumlu Viyaçeslav Çirikba filoloji profesörü unvanını taşıyor.

Kaynak: Sputnik Abhazya
Kategori Haberler

Abhazya’da bir kısmı atıl, bir kısmı kullanılmakta olan bir dizi baraj bulunuyor. Bunlardan hiç şüphesiz en önemlisi Sovyet döneminde tüm Güney Kafkasya’nın en büyük barajı olarak İngur nehri üzerinde inşa edilenidir. Bu tesiste üretilen elektrikle hem Abhazya’nın ihtiyacı karşılanmakta, hem de hala Gürcistan’a çok büyük miktarda elektrik verilmektedir. 2009’da Abhazya Cumhuriyeti’nde elektrik üretimi 3.489 milyon kw/saat olarak gerçekleşmişti. Abhazya’da 120 akarsu bulunduğu, bu akarsuların toplam uzunluğunun 5.000 km. ve yapı itibariyle hızlı akan dağ nehirleri olduğu düşünüldüğünde, Abhazya’nın sahip olduğu hidrolik güç potansiyeli daha iyi anlaşılacaktır. Söz konusu akarsuların en uzunları sırasıyla Bzıp (110 km.) ve Kodor (105 km.) nehirleridir.

İşte sahip olduğu bu büyük elektrik üretim potansiyelini daha iyi değerlendirmeyi amaçlayan Abhazya Cumhuriyeti, çağın gerekleriyle uyumlu bir “Elektrik Yasası” çıkarmak üzere. Abhazya Meclisi’nde görüşülen yasa tasarısının kısa bir süre zarfında yürürlüğe girmesi hedefleniyor.

Abhazya Cumhuriyeti Elektrik Enerjisi Kanunu, elektrik piyasasının düzenlenmesi ve serbestleştirilmesi ve etkin işleyişi için, elektrik sektöründeki ekonomik ilişkilerin yanı sıra şeffaflık, erişilebilirlik, süreklilik, güvenilirlik, rekabet, kalite standartları, güvenlik ve çevre koruma ile uyum açısından elektrik sektöründeki faaliyetlerin uygulanmasının da yasal çerçevesini oluşturuyor.

Bu kanun şu sahalarda geçerli olacak:

1) Enerji üretimi;

2) Elektrik iletim ve güç sistemi yönetimi;

3) Elektrik dağıtımı;

4) Elektrik ve hizmetlerin sağlanması için tarife düzenlenmesi;

5) Lisans verme;

6) Elektrik piyasası;

7) Güç sisteminin işletilmesi;

8) Güvenlik ve güvenilirlik;

9) Tüketici haklarının korunması.

Bu kanun taslağının 5. Maddesi uyarınca Abhazya Cumhuriyetinin elektrik alanındaki devlet politikası şu ilkelere dayanacak:

1) Abhazya Cumhuriyetinin enerji güvenliğini sağlamak;

2) Enerji politikası, iyi yönetişim ve enerji sisteminin devlet tarafından regüle edilmesi alanlarındaki devlet politikalarının geliştirilmesi ve uygulanmasında birliği sağlamak;

3) Sanayinin düzgün ve güvenli işlemesini sağlamak;

4) Üreticiler, tedarikçiler ve elektrik tüketicilerinin ekonomik çıkarlarını dengeleme;

5) Mülkiyet ilişkilerinden bağımsız olarak bu sektörle ilişkili tüm konularda, zamanın gerektirdiği teknik standartlar ve diğer zorunlu gereksinimler ile uyumluluk;

6) Ekolojik güvenliğin arttırılması;

7) Elektrikte şeffaf tarifeler yoluyla, ayrımcılıktan korunan ve düzenlenmiş erişime sahip tüketicilerin yaratılması;

8) Sektörde rekabetin gelişmesi için koşulların yaratılması;

9) Enerji endüstrisi unsurlarının ve tüketicilerin enerji ile ilgili konularda sorumluluğunun artırılması;

10) Elektrik sektöründeki doğal tekellerin faaliyet şeffaflığının sağlanması.

 

Bu kanun uyarınca Abhazya Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun Yetkileri:

1) Enerjisi sektöründe enerji güvenliğini sağlamak ve nüfusun elektrikle ilgili ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla birleşik bir devlet politikası oluşturmak ve bu politikanın uygulanmasını temin etmek;

2) Sektördeki devlet mülkiyetinin etkin yönetimi sağlamak;

3) Elektrik sektöründe anti-tröst düzenlemeler yapmak ve bu hususta denetimler yapmak;

4) Tüketici haklarının korunmasını sağlamak;

5) Enerji sisteminin teknolojik kontrolünün birliğini sağlamak;

6) Uluslararası düzeyde Abhazya Cumhuriyeti'nin elektrik çıkarlarını temsil etmek;

7) Tarifeleri onaylamak.

Bu kanun taslağına göre (madde 7) Abhazya’da, enerji sisteminin düzenlenmesi ve kontrolü bu amaç için özel olarak oluşturulan ve bu kanunun ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilen ve üyeleri Bakanlar Kurulu tarafından atanan bir tüzel kişilikte olacak.

Yine bu kanun tasarısının sekizinci maddesi uyarınca elektrik sektöründe Yetkili Kuruluşun görev ve sorumlulukları şöyle şekillenecek:

Elektrik sektöründe yetkili organ,

1) Üretim, iletim, dağıtım ve elektrik temini alanında tüzel kişilerin lisanslandırılmasından sorumludur;

2) Elektrik kullanımı için kurallar geliştirir ve onaylar;

3) Elektrik tüketicilerin yükümlülüklerini ihlal ettikleri durumlarda, bu tüketicilerin güç tüketimi için tam veya kısmi sınırlama prosedürlerini oluşturmanın yanı sıra, zorunlu hallerde veya kazaları önlemek için acil tedbirleri de alır;

4) Elektrik piyasasının kurallarını oluşturur ve onaylar, kanun ve diğer düzenleyici hukuki düzenlemelere uygun olarak ve elektrik üretimi, iletimi, dağıtım için zorunlu koşulları sağlar,

5) Şebekeye bağlanma kurallarını saptar ve onaylar;

6) Bu Kanun ve elektrik sanayi alanında ilişkileri düzenleyen diğer normatif hukuki normlar ile elektrik gereksinimleri arasındaki uyumu izler;

7) Hane ihtiyaçları için elektrik kullanan tüketiciler hariç olmak üzere tüketicilerin teknik operasyon, kurallarına uyumunu izler;

8) Üretim, tedarik, dağıtım ve elektrik arzı üzerinde sözleşmeden doğan yükümlülüklerini karşılamak için elektrik ile ilgili konuların uygulanmasını izler;

9) Bağlantı, elektrik enerjisi tüketimi ve ödeme koşulları gibi konularda hukuk ihlallerini sona erdirmeyi teminen bireyleri ve tüzel kişileri bağlayan yönergeler çıkarır;

10) Üretim, iletim, dağıtım, elektrik, tüketici haklarının ihlali gibi konulardaki anlaşmazlıkların çözülmesi için çıkarılan emirlerinin yürütülmesi için gerekli adımları atar,

11) Tarifeleri onaylanması için Bakanlar Kuruluna teslim eder.

Elektrik enerji endüstrisi alanında yetkili merci olan bu kurum, Abhazya Cumhuriyeti mevzuatına uygun olarak, enerji üretici ve tüketicileri hakkında denetimler yapmak hakkına da sahip olacaktır.

 

 

Kategori Haberler