Abhazya'nın dünyaca ünlü yazarı Fazıl İskender, bugün (31 Temmuz 2016 Pazar) hayata gözlerini yumdu.

6 Mart 1929 yılında Abhazya'nın başkenti Sohum'da doğan, çağdaş dönemin en büyük Abhaz yazarı olarak tanınan Fazıl İskender'in yaşamı boyunca yazdığı birbirinden değerli sayısız romanı neredeyse tüm Avrupa dillerine çevrilldi.

İran asıllı bir baba ve Abhaz bir annenin çocuğu olan İskender, babasının 1938 yılında sınır dışı edilmesiyle annesiyle birlikte Çegem Köyü'nde dayılarının yanına yerleşti. Sohum'daki Rus okulundan birincilikle mezun olduktan sonra, Moskova'da kütüphanecilik okudu. 1954 yılında Moskova Maksim Gorki Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. 1956 yılına kadar Kusk ve Bryansk kentlerinde gazetecilik yaptı. 1956 yılında Abhazya Devlet Yayınevi editörü olarak başladığı görevine 1990 yılı başına kadar devam etti.

1950 yılının sonlarında "Gençlik" dergisinde şiirleri yer almaya başladı, ilk şiir kitabı "Горные тропы-Dağ Yolları" 1957 yılında Sohum'da yayınlandı. 1962 yılında düz yazılar da yazmaya başladı. Adını duyurduğu ilk eseri, 1966 yılında "Новом мире-Yeni Dünya" dergisinde yayınlanan "Созвездие Козлотура-Kozlotura Takımyıldızı" adlı hikayesi oldu.

Önemli eserleri: Epik romanı "Çegemli Sandro" (Türkçeye "Sandro Dayı" adıyla çevrildi), çocuk romanı "Çocuk Çika" (Türkçeye "Çik ve Puşkin" adıyla çevrildi), masal-roman "Tavşanlar ve Boa", deneme "Rus ve Amerikan Düşünceleri".

Türkçeye çevrilen eserleri de vardır. Bunlardan bazıları "Sandro Dayı (Cem Yayınevi - çeviren Mehmet Özgül)", "Öyküler - (Cem Yayınevi - C ev. Mehmet Özgül)", “Keçi Öküz Yıldızı (Hürriyet Yayınları)", “Güneşi Yiyen Keçi (Bilgi Yayınevi)"dir. 

Eserlerini Rusça yazmasına karşın konularını hep Abhazya ve Abhazyalılardan seçen, yaşadığı dönemi, siyasi yapıyı sıkça hicveden yazarın bazı eserleri sinemaya da aktarılmıştır.

Edebiyat dalında çok sayıda ödüller almış olan ve Rusya Sanat Akademisi’nin onursal üyesi olmaya hak kazanan Fazıl İskender, kendi ülkesinde de 2006 yılında 1. Derece Axidz-Apşa Devlet Madalyası'nı ilk Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba'nın elinden almış, Abhazya Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından "Abhazyalı Üstün Kişilikler" isimli seride yer alarak, 2009 yılında ise  onuruna gümüş hatıra paraları bastırılmış, geçtiğimiz ay 13-15 Haziran 2016 tarihlerinde Sohum'da düzenlenen Uluslararası Fazıl İskender Kültür Festivali'nde "Tavşanlar ve Boa" adlı eseri tiyatroya uyarlanarak sahnelenmiştir.

2014 yılında Rusya Federasyonu'nun en önemli edebiyat ödülü olarak görülen Devlet Edebiyat Ödülü de, Fazıl İskender'e verilmiştir. 

Yine 2014 yılında "Utanmanın Gücü" adlı eseri Emanuela Guercetti tarafından İtalyanca'ya çevrilmiş, kitap İtalya'da ilgi ile karşılanmıştır.

Kendisi gibi şair olan Antonina İskender ile evli olan dünyaca ünlü yazarın, biri kız iki çocuğu vardır.

 
Fotoğraf: Sputnik Apsny
Kategori Haberler

Abhazya'da sürücüler ve dışarıdan gelen misafirler çok yakında navigasyon (haritadan adres bulma) sistemine kavuşacaklar.

Sistemin şu anda başkent Sohum'da kısıtlama olmaksızın kullanılabildiği bildirilirken, diğer şehirlerde ise Yandex'e yüklü olan haritaların eksikliği ve kullanılmayan yanmış yılkılmış binaların adres eksikliğine neden olmasından dolayı kısmen kullanılabildiği belirtildi. Alınan bilgilere göre, bu eksiklerin tamamlanmasıyla Gagra, Pitsunda ve diğer bölgelerde de navigasyon sisteminin tam olarak kullanılması mümkün olabilecek.

Abhazya'da navigasyon sistemi yaratma fikrini ortaya atan ve yaptığı çalışmalarla gerçekleşmesine katkıda bulunan "Garuda Express" firmasının sahibi George Açba, Sohum'a ait bir navigasyon haritası yaratma çalışmasına sadece iki ay önce başladıklarını söyledi. Bu sistemle yalnızca insanların değil mal ulaşımının da daha çabuk yapılabileceğini belirten Açba, bundan sonra turist akışının, özellikle araçlarıyla gelen turistlerin artacağını söyledi.

Sistemi başlatmak için çok uğraşmaları gerektiğini anlatan projenin teknik yöneticisi Damey Conua, yaşadıkları ilginç sürecin ayrıntılarını şöyle özetledi:

"Görevimiz, bize ayrılan Yandex harita kartını tüm evleri ve görülecek diğer yerleri belirterek tam olarak hatasız doldurmak gerekiyordu, ancak Sohum'da bir çok nesne haritada görünenle eşleşmiyordu. Çünkü Sohum şehir yönetimindeki harita çok eskiydi. Evlerin bir kısmının hiç adres kaydı yoktu. Öncelikle bir harita oluşturmak için herhangi bir sürücü gibi düşünerek, arabayla binaların, evlerin önünden geçtik, adresleri tek tek kaydettik, yanlış olanları düzelttik. Farklı farklı bilgiler geldi, bunları birleştirdik. Sonra birkaç sürücüye bu haritaları vererek, bir ay boyunca şehirde her köşe bucağı dolaşmalarını haritalardaki bilgileri doğrulamalarını sağladık.

Navigasyon kartına Sohum'da 12 bin yer bilgisi girdiklerini bildiren Conua'ya göre başkentte şu anda navigasyonu, çoğunluğu turist olmak üzere, az sayıda insan kullanıyor, bu da sistemi kullanmayı bilmemelerinden kaynaklanıyor. 

Kaynak: Sputnik Apsny
Kategori Haberler

Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı Artur Mikvabiya istifasını açıkladı.

Bugün yapılan Bakanlar Kurulu olağanüstü toplantısında kendi isteğiyle istifa ettiğini açıklayan Arthur Mikvabiya, yakın gelecekte meyvelerini verecek olan birçok başarılı proje gerçekleştirdiklerini söyleyerek, birlikte çalıştığı bakanlara teşekkür etti.

Başbakan kendisiyle ilgili bazı suçlamaları da reddederek, yargı aşamasındaki davalar hakkında ayrıca daha kapsamlı açıklama yapacağını da bildirdi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Mikvabiya'nın yerine geçici görevle Başbakan Birinci Yardımcısı Şamil Adzınba'yı atayan bir kararname imzaladı.

Kaynak: Abhazya Bakanlar Kurulu

Kategori Haberler

Abhazya Bayrağı Günü başkent Sohum’da çeşitli etkinliklerle ve coşkuyla kutlandı.

Bu yıl 3.sü yapılan kutlamalar halk oyunları, pop konserleri ve değişik aktivitelerle festival havasında gerçekleşti. Sohum merkezindeki meydandaki sahneye kurulan dev ekran aracılığıyla Karaçay Çerkes Cumhuriyeti başkenti Çerkesk ile de telekonferans canlı bağlantı kuruldu karşılıklı tebrikler kabul edildi.

Tebrik mesajlarında, 23 Temmuz tarihinin Karaçay Çerkes Cumhuriyeti ile Abhazya’nın kardeş halklarının ortak geleneksel bayrak bayramı olduğu vurgulandı.

Bağlantıda Çerkesk’ten Abhazya halkını kutlayan Abazin-Apsuva Etnik Uluslararası Alaşara Derneği Başkanı Musa Ekzekov mesajında, "Bu güzel günde birlikteyiz. Kültürel alanda başarılarımızı, geçmişimizi hatırlayarak geleceğe bakmamıza borçluyuz. Bu ortamda geleneklerimizde var olan büyüklere ve birbirimize saygı gibi onurlu davranışları, standart geleneksel tavırlarımızı unutmayarak, abazara ve apsuvarayı unutturmayarak, gençlerimize Tanrı’nın önünde vereceğimiz dürüst ve saf bir eğitimle gelecekte parlak ve güzel günlere ulaşacağımıza inanıyorum" dedi.

Başbakan Birinci Yardımcısı Şamil Adzınba ise şunları söyledi: "Bayrağımızın çok eski bir geçmişi vardır. Tarih boyunca ne zaman düşmanlarımızı mağlup edip vatanımızı kurtardıysak ordumuzun üzerinde, askerlerimizin kanıyla yıkanmış bayrağımız dalgalanmıştır.  Halkımızın sevgi, saygı ve onurunu temsil eden bayrağımız sonsuza kadar ülkemizin semalarında dalgalanacaktır.”

Kutlama törenlerinde Abhazya’nın ünlü pop sanatçılarının yanı sıra, Abhazya Devlet Halk Dansları Topluluğu "Kafkas", Abhaz çocuk halk dansları topluluğu "Abaza"nın başarılı performansları beğeniyle izlendi. Ayrıca efsanevi grup "Apsnı -67" de uzun süre alkışlandı.

Bilindiği gibi ünlü Abhaz ressam ve grafik sanatçısı tarafından Valery Gamgiya dizayn edilen ve 1992 yılında kabul edilen Abhazya bayrağının yeşil ve beyaz çizgileri Abhazya gençliğini ve manevi duyguları, yedi yıldız Abhazya’nın başlıca yedi tarihi bölgesini temsil eder.
Kaynak: Apsnypress-Sputnik Apsny
Kategori Haberler

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye'de meydana gelen başarısız darbe girişimi ve sonrasında meydana gelen olaylarda, çok sayıda insan hayatını kaybetmiş ve zarar görmüştü. Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'ndan verilen bilgiye göre, etkileri halen devam etmekte olan olaylarla ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Raul Hacimba da, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na aşağıda metnini yaynladığımız taziye mesajını gönderdi: 

"EKSELANSLARI TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A

Ekselansları Sayın Cumhurbaşkanı, 

Abhaz halkı Türkiye’de yer alan darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybedenlerin ailelerine ve dostlarına derin üzüntülerini bildirerek başsağlığı dilemektedir. 

Halkımız Türkiye’nin geçirdiği bu zor günlerdeki gelişmeleri ciddi bir endişe ile takip etmekte ve darbe girişiminde bulunanların kanuna aykırı eylemlerini şiddetle kınamaktadır.

Meşru Cumhurbaşkanı’nı şiddet yoluyla devirerek ülke yönetimini ele geçirme çabaları, Cumhuriyet’in meşru hükümetini desteklemiş Türkiye halkı ve hükümeti tarafından ivedilikle durdurulmuştur.

Abhazya ve Türkiye yüzyıllara dayanan ilişkileri ve ortak bir tarihi paylaşmaktalar. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde çok sayıda Abhaz diasporası mensubu yaşamaktadır. Türkiye’de meydana gelen tüm olaylar bizleri yakından ilgilendirmektedir. Uluslararası topluluğun meydana gelen bir dizi korkunç terör saldırıları nedeniyle tedirgin halde olduğu bu zor dönemlerde, ülke içi huzur ve istikrarın korunması son derece önemlidir.

Yakın zamanda Türkiye’de hayatın olağan gündelik akışına döneceğini ümit etmekteyiz.

CUMHURBAŞKANI RAUL HACIMBA

Suhum 19 Temmuz 2016" 

 

Kategori Haberler

Dünya medyasının tüm dikkati hala birkaç gün önce bir askeri darbe girişimi olan Türkiye'ye odaklanmış durumda.

Şu an ülke genelinde darbede yer aldığından şüphelenilen kişilerin tutuklanmaları devam ediyor. Türkiye’nin Abhazya yetkili temsilcisi İnar Gitsba’nın verdiği bilgilere göre ölenler arasında soydaşlarımız da bulunmakta. Patlamalar, silah sesleri, tankların sokaklara inmesi, askeri savaş uçaklarının Türkiye Cumhuriyeti semalarında uçmaya başlaması ile sokaklarda ayaklanmalar başgösterdi.

Abhazyalılar da yüzlerce kilometre uzaktaki, en büyük diasporamızın bulunduğu Türkiye için endişelenmekte. Abhazya'nın Türkiye'nin başkenti Ankara'da görev yapmakta olan tam yetkili temsilcisi İnar Gitsba'dan aldığımız bilgilere göre darbe girişimi önlenmiş durumda. Olayın üzerinden bir gün geçmesi ile Abhazya'ya acı haberler gelmeye başladı. Kayıplar verilmişti, 6 şehit vardı. Diasporamızda haber alınamayan kayıpların bulunmaması en azından teselli edici haberlerden.

Gitsba, ülkede şu an hayatın stabil durumuna döndüğünü, gerek devlet gerekse özel kurumların olağan çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi. Sokaklarda güvenlik önlemlerinin arttırıldığı ve devlet kurumlarına girişlerde aramaların sıkılaştırıldığı da verilen bilgiler arasında. 

Kaynak: Abhazya Devlet Tv

Kategori Haberler
Abhazya'ya bu yıl şu ana kadar gelen turist sayısının 300 bin civarında olduğunu ve turizm potansiyelinin geçen yılki oranlarda gerçekleşmekte olduğu bildirildi.
Abhazya Turizm Bakanı Yardımcısı Astamır Ahban'ın verdiği bilgilere göre turistlerin 100 binden fazlası otel ve diğer konaklama yerlerinde kaldılar, 200 bin kadar turist ise turlarla giriş çıkış yaptılar. Turizmin 2015 yılında zirve yaptığını belirten Ahba, bu sezonda da bu rakamı elde etmenin mümkün olduğunu, zirve dönem sayılan Temmuz sonu ve Ağustos aylarından daha umutlu oldularını söyledi.
Abhazya Devlet Televizyonu'nun haberine göre de, başkent Sohum sahilleri de turistlerle dolmuş durumda. Her yıl ülkemizi ziyaret eden yüz binlerce turistin en çok tercih ettiği yerler ise değişmiyor, Gagra ve Pitsunda. Fakat başkent Sohum’a da yönelmeler başlamış durumda. Suhum eski popülerliğini kazanmaya başlıyor. 
Turistlerin Suhum’a olan ilgilerinin arttığının en büyük kanıtı sabahın erken saatlerinde sahilde güneşlenen ve Karadeniz'in ılık sularında yüzen yüzlerce turist olsa gerek. Şehrin sahilleri gayet temiz, duşlar çalışıyor, soyunma kabinleri, çöp kovaları mevcut, 25 derece olan deniz suyu, çevredeki kafelerden gelen hafif müzik sesi, bütün bunlar iyi bir tatil için insanların moralini yükseltmekte, zemin hazırlamakta. Turistler Abhazya tatillerini büyük bir memnuniyetle anlatıyor.
Sahilde turistlere soğuk içecekler, hediyelik eşyalar, farklı tur seçenekleri gibi bir çok hizmet de sunuluyor. 

 

Kaynak: Sputnik Apsny - Abhazya Devlet Tv
 
Kategori Haberler

Bugün yapılan referandum, Abhazya tarihinin en düşük katılımıyla gerçekleşti. Abhazya Merkez Seçim Kurulu Başkanı Batal Tabagua'nın verdiği bilgilere göre, oy verme işleminin tamamlandığı saat 18:00 itibarıyla tüm sandıklarda 1322 kişi yani, toplam seçmen sayısının % 0.99'u oy kullandı.

Yapılan açıklamaya göre oy oranlarının bölgelere göre dağılımı şöyle:

Bölge Toplam seçmen  Oy kullanan 

Oran

Sohum 39.769 349 % 0.88
Sohum ilçe 7.451 92 % 1.23
Gudauta 24.419 171 % 0.7
Gagra 26.747 368 % 1.38
Gulrıpş 12.110 137 % 1.13
Oçamçıra 15.712 125 % 0.8
Tkuarçal 12.110 44 % 1.13
Gal 340 6 %1.76
 
Referandumda Abhazya vatandaşlarına şu soru soruldu: "Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçiminin erken yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyor musunuz?" 
Gün boyunca herhangi bir olay ve seçim kuralları ihlali yaşanmadığı bildirilirken, Tabagua seçimin Abhazya'ya maliyetinin yaklaşık 9,5 milyon ruble olduğunu söyledi.

Hacimba: Sorunlarımızı Masa Başında Çözmeliyiz

 Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba referandum sonuçlarıyla ilgili basına yaptığı açıklamada, oldukça düşük katılımla gerçekleşen referandumun geçerli olmadığını söyledi. Başarısız referandumun ardından muhalefetin bir daha 5 Temmuz'da olduğu gibi bir ayaklanma girişiminin olamayacağını belirten Hacimba, muhalefet temsilcileriyle sorunları masa başında çözmek istediğini tekrarladı.

Kaynak: Apsnypress-Sputnik Apsny

Bilindiği gibi bir grup vatandaşın Mart 2016'daki talebiyle referandum kararı alınmış, muhalefet bloğu da bu kararı desteklemişti. Daha sonra muhalefet referandumun Ekim veya Kasım ayına ertelenmesi isteğiyle 5 Temmuz'da bir miting düzenlemiş, ayaklanmaya dönüşen olaylar sonunda yaralanmalar meydana gelmiş, muhalefetin isteğiyle İçişler Bakanı görevden alınmış, ancak 10 Temmuz 2016 olarak kararlaştırılan referandum tarihi değiştirilmemişti. İktidar yanlıları kadar sade vatandaşın da hoşnutsuzluğuna neden olan olaylar, aynı zamanda muhalefet bloğu içinden de bazı tepkilerle karşılanmış, son olarak muhalefet dün yaptığı açıklamada taraftarlarına, ertelenmeyen referandumu protesto ettiklerini ve sandığa gitmemelerini söylemişti. İktidar mitinginde de Hacimba yandaşları birbirlerine benzer telkinde bulunmuşlardı. Sokaktaki halkın sandığa gitmekteki isteksizliğinin ortak noktası ise bu kadar sık seçim yaşamak istememeleri ve seçim atmosferine girecek ülkedeki kargaşa ortamından ürkmeleri olarak söylenebilir...

 

Kategori Haberler

Yarın Abhazya halkı bir referandum için sandık başına gidecek. İktidar yanlıları mitingde halka sandık başına gitmemelerini önerdi. Böylece katılım az olacak ve referandum geçersiz sayılacak. Muhalefet ise taraftarlarına sandığa gitmelerini öneriyor.

Referandumda halka şu soru sorulacak: "Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçiminin erken yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyor musunuz?" 

Muhalefetin, referandumun ertelenmesi isteğiyle 5 Temmuz 2016'da gerçekleştirdiği olaylı mitingin ardından erteleme reddedilmiş, referandumun daha önce kararlaştırılan 10 Temmuz 2016 günü (yarın) yapılacağı söylenmişti. Abhazya Cumhurbaşkanlığı yarın yapılacak referandum öncesinde bir açıklama yayınladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi'nden yapılan açıklama özeti şöyle:

"Bildiğiniz gibi, 14 Mart 2016 tarihinde bir girişim grubu Cumhurbaşkanlığı seçimlerini erkene almak konusunda bir halk referandumu yapılmasıyla ilgili Abhazya Merkez Seçim Kurulu'na başvurdu.

22 Nisan'da 19.314 Abhazya vatandaşının imzası ile Merkez Seçim Kurulu'na dilekçeler verildi.

19 Mayıs 2016'da, bir referanduma gitme gereği nihai raporlarla Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'ya gönderildi.

Cumhurbaşkanı Hacımba, 1 Haziran 2016'da referanduma gidilmesi ile ilgili bir kararname imzaladı.

Muhalefet güçlerinin temsilcileri, referandumun 2016 sonbaharına ertelenmesini istediler.

Bu durum doğrudan referandum yasasıyla çelişmektedir. Kanuna göre, bir referandum ilgili kararnamenin imzalanmasının ardından üç ay içinde yapılmalıdır. Buna göre referandum en geç 31 Ağustos tarihine kadar yapılmalıdır.

Eğer muhalefet tarafından referandum sonbaharda isteniyorsa, imza toplama ve Merkez Seçim Kurulu'na başvurular daha geç bir tarihte yapılmalıydı.

5 Temmuz olaylarından sonra Cumhurbaşkanı toplumsal mutabakat ve siyasi uzlaşma sağlanması amacıyla, muhalefetin bazı isteklerini yerine getirdi.

İçişleri Bakanı'nı görevden aldı, seçmenlerin zaman aşımına uğramış kimliklerle de oy kullanmalarının önünü açtı ve televizyonda muhalefetin de görüşlerine yer verilmesini sağladı.

Ancak bu isteklerin yerine getirilmesi muhalefeti memnun etmediği gibi, referandumun iptaline varan yeni isteklerle gelmelerine yol açtı. Ancak, muhalefetin referandumu ertelemek veya iptal etmek isteği yasal dayanaktan yoksundur.

Abhazya Cumhuriyeti yasalarına göre referandum iki şekilde ertelenir: Önümüzdeki iki ay içinde başka bir referandum varsa veya Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu milletvekili seçimleri varsa. Referandum kararı çıktıysa ve zamanlama uygunsa, referandumun yapılması zorunludur. Referandum ancak Abhazya Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi kararı ile iptal edilebilir.

Buna ek olarak, referandum kararı bir grup vatandaşın resmi başvurusu sonucu alındı, muhalefet sadece bu girişimi destekledi. Bu nedenle, siyasi ve kamu kuruluşlarının, muhalefet üyelerinin referandumun kaldırılması veya iptal edilmesi isteğini uygulama yetkisi yoktur. Ayrıca referandum istediklerini belirten vatandaşlara ait 19 bin imzayı da yok sayamayız, bu vatandaşlarımızın da yasal hakları var.

Yasaları doğru uygulamakla mükellef olan Cumhurbaşkanlığı makamı, siyasi durumun ve istikrarın bozulmaması için gerekli koşulları yaratan hukuk alanı dışına çıkamaz.

Abhazya vatandaşlarının anayasal hakkı gereğince,10 Temmuz 2016 günü yürürlükteki yasalara tamamen uygun şekilde bir referandum yapılacaktır."

Kategori Haberler

Abhazya’da 7 Temmuz’da gece yarısı başlayan ve 8 Temmuz sabahına kadar devam eden şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle Sohum, yakın ilçeler ve ülkenin doğu kesiminde nehirler taşmış, ekili araziler ve evler sular altında kalmış, alt yapı ve yollar zarar görmüştü.

Hasar tespit çalışmalarının yapıldığı Oçamçıra’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, selden en çok etkilenen Tamış, Kutol ve Cgerda köylerinde incelemelerde bulundu.

Doğal afet sonucu meydana gelen hasarın tespiti için Başbakan Artur Mikvabiya’nın başkanlığında bir komisyon kurulduğunu belirten Hacimba, selden etkilenen vatandaşlara yardım etmek için tüm imkanlarını seferber ettiklerini söyledi.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler
Sayfa 1 / 2