CONIFA Dünya Futbol Şampiyonası'nda kupayı kucaklayan Abhazya Milli Takımının kalecisi Aleks Bondarenko, Cumhurbaşkanı Raul Hacimba tarafından bir otomobil ile ödüllendirildi.

Özellile final maçında Abhazya'yı kupaya götüren kurtarışlarıyla, ülkemizi uluslararası arenada sözü edilen bir itibar kazandıran Bondarenko'ya ödülü Gagra Stadyumu'nda verildi. Stadyumda Hacimba ve yanındaki heyeti, genç futbolcular, boksörler ve tekvandocular karşıladı. Sporcuların kısa gösterilerini izleyen Cumhurbaşkanı; "Hepinizi büyüdüğünüzde ülkesini başarıyla temsil eden ünlü sporcular olarak görmek istiyoruz. Milli takımımızın bugün elde ettiği başarıların aynını ve daha fazlasını sizlerden de bekliyoruz" dedi.

Raul Hacimba ayrıca bir kez daha Dünya Kupası CONIFA müsabakalarında gösterdiği başarılar için kaleci Aleks Bondarenko'yu kutladı.

Bondarenko da Cumhurbaşkanına teşekkür ederek, "Ben ülkemizin renklerini başarıyla temsil ettiğim için çok mutluyum. Ben de tüm genç sporcularımızın gelecekte aynı duyguları yaşamalarını istiyorum" şeklinde konuştu. Spordan uzak kalmak istemediğini belirten Aleks Bondarenkoya, bundan sonra gençlere antrenör olarak katkı sunmaya hazır olduğunu söyledi.

Kaynak: Apsnypress

 

 

Kategori Haberler

Eski çağlarda,  yaz gündönümü zamanında ortaya çıkan perilere, elflere ve diğer doğaüstü varlıklara tüm halklar inanırdı. Tabiatın canlandığı, doğanın uyandığı, gecenin gündüzle eşitlendiği yılın bu dönemine Abazalar “Atsunıhua” diyorlar ve her yıl 21 Haziran’da özellikle kırsal kesimde çeşitli etkinlilerle kutluyorlar.

Abhazya’da antik çağlardan beri yapılan kutlamalar bir çeşit, Tanrı’dan nimetlerini bereketlendirmesi, mısır tarlalarında iyi hasat dileklerini sunma seremonisi şeklinde gerçekleşiyor.

Bu yılki kutlamalarda da Açandara köyünde geleneksel tören mekanı olarak açık gökyüzü altında bir alan seçildi. Köylüler tüm aileleriyle burada biraraya gelerek hazırlıklarını yaptılar, abısta ve et kazanları kuruldu, hayvanlar kesildi. Törenin başında en yaşlı en saygın köylülerden biri olan Çodia Gumba, kurban edilen boğanın kalbini ve karaciğerini bir ağaç dalına geçirerek sol eline, şarap dolu bardağını sağ eline aldı, yüzü güneşe dönük halde Tanrı’ya dua etti. Şaraptan bir yudum aldı, hayvanın karaciğer ve kalbinden birer parça tattı. Bu şekilde yapılırsa duanın gerçekleşeceğine inanılıyor ve aynı şeyleri oradakiler de yaptı.

Kutlama festival yemeğiyle devam etti. Yemek ulusal yemekler olarak abısta, çeşitli etler, açhash, akhartsy, sıdzbal, akhudt, salatalar ve diğer geleneksel tatlılardan oluşuyordu. Bu günde ve tören boyunca Tanrı’yı kızdıracak kötü söz, küfür, kavga ve tartışmalardan uzak durmaya dikkat edildi.

Abhazya Ekolojik Bilimler Akademisi Müdürü Roman Dbar, bu günün Abhazya’da nasıl kutlandığıyla ilgili,  “Atsunıhua belli bir güne bağlı olmamakla birlikte, bugünden bir hafta öncesini ve bir hafta sonrasını kapsayan bir dönemdir, biz bunu sembolik olarak 21 Haziran’da kutluyoruz. Buna aslında, yaz gündönümüne rastlatılmış, bazılarının hasat festivali olarak bildikleri bir köylü bayramı da diyebiliriz” diyor.

Açandara’da köylüler bu yıl Atsunıhua’nın dolunay ile çakışmasının enteresan olduğuna dikkat çekerken,  Roman Dbar da bunu destekleyen sözlerle, “Bu olay oldukça nadir görülüyor.  Gökbilimcilere göre en son 1967 yılında gözlemlendi ve bundan sonrakinin 2060 yılından önce olmayacağı söyleniyor” dedi. 

Kaynak: Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler

Yabancı bir ülkedeki ilk Abhaz Kültür Enstitüsü İtalya’da açıldı. Dirmit Gulya’nın adı verilen enstitünün Roma’daki açılışını Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba gerçekleştirdi. Açılış törenine Abhazya’dan katılan heyette Dışişleri Bakan Yardımcısı Kan Tania, Dışişleri Bakanlığı Fransa Resmi Temsilcisi Cemile Dündar ve Dışişleri Enformasyon Bölümü Başkanı Tengiz Tarba da yer aldılar.

Törende konuşan Viyaçeslav Çirikba, Dirmit Gulya Abhaz Kültür Enstitüsü'nün temel amacının Abhaz halkının kültür, sanat, tarih ve geleneklerini yurtdışında tanıtmak olduğunu söyledi. Törende ayrıca “Avrupa-Abhazya Derneği”nin göreve başlaması da kutlandı. 2015 yılında kurulan dernek, Avrupa'da Abhaz pasaportu ile tescil edilen ilk resmi kuruluş olması açısından da önem taşıyor.

Törende günün bir diğer etkinliği de, üç ayda bir basılacak ve Abhazca, Rusça, İtalyanca ve İngilizce olmak üzere dört dilde yayınlanacak olan “Bugünkü Abhazya” gazetesinin ilk sayısının tanıtımıydı.

Açılış törenine ayrıca İtalya Cumhuriyeti ve Vatikan’ın halk temsilcileri,  Rusya Federasyonu’nun İtalya’daki akredite bilimsel topluluğu ve Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti diplomatik temsilcileri katıldılar.

Kaynak: Abhazya Dışişleri Bakanlığı

 

Kategori Haberler
Perşembe, 16 Haziran 2016 17:54

Abhazya FIFA'ya Üyelik Başvurusunda Bulunuyor

Kosova’nın FIFA’ya kabul edilmesinin ardından, Abhazya da Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA’ya katılmak için başvuruda bulunmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde, FIFA’ya üye olamayan ülkelerin bağlı olduğu CONIFA 2016 Dünya Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapan ve şampiyonluk kupasını kazanan Abhazya’da spor otoriteleri de bu girişimi destekliyor.

Şampiyonaya gözlemci olarak katılan FIFA temsilcisi Sergey Azizov da basın toplantısında “Abhazya ve oynadığı futbolun kalitesi FIFA’ya layık bir ülke olduğunu gösteriyor. Kupayı da kazanırsa kendini tanıtma yolunda bir adım atmış olacaktır” şeklinde konuşmuş, şampiyonanın ardından Başbakan Arthur Mikvabiya FIFA Başkanı Başkanı Gianni Infantino’ya  bir mektup göndererek, Abhazya’da futbola verilen önemi anlatarak, şampiyonayı ve ev sahipliğini başarılı bir organizasyonla gerçekleştiren Abhazya’nın benimsenmesi isteğiyle başvuruda bulunulacağını söylemişti.

Gelişmeleri yorumlayan Spor otoritesi Ahrik Tsveiba, FIFA’ya üyelik yolunun zorluklarla dolu olduğunu ancak uzun vadede bunun gerçekleşebileceğini söyledi. Tsveiba, Abhazya’nın ConIFA 2016 Şampiyonası organizasyonunu çok yüksek düzeyde gerçekleştirdiğini de belirterek, FIFA tarafından kabul edilen Abhazya ile benzer konumlardaki ülkeleri örnek gösterdi ve “ümitli olmak için nedenlerimiz var” dedi.

 

Futbol Onur Koçu Nikita Simonyan ise Abhazya, Osetya ve Transdinyester gibi tanınmayan cumhuriyetlerin, Kosova’nın FIFA üyeliğini yakından takip etmeleri gerektiğini söyledi. Abhazya’nın başvurusu için hiçbir yasal engelin olmadığını vurgulayan ve örneklerle BM üyesi ülkeler dışındaki üyelerini de hatırlatan Simonyan, "Kosova’nınkabul edildiği FIFA’ya bizler kabul edilmezsek, FIFA’nın uluslararası temsiliyeti sorgulanmalıdır” dedi.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

Bilindiği gibi son günlerde adı çeşitli yolsuzluklarla anılan ve 8. dönem başkanının istifasıyla düzelme yoluna giren FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) 1904 yılında Fransa’da, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç ve İsviçre'nin katılımıyla kuruldu. Merkezi İsviçre'nin Zürih kentindedir.

211 ulusal futbol federasyonunun üyesi olduğu FIFA, çeşitli futbol turnuvalarını düzenlemesinin yanı sıra dünya futbolunu yöneten, kuralları uygulayan, değiştiren kuruluştur. Düzenlemekte olduğu en önemli turnuva ise 1930'dan bu yana gerçekleştirilen FIFA Dünya Kupası'dır.

Filistin gibi siyasi varlığı tartışmalı olan ülkelerin üyeliğinin de bulunduğu FIFA’nın Cebelitarık’ın üyelik başvurusunu reddettiği, ancak Cebelitarık’ın da 2013 yılında UEFA’ya üye olduğu biliniyor.

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Temsilciliğ'nin bildirdiğine göre, Türkiye'den Abhazya'ya giriş yapacak kişilerden, sabıka kaydı belgesi de istenecek. Temsilciliğin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

"ABHAZYA CUMHURİYETİ TÜRKİYE TAM YETKİLİ TEMSİLCİLİĞİ'NİN DUYURUSU

15 Haziran 2016 tarihi itibariyle Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Temsilciliği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Abhazya Cumhuriyeti topraklarına girişlerinin düzenlenmesi amacıyla alınan yeni karar doğrultusunda; Abhazya Cumhuriyeti’ne giriş izni talebinde bulunan ve Abhazya Cumhuriyeti vizesine başvuran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından "Sabıka Kaydı Belgesi" göstermelerini talep edecektir. İşlemlerin hızlı bir biçimde ilerlemesi adına; vize başvurusu yapacak olan vatandaşların bu belgeyi de yanlarında bulundurmaları rica edilir."

Kaynak: Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı

 

Kategori Haberler
Abhazya Cumhurbaşkanlığı ofisinde, Abhazya Milli Futbol takımı oyuncuları ve yöneticileri için bir ödül töreni düzenlendi. Törende Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, final maçı sonrasında soyunma odalarına giderek kutladığı milli takımı bu kez kendi makamında kabul ederek kutladı.
Hacimba, dünya şampiyonasına ev sahipliği yapan Abhazya'nın, hükümet ve futbol federasyonu işbirliği ile çok başarılı bir organizasyon gerçekleştirdiğini belirterek şunları söyledi:
"Organizasyonun kalitesi özellikle açılış ve kapanış törenlerinde kendini göstermiştir. Abhazya halkı da karşılaşmalarda en üst düzeye çıkan milli duygularına rağmen diğer takımlara ve birbirlerine oldukça saygılı bir taraftar kültürünün en güzel örneğini sergilediler. Ben bir kez daha çok uluslu Abhazya halkını kutluyorum. Bu zaferi baştan beri bekliyorduk ve elde ettik. İnanıyorum ki, Apsnı için önümüzdeki günlerde çok sayıda yeni zaferler olacaktır. Milli futbol takımımızın bu parlak zaferi, her zaman Abhazya tarihinin altın bir sayfası olacaktır."
Daha sonra Hacimba "Sevgili sporcular, siz Abhazya halkına çok değerli bir ödül verdiniz. Bu madalyalar da Abhazya halkının size ödülüdür" diyerek, milli takım üyelerine birer Devlet Onur Madalyası takdim etti. 
Milli takım üyelerine ayrıca maddi armağanlar da verileceği bildirildi.
Kaynak: Abhazya Cumhurbaşkanlığı
 
 
Kategori Haberler

Abhazya'nın başkenti Sohum, 13-15 Haziran 2016 tarihlerinde yapılacak Uluslararası Fazıl İskender Kültür  Festivali'ne ev sahipliği yapacak.

 Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu Müdürü Madina Argun festivalin, yazarın "Tavşanlar ve Boa" adlı eserinin prömiyeri ile açılacağını, oyunun provalarına devam ettiklerini söyledi.

Festivalde seyircilere bazı sürprizlerinin de olduğunu belirten Argun, tüm sanatseverleri festivale beklediklerini söyledi.

Kaynak: Sputnik Apsny 

 

Kategori Haberler

Abhazya Dışişleri Bakanlığı, bugün sabah saatlerinde İstanbul'da meydana gelen, son bilgilere göre 11 ölü, 3'ü ağır 36 yaralının olduğu terör saldırısıyla ilgili, Türkiye'ye bir taziye mesajı gönderdi. Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayınlanan mesaj şöyle:

"7 Haziran 2016 tarihinde İstanbul'da meydana gelen, kolluk kuvvetleri ve sivil halktan kayıpların verilmesine neden olan, çok sayıda vatandaşın yaralandığı hain terör saldırısı Abhazya Cumhuriyeti'nde derin bir üzüntü ile karşılanmıştır.

Abhazya Cumhuriyeti ve Abhazya halkı terörün tüm tezahürlerini şiddetle kınamaktadır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletir, yaralılara acil şifalar dileriz ve Türk halkı ile acılarını paylaştığımızı ifade etmek isteriz.

Abhazya Cumhuriyeti

Dışişleri Bakanlığı"

Kategori Haberler
CONIFA Dünya Futbol Şampiyonası'nın şampiyonu ev sahibi Abhazya oldu. Bugün yapılan zorlu final karşılaşmasında normal süresi 1-1 sona eren maçta penaltı atışları sonucu belirledi. Abhazya: 6 - Pencap: 5

Maçın başından itibaren başabaş bir mücadele sergileyen iki takım, ilk yarıyı 0-0 berabere tamamladı.

Abhazya ilk yarının son dakikalarında ağırlaşan temposunu ikinci yarıda artırdı. 57. dakikaya kadar devam eden denk kuvvetlerin mücadelesinde dengeyi bozan gol, Pencap'ın başarılı oyuncusu Amar'dan geldi. 87. dakikada yine Amar'ın attığı tehlikeli vuruşu, kaleci Aleks avuta göndermeyi başardı.

Son dakikalara yaklaşıldığında tribünlerde hakim olan matem havası, 87. dakikada Abhazya takımından Ruslan'ın golüyle sevince dönüştü. Doksan dakika bu skorla 1-1 sona erdi.

Beraberliği bozacak penaltı atışlarına geçildi. Takımlardan Pencap 5 penaltının 4'ünü gole çevirebilirken, Abhazya kalecisi Aleks Bondarenko kurtardığı penaltıyla geceye damgasını vurdu. Abhazyalı milliler 5. atışı da gole çevirdiğinde, seyirciler sevinç çığlıkları atarak sahaya akın eden seyirciler, coşkularını uzun uzun futbolcularıyla paylaştılar.

Kupa maçını stat dışında izleyen Abhazyalılar da sevinç içinde sokaklara taştı. Bayraklar, havai fişekler, korna sesleri eşliğinde beklenen, özlenen, hak edilen kupa ellerde yükseldi.

Tebrikler Abhazya...

Fotoğraf: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Abhazya-Kuzey Kıbrıs maçının başlangıç seremonisi. Belki bir daha başka bir yerde göremeyeceğiniz görüntüler, izlediğinizde hak vereceksiniz: 

Kırmızı-beyaz formasıyla Kuzey Kıbrıs takımı ve maçtan önce okunan İstiklal Marşı, ardından kıvançla dinlediğimiz Abhazya Milli Marşı, her ikisinde de tribünler saygı duruşunda, özellikle Türkiyeli Abhaz seyirciler için karmaşık duygular ve iki tanıdık takım. Kadın erkek, yaşlı çocuk, sporu ve ülkesini seven Abhazyalılarla dolu stadyum, kadınların bir çoğu bakımlı halleri ve topuklu pabuçlarıyla düğün havasında, çocukların yüzlerine çizilmiş rengarenk Abhazya bayrakları, bir yanakta ay yıldızlı Kıbrıs bayrağı çizimini görmek de mümkün. Spikerin akıcı bir Abazaca ile maç anlatımı, harika bir final mücadelesi...

Sonrası iyilik, güzellik: 2-0

Teşekkürler Abhazya, teşekkürler CONIFA...

 

Kategori Haberler
Sayfa 1 / 2