Abhazya'nın yetiştirdiği en değerli aydınlarını toplu halde yitirdiği yıldır 1937. Stalinist dönemin siyasi baskılarına kurban edilmiş, sayıları yedi bini bulan bir aydınlar grubunun yok edilişi. Tarihi, politik, toplumsal bilincin, Abhazya'nın aydınlık geleceğinin yok edilme girişimi...

Her yıl 30 Ekim tarihinde işte bu siyasi baskı kurbanları anılıyor, tel örgülerle bağlanmış yekpare bir mermer taştan oluşan anıtın önünde. Yitirilen aydınların yakınları, torunları, devlet erkanı ve geçmişin pırıl pırıl beyinli evlatlarını özleyen Abhaz halkı gözyaşları içinde yadediyor bu önemli kayıplarını.

Siyasi Baskı Kurbanlarını Anma Günü töreninde bu yıl da anıt önüne çiçekler bırakıldı, kayıpların bazılarının fotoğraflarından oluşan bir duvar afişi segilendi, konuşmalar yapıldı, anılar tazelendi. Tüm Rusya'nın olduğu gibi Abhazya tarihinin de en trajik dönemlerinden biri olan 1930-1950 yılları arası yapılan aydın katliamlarına vurgu yapılan konuşmalarda, özellikle kurbanlardan Anatoly Vardania'nın kızı İrina Vardania'nın söyledikleri gözyaşlarıyla dinlendi. İrina Vardania, başarılı bir öğrencilik ve iş hayatı olan, gurur duyduğu babasının Dranda hapishanesinde ve sürgüne gönderildiği Sibirya'da yaşadıklarını kısaca anlatırken, diğer yandan da Oçamçıra'da yaşayan kendisinin ve ailesinin "halk düşmanının kızı ve ailesi" olarak okulda öğretmenleri tarafından ve gittikleri her yerde bazı insanlar tarafından nasıl aşağılandıklarını aktardı. Törene katılanların hislerine tercüman olan Vardania'nın sözleri duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.

Kaynak: Sputnik Apsny

   

 

 

Kategori Haberler

Geçtiğimiz günlerde Abhazya'yı ziyaret eden, hem çevre gezisi yapan hem de çeşitli incelemelerde bulunan Türkiye'nin tarihçi kimliğiyle tanınan ünlü profesörü İlber Ortaylı, her hafta Hürriyet Gazetesi'nde yazdığı köşesinde izlenimlerini okuyucularla paylaştı. Ortaylı'nın yazısını aşağıda paylaşıyoruz:

"Üç gün boyunca Abhazya'daydım. Çok değişik, yüksek dağlarla çevrili, Karadeniz'in en ılıman kıyılarını içeren, cennet gibi bir coğrafya. Abhazlar da benzersiz bir halk. Yaşamlarında incelik hâkim ama aynı zamanda da misafire hakikaten meraklılar. Çok zor bir dilleri var. Türkiye'deki Abhazlar da buradaki kültürü eksiltmeden sürdürüyor. 

GÜRCİSTAN’ın kuzeybatısında, Karadeniz’in doğusunda, 8 bin 600 kilometrekarelik Abhazya’dayız. Burası cennet gibi bir ülke. Palmiyelerle başlayan orman, gür çamların arasından geçerek kısa zamanda 2 bin 500 metreye ulaşıyor. Arada Ritsa Gölü var. 2 bin 500 metreye ulaştığınızda 4 bin metrelik dağ silsilesi karşınıza çıkıyor. Her birinde ayrı bitki örtüsü, rengârenk çiçekler ve hayvanlar... 

Abhazlar, haklı olarak ülkelerinin dünyanın en güzel yeri olduğunu söylüyorlar. Murat Yıldırımgeç (Geçba) ve Cemile Duman (Geç-ipha) ile Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Ceylan (Hapat) başkanlığında (Abhazlarda Türk soyadından sonra parantez içinde Abhaz sülale ismi yazmak âdettir), heyet olarak ziyaret ettiğimiz Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba da ziyaretimizde bize nükteyle karışık ısrarla ülkesinin güzelliğini ve Türkiye ile Abhazya arasında doğrudan ulaşım olması gerektiğini vurguladı.  

 

Hürriyet

 

BURADA OKUMAK BİR İMTİYAZ

Ülkesinin eşsiz olduğunu herkes söyler ama Abhazlar iddia etmekte haklı. Şu kadarını söyleyeyim servilerin arasındaki Abhazya Devlet Üniversitesi denize tepeden bakıyor. Herhalde böyle bir yerde talebelik bir imtiyaz olmalı. Üniversite ziyaretinde bir konferans verdim. Profesörlerin ve akademi başkanının Türkiye tarihine ilgileri ve hatta bilgilerine şaşırdığımı söylemeliyim. 

 

DİLLERİNİ ÖĞRENMEK ÇOK ZOR

Grupta bulunan Cemile Duman’ın o saatte talebeler arasında bulunmasını isterdik. Abhaz üniversite gençliği, dillerini ve kültürlerini tanıyan Cemile Duman’ın kişiliğinde Osmanlı Türkiyesi’nin yüz binlerce göç eden insanı dilleriyle nasıl koruduğunu anlardı. Cemile Hanım ailesinin bir asırdır dönemediği bir ülkeye ilk defa geliyor. 

Abhazlar, öğrenmesi gerçekten çok zor olan, Georges Dumezil gibi bir dâhinin bile kıvıramadığı dillerini öğrenmek için çok çaba sarf eden bir halk. Yaşamlarında incelik hâkim ama aynı zamanda da misafire hakikaten meraklılar. Sıradan bir söz değil, yabancı dostu selamlamak için devlet sanatçısı bile olsalar büyük bir tevazuyla ‘azara’ denen korolarını teşkil edip yeri göğü titreten şarkıları ve gülbankı çekiyorlar. 

BİZİM ABHAZ AYDINLARIMIZ 

Biz Abhaz Dernekleri Federasyonu’nun davetiyle gittik. Tarihçi Muhittin Ünal (Geçba) Bey ve Mahinur Tuna (Papapha) Hanım da vardı. Mitolojisine bu kadar sahip çıkan ve bunu tarihle kenetlemeye çalışan Abhaz münevverlerimiz olduğunu doğrusu bilmiyordum. ‘İçimizdeki meçhuller’ yurtdışında daha çok biliniyorlar. 

 

Hürriyet

 

GÜRCİSTAN’LA PROBLEM

Kafkasya’nın bu güzel ülkesinin Gürcistan’la problemleri var. Ağustos 1992’de başlayan Abhazya Savaşı sonunda bu ülkedeki Gürcü nüfus ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Diğer etnik gruplar, Abhazların yanında Gürcülere karşı savaştı. Gürcüler belki fazlasını istediler, belki yanlış strateji uyguladılar. Abhazya’daki çoğunluklarını, bu ülkedeki yaşam haklarını kaybettiler. Ancak, 1994 tarihli Moskova Ateşkes Antlaşması’na göre dönemin Kurucu Devlet Başkanı Vladislav Ardzınba tarafından Abhazya’yı terk etmek zorunda kalan insanlara geri dönüş hakkı verilmiştir. 

 

NEREDEYSE DÜNYADAN SİLİNDİ

Üç günlük bir geziyle, çok değişik, yüksek dağlarla çevrili, Karadeniz’in en ılıman kıyılarını içeren bir coğrafyayı gözlemek ve farklı bir halkı tanımak mümkün. Türkiye’deki Abhaz nüfus bir zamanlar zorla göç ettirildikleri bu ülkeyle bağlarını koruyorlar ama bir gerçek ortada; neredeyse dünya yüzünden silinmek duruma gelen bir halkın en kalabalık kesimi de Türk İmparatorluğu’nun ve cumhuriyetinin şefkatli kollarında yaşamını ve kültürünü sürdürdü. Anadolu topraklarının bazı meziyetlerini görmek ve hissetmek durumundayız.

 

ORMANLAR KORUMA ALTINDA

BUGÜN bu küçük ülkeye yılda altı milyon kadar turist geliyor. Kömür ve mermer yataklarına sahipler. Maden ocakları, ormanların koruma altına alınması yüzünden faaliyet gösteremiyor, bunu takdir etmek lazım. Bugün ülkede nüfusun çoğu Abhaz. Gürcü, Rus ve Ermeni azınlık gruplar var. Küçük ve savaşçı ülkenin Güney Amerika’daki Nikaragua ve Venezuela, Okyanusya’da ise Nauru, Vanuatu ve Tuvalu gibi dostları var. 

 

BEN ÜLKEMİZDEKİ ABHAZLARA HAYRANIM

BİR şeyin üzerinde durmak lazım: Türkiye’de yaşayan Abhazlar dil ve kültürlerine daha bağlılar ve galiba dünya üzerindeki Abhazlığı da onlar yaşatıyorlar. Ben bizim ülkemizdeki Kafkasyalılar grubunun bazı yönlerdeki sabır ve iradesine doğrusu hayran olanlardanım. 

 

Hürriyet

Soldan sağa; İlber Ortaylı, Cemile Duman, Raul Hacımba, Ahmet Ceylan, Murat Yıldırımgeç.

 

MANDALİNALAR KARADENİZ’İN EN NEFİSİ

Abhazya’dakiler nefis ama Rize’nin mandalinalarına ne oldu?

ABHAZYA’nın başkenti Sohum’da ve diğer bölgelerde tropik iklim var. Mandalinaları, Karadeniz’in en nefisi. Bir zamanlar bu mandalinaların en güzellerinden ‘satsuma’ cinsi Rize’de de vardı. Ama bizimkiler “Çay dikeceğiz” diye ağaçları söktü. Abhazyalılar sökmedi.

 

ATALARA VE TABİATA SADAKAT ÖNEMLİ 

ABHAZLAR genellikle Hıristiyan bilinir. Türkiye’de anayurttakinin üç misli Müslüman Abhaz var. Abhazya halkı için dindarlık bugünkü dine bağlılık yanında eski pagan kültüre, atalara ve tabiata sadakat demektir. Nitekim bu hava dolayısıyla ülkemizin Müslüman Abhazlarıyla, Hıristiyan kardeşleri arasında dini bir sorun yok.

 

EN ÖNEMLİ BİZANS TARİHÇİLERİNDEN BİRİ

ABHAZYA’nın bilimler akademisi de var, üniversitesi de. Bir yandan da tarihçi Denis Çaçhalia gibi yazdıkları dünyada tanınanlar mevcut. Bu küçü milletin içinden Vladislav Ardzınba gibi bir ünlü Bizantinist dahi çıkmış. Herhalde Ardzınba, Anakopia’daki Bizans dönemi kalesinden bağımsız Abhazyasının topraklarını seyreden krallar gibi bütün bir Bizans’ı dile getiren bir tarihçi.

Kaynak: Hürriyet

Kategori Haberler

Bugün sabah saatlerinde Abhazya Devlet Televizyonu binasının bahçesinde meydana gelen bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliği belirlendi.

Patlamada hayatını kaybeden saldırganın kimliği, soruşturmanın sağlıklı yürüyebilmesi için açıklanmazken Abhazya vatandaşı olmadığı, Krasnodar bölgesinde kayıtlı bir kişi olduğu bildirildi. 

Saldırıyı Abhazya'daki siyasi kişiliklere yönelik bir suikast girişimi olarak tanımlayan Abhazya Güvenlik Konseyi Sekreteri Muhamed Kilba verdiği bilgilerde, "Saldırganın Abhazya gibi Rusya'da da ilginç ilişki ve temasları ortaya çıktı. Rus meslektaşlarımız da bizimle birlikte acil durum modunda soruşturma yürüttüler, bu saldırı orada da yapılabilirdi. Eski bir mahkum olduğunu belirlediğimiz saldırganın Abhazya'da ilişkide olduğu kişiler ve bağlantıları incelendiğinde ilk olarak yaz aylarında, ikinci defa ise 2 Ekim'de Abhazya'ya giriş yaptığını ve yanında işitme engelli veya böyle davranan birisiyle birlikte geldiğini tespit ettik" dedi.

Güvenlik güçlerinin gün boyunca verimli bir çalışma gerçekleştirdiğini belirten Kilba, devletin tüm imkanlarıyla soruşturmaya devam ettiğini, kısa sürede sonuca ulaşacaklarını bildirdi.

Kaynak: Apsnypress-Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler

Abhazya Devlet Radyo Televizyon binası bahçesinde bir patlama meydana geldi. Sabah saat 07:05’de meydana gelen patlamada, muhtemelen patlamayı gerçekleştiren bir kişinin öldüğü, ölen kişinin kimliğinin henüz tespit edilemediği bildirildi.

Abhazya İçişleri Bakanı Aslan Kobakhia’dan alınan bilgilere göre patlayıcının 200 gr. TNT türü şarapnel etkili bir bomba olduğu sanılıyor. Sputnik Apsny’a göre Kobakhia bunun bir terörist saldırı olduğunu belirterek bölgede ayrıntılı araştırma yapıldığını, özellikle saldırganın yalnız olmadığı ihtimali üzerinde durulduğunu, olayla ilgili ayrıntılı açıklamanın daha sonra yapılacağını söyledi.

Patlamanın bombanın yerleştirilmesi sırasında mı meydana geldiği, bir intihar saldırısı mı olduğu henüz bilinmezken olayla ilgili haber uluslararası medyada çeşitli şekillerde yer aldı. İnterfaks Haber Ajansı Abhazya Acil Durumlar Bakanlığı’na dayandırdığı haberinde, ilk gelen bilgilere göre olay yerinde sakallı bir adamın cesedinin bulunduğunu duyurdu.

BBC Rusya Servisi haberi intihar bombacısı eylemi olarak verirken, Gazete Nujnaya patlamayı düzenleyen kişinin üzerinde Sohum’daki mekanlara ait fotoğraflar bulunduğunu bildirerek, bilinmeyen nesne ve olayların hemen yetkililere bildirilmesi konusunda halka uyarıda bulundu.

 

Kategori Haberler

 Sohum'da Guma tren istasyonunda açılan ilk tarım fuarı "Ҽаҩраҭагалан"  halktan büyük ilgi gördü.

Sabah saat 10.00'da açılması planlanan fuar, yoğun izdiham nedeniyle daha erken açılırken, açılışı yapan Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Abhaz çiftçilerin ürünlerinin aracısız olarak üreticiden direk halka ulaştırıldığı bu tür fuarların daha sık yapılmasının gerektiğini söyledi.

Abhazya Kadınlar Birliği ile Abhazya'daki Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından uygulanan bir tarım projesi çerçevesinde organize edilen fuarda Abhazya'da yetişen tarım ve hayvansal ürünlerin yanı sıra bu ürünlerden yapılan acıka, peynir, reçel, peynir, şarap, çaça, bal, kurutulmuş meyve, sebze, et ile el emeği hediyelik eşyalar da yer aldı. Ayrıca Yaayruma koreografi stüdyosuna bağlı çocukların sergilediği danslarmisafirler tarafından beğeniyle izlendi.

Saat 15.00'e kadar süreceği duyurulan fuar, ürünlerin hepsinin satılması nedeniyle daha erken saatlerde sona erdi.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Abhazya Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan bir basın toplantısıyla Cenevre Görüşmeleri'nin 37. turunun sonuçları hakkında bilgi verildi.

Görüşmelere katılan heyetten Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı Kan Tanya, Gürcistan'ın Abhazya'ya karşı kuvvet kullanılmaması ile ilgili yasal bağlayıcı bir belgeyi imzalamayı reddettiğini bildirerek, "Gürcistan'ın bu tavrı bizim için sürpriz değil. Yapıcı olmayan bu tutumlarıyla ilk kez karşı karşıya değiliz" dedi.

Tanya'ya göre Cenevre görüşmelerinde tartışmalar, bölgedeki insani durum ve güvenlik olmak üzere iki konuda yapıldı. Bunlar, Gal bölgesi sakinlerine İngur nehrindeki iki sınır kontrol noktasının kapatılması ve serbest geçişlerin önlenmesi ile bu bölgedeki olaylara müdahale konuları olarak açıklanabilir.

Görüşmelerde ayrıca Abhazya tarafı, Gürcistan tarafından Abhazya ve G. Osetya'daki insan hakları ihlallleriyle ilgili her üç ayda bir Cenevre'ye gönderilen raporlara ilişkin bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Abhazya'da insan hakları ihlalleri konusunda Gürcistan'ın verdiği raporların yüzde sekseninin yalan ve düzmece olduğu, bunların özellikle oluşturulmuş şüphe çekici siteler tarafından yapılan yayınlardan oluştuğu ifade edildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kan Tanya görüşmelerde Abhazya heyetinin Gürcistan ile NATO arasındaki ortak askeri tatbikatlarla ilgili memnuniyetsizliğini de dile getirdiğini bildirerek, "Aramızda barış anlaşması olmayan intikamcı bir ruh hali içindeki komşumuzun İngur nehri boyunca uzanan varlığının, Abhazya'nın güvenliği için bir tehdit oluşturduğunu söyledik" dedi.

Tanya görüşmelerin olumlu sonuçlarından birinin ise ABD'ye vize alınması konusunda Abhazya vatandaşlarına hiçbir engel konulmaması olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik Apsny

 
Kategori Haberler

Türkiye'nin tanınmış tarih profesörlerinden İlber Ortaylı Abhazya Devlet Üniversitesi'ni ziyaret etti.

Türkiyeli Abhazlardan Cemile Geçba'nın nezaretiyle ve Abhaz Dernekleri Federasyonu sponsorluğunda Abhazya'ya gelen Ortaylı'ya üniversite ziyaretinde, Türkiye Kafkas Dayanışma Araştırma Vakfı (KAFDAV) Başkanı Agaçe (Geçba) Muhittin Ünal, Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Hapat Ahmet Ceylan ve Abhazya Yazarlar Birliği üyesi Papapha Mahinur Tuna da eşlik etti.

Abhazya Devlet Üniversitesi'nde katıldığı bir derste öğretim görevlileri, öğrenciler ve diğer konuklara Abhazya tarihi ve önemi üzerine düşüncelerini aktaran Profesör Ortaylı, tarihinde birçok farklı devletle ilişki içinde olmuş Abhazya'nın bugününü anlamak için geçmişinde yaşananları çok iyi okumak ve anlamak gerektiğini söyledi. Abhazya'nın doğasına olan hayranlığını da belirten konuk profesör üniversiteyi nasıl bulduğuyla ilgili bir soruya da, "Binanızın mimarisini değilse de manzarasını çok beğendim, burada öğrenci olmak isterdim" şeklinde cevapladı.

Daha sonra Abhazya Devlet Müzesi'ni de ziyaret eden İlber Ortaylı'nın ülkedeki tarihi eserlerle ilgili bir dizi gezi ve incelemede bulunacağı bildirildi.

Kategori Haberler

Abhazya'nın başkenti Sohum'da yapılan uluslararası "Octagon Fighting Sensation (OFS)" turnuvasının dokuzuncusu sona erdi. Dünyada karma dövüş sanatı sporu olarak tanınan ve sayısız meraklısı olan bu spor dalının Sohum Dinamo Stadyumu'nda yapılmasına Abhazya Hükümeti de destek oldu. 11 ülkeden 24 sporcunun mücadele ettiği turnuva birçok Avrupa ülkesi televizyonundan canlı olarak yayınlandı.

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba da OFS-9 şampiyonasına katıldı ve Abhazya'nın spora verdiği önemi vurgulayarak, turnuvanın Abhazya'da yapılmasını sağladıkları için OFS yönetimine teşekkür etti.

Turnuvaya katılan iki Abhaz sporcu Enric Agrba ve Aleksander Tvanba kendi kilolarında şampiyon oldular. İki sporcunun ellerinde Abhazya bayrağı ile ve geleneksel Apsnı müziği ve dansının ritmleri eşliğinde ringe çıkmaları ise stadyumu dolduran seyirciler tarafından coşkulu alkışlarla karşılandı. 

76 kg. kategorisinde mücadele eden Enric Agrba, rakibi Rus Magomed Abdurahimova'yı 3. dakikada yenmeyi başardı. Abhaz sporcu Aleksander Tvanba'nın yine Rus rakibi Shadmonom Sharafovym'u mağlup etmesi ise 2:45 dakika sürdü. Maç sonrası sporcularımız antrenörlerine ve seyircilere çok teşekkür ettiler.

OFS hayranları için şampiyonanın sürprizi ise Amerikalı ünlü sporcu Jeff Monson'un da müsabakalara katılmasıydı. Jeff Monson ile Rus Levan Persaeva'nın mücadelesi beraberlikle sonuçlandı.

Farklı ülkelerden profesyonel ve amatör sporcuların katıldığı "Octagon Fighting Sensation (OFS)" turnuvaları 2009 yılından beri düzenleniyor ve dünya çapında ilgi görüyor.

Kaynak: Apsnypress
 
Fotoğraf: Sputnik Apsny
Kategori Haberler

Abhazya'ya son iki yılda gelen turist sayısında, Sovyet sonrası dönemin rekoru kırıldı.

Turizm Bakanı Avtandil Gartskiya'nın 2016 turizm sezonunu değerlendirdiği basın toplantısında verdiği bilgilere göre, tatil sezonunun sona erdiği 1 Ekim 2016 tarihi itibarıyla Abhazya'yı ziyaret edenlerin sayısı %15 artarak 1,4 milyon kişiye ulaştı.

Turizm sezonunun en az bir ay daha süreceğini hatırlatan Gartskiya, "Bu rakamlar nihai sonucu göstermiyor, yıl sonuna doğru daha net rakamlar verebileceğiz" dedi.

Gartskiya'ya göre, 2015 yılında turizmin ülke bütçesine katkısı 350 milyon ruble arttı. Bu rakamın 2016 yılı sonunda 400 milyon ruble olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Turizm Bakanı basın toplantısında ayrıca Psou sınır kapısında bir turizm enformasyon bürosu kurulacağı bilgisini de verdi. 

Abhazya Devlet Turizm Kalkınma Programı'nın bir parçası olan bu proje için dört milyon rublelik bir bütçe tahsis edildi. Bütçenin 500 bin rublesi Abhazya Devlet Üniversitesi'nde, turizm rehberi adayı öğrencilerin eğitimi için kullanılacak, kalan kısmı ise turizm danışma merkezinin kurulmasına yönelik olacak. Merkezin kurulmasıyla turistlere sadece oteller ve turistik yerler değil, tarihi bilgiler, turistik yollar, tamir atölyelerine varıncaya kadar ayrıntılı bilgi verebilmek amaçlanıyor.

Avtandil Gartskiya inşaata planlandığı gibi 2017 yılında başlanacağını, şu anda merkezin nerede yapılacağı ile ilgili müzakere aşamasında olduklarını söyledi.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler

Abhazya Dışişleri Bakanlığı görevine Daur Kove atandı. Cumhurbaşkanlığı basın servisi, Raul Hacimba'nın Kove'nin atama kararnamesini dün imzaladığını duyurdu.

Bilindiği gibi 2011 yılından bu yana Abhazya Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Viyaçeslav Çirikba 20 Eylül 2016 günü istifa etmiş, karşılıklı açıklamalardan sonra göreve geri dönmeyeceğini bildirmişti.

Yeni Dışişleri Bakanı adaylarıyla yapılan görüşmeler sonunda göreve atanan Daur Kove, 2014 Kasım ayından itibaren Cumhurbaşkanlığı Protokol Dairesi Başkanı olarak görev yapıyordu.

1979 yılında Sohum'da doğan Kove, 2000 yılında Başkurdistan Devlet Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1995-2000 yılları arasında aynı zamanda Abhazya'nın Başkurdistan danışmanı olarak da görev yaptı. 

2005-2006 yıllarında Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü, aynı zamanda 2009 yılına kadar Abhazya'nın Başkurdistan Tam Yetkili Temsilcisi olarak da görev yaptı.

2006-2010 yılları arasında Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak çalıştı, ardından 1 yıl Abhazya Bakanlar Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü ve Sohum'daki Abhazya Devlet Üniversitesi'nde "Uluslararası Hukuk" derslerine girdi.

2012-2014 yılları arasında Rus "Avrasya Araştırmaları Enstitüsü" vakfının Abhazya şubesi müdür yardımcısı oldu. Aynı zamanda 2012 yılında Abhazya Acil Durumlar Bakanlığı Hukuk Dairesi Başkanı, 2013-2014 yılları arasında da aynı bakanlıkta baş danışman olarak görev yaptı. 2013 yılı Kasım ayında diğer görevleriyle birlikte Abhazya Parlamentosu Halk Meclisi Başkan Danışmanlığı görevini yürüttü.

2014 Kasım ayından bu yana Abhazya Cumhurbaşkanlığı Protokol Dairesi Başkanı olarak görev yapan ve görev yaptığı alanlarda çeşitli başarı madalyalarına sahip olan Daur Kove evli ve iki çocuk babası.

Cumhurbaşkanı Hacimba yeni Dışişleri Bakanı Daur Kove'yi bakanlık personeliyle tanıştırdı ve iyi çalışmalar diledi.

Cumhurbaşkanı Hacimba yeni Dışişleri Bakanı Daur Kove'yi bakanlık personeliyle tanıştırdı ve iyi çalışmalar diledi.

 

Kategori Haberler
Sayfa 1 / 2