Abhazya'da 6 Yeni Koronavirüs Vakası Tespit Edildi

Cumartesi, 09 Mayıs 2020 11:50

Abhazya'da dün koronavirüs testi pozitif çıkan dört kişinin ardından bugün de iki kişinin daha COVID 19 olduğu belirlendi. Böylece iki günde toplam hasta sayısı altıya yükselirken, hastaların tamamının Rusya'dan Abhazya'daki evlerine dönen öğrenciler oldukları ve sınırdan geçmelerinden itibaren karantina altında bulundukları bildirildi. Rusya’nın çeşitli bölgelerinden Abhazya’ya dönen ve sınırdan itibaren gözlem altında tutularak Sohum’daki Aytar Otel’de karantina altına alınan öğrencilere geldikleri anda ve karantina süreleri dolup ayrılmadan önce test yapılıyor.

Abhazya Koronairüsten Korunma Operasyon Merkezi’nden verilen bilgiye göre 8 Mayıs Cuma günü karantina merkezinde 33 kişiye test yapıldı, bunlardan Moskova'dan gelen 4 öğrencinin testi pozitif çıktı ve hemen tecrit edilerek Gudauta Hastanesi'nde tedavi altına alındılar. Bugün yapılan testler sonunda koronavirüs tespie edilen iki kişinin de aynı hastaneye götürüleceği bildirildi.

Hastaların durumunun iyi olduğu bildirilirken, Abhazya’ya girdikleri andan itibaren kimseyle temas etmediklerine dikkat çekildi. Ancak geldikleri yerdeki eğitim kurumlarına bilgi verildiği ve yol boyunca birlikte seyahat ettikleri, temas halinde oldukları kişilerle ilgili, karantinada oldukları yerlerde önlemler alındığı bildirildi.

Yetkililer, karantina merkezi olarak kullanılan Aytar Otel’de şu ana kadar, Abhazya’daki evine dönüş yapan 209 kişinin karantina altında olduğunu söylüyorlar. İlk öğrenci grubu 3 Mayıs’ta Abhazya’ya giriş yaptı ve hemen karantina altına alındılar. Sağlık Bakanı Tamaz Tsahnakia’ya göre, 8 Mayıs’a kadar yurt dışından Abhazya’ya 336 kişi geldi ve karantina altına alındılar. Daha önce giriş yapan ve tecritleri tamamlananlar evlerine gönderildiler. Tecritte kalanlar telefonla ve uzman gözetiminde mesafe bırakarak yakınlarıyla görüşebiliyorlar. Ardından gruplar halinde giriş devam etti. 8 Mayıs’a kadar yapılan testlerde herhangi bir COVID 19 vakası tespit edilmemişti.

Tsahnakia, Abhazya'da daha fazla koronavirüs enfeksiyonu vakası olacağı gerçeğini bildirerek, “Özellikle sonbaharda bu hastalığın yeni bir dalgası bekleniyor” dedi ve ülke yönetiminin sınır önlemleri başta olmak üzere, karantina uygulamalarını sıkılaştırması gerektiğini söyledi.

Bilindiği gibi, Abhazya'da pandeminin başlangıcından bu yana, üç kişide koronavirüs teşhis edildi. İkisi Gudauta hastanesinde tedaviden sonra iyileşti ve eve gitmelerine izin verildi, 1925 doğumlu bir kadın hasta ise bazı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti.

Abhazya devleti, koronavirüsün yayılmasıyla mücadele etmek için 4 Mayıs’a kadar uygulanacağını duyurduğu bir dizi kısıtlayıcı tedbiri 15 Mayıs'a kadar uzattı. Ülkenin her iki sınırı da halen yabancılara kapalı.