Abhazyalı Zinaida, 112. Yaşgününü Arkadaşlarıyla Kutladı

Çarşamba, 06 Mayıs 2020 14:57

Abhazya'nın Gal şehrinde yaşayan Zinaida Şamugiya 112. doğum gününü kutladı.

Doğum gününü evinde arkadaşları, akrabaları ve komşularıyla birlikte kutlayan Zinaida'nın sağlığı yaşına göre oldukça iyi. Akrabası Maya Ketsba kutlamayla ilgili olarak, "Büyükannemiz Zina çok iyi hissediyor. Harika bir doğum günü yaptık, onun için kadeh kaldırdık, iyi dileklerde bulunduk ve yeni bir yaşına daha ulaşmasını istedik..." dedi.

Abhazya'nın bir asırdan fazla yaşayan sayılı insanlarından biri olan Zinaida Şamugiya, 5 Mayıs 1908 yılında Gal şehrinin Bargyab köyünde doğdu. Abhazya'nın tarihi anlarına şahit oldu. İngur hidroelektrik Santralı'nın inşaasına tanık oldu ve on yıl boyunca santralde aşçı olarak çalıştı.

Mısır tarlalarında ve daha sonra Gal bölgesi çay fabrikasında çalıştı ve buradaki çalışmasıyla bir ödül de aldı. Kendisine çalışmasında gösterdiği başarı için "1975 yılının Sosyalist Yarışması Birincisi" madalyası ile "Sosyalist taahhütlerin ve planlı görevlerin yerine getirilmesinde gösterdiği yüksek performans için..." yazılı bir başarı belgesi verildi. 

Asırlık babaanne, geçtiğimiz yıl 111. yaşgününde kendisini ziyaret eden Sputnik muhabirini kapıda karşılamış ve ikramlarda bulunmuş, enerjisiyle şaşırtmıştı. Asmat Svijba'nın röportajına göre Zinaida hala oturmuyor, küçük bahçesiyle ve fındık ağaçlarıyla uğraşıyor, temizliğini kendisi yapıyor. 

Çocukluğunu isteksiz anlatıyor; küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiş ve iki kardeşiyle birlikte akrabalarının yanında büyümüşler. Hayatta kalmak için çok çalıştıklarını anlatan Zinaida, "Sadece 12 yaşındaydım şafaktan gün batımına kadar çalışıp her gün 4 bin metre kare toprak sürüyorduk" diyor. Henüz 20 yaşındayken 70 yaşında bir adamla evlenmiş ve bunu, "Bunun için kimse beni zorlamadı, kendim istedim ve bundan hiç rahatsız olmadım. Enstitü mezunu ve Rusça bilen birisiydi, köy konseyi başkanlığı yaptı, iyi bir insandı ve bana hep saygı duydu, bir çocuğumuz oldu, 25 yıl boyunca çok mutluyduk..." sözleriyle anlatıyor. Eşinin ardından savaş yıllarında bir kaza sonucu torununu, ardından oğlunu kaybedince uzun bir süre yalnız başına zor yıllar geçiren babaanne, akrabalarının yanına taşındı ve hala onlarla birlikte yaşıyor.

Zinaida Şamugiya yaşına rağmen hala çalışmadan duramıyor. Her yıl yürümekte daha da zorlandığını söylerken, "Ama otururken de neredeyse her şeyi yapabiliyorum. Bana kızıyorlar, artık yatıp dinlenmemi, sobanın yanında ısınarak oturmamı söylüyorlar, ama öyle nasıl yaşayayım, boş duramıyorum..." diyor. Eski fotoğraflarını gösterip, "Bu fotoğraf bir çiftlikte mısır hasat ederken çekildi. Burada örnek bir işçi olarak çalıştım, çalışmamla hep başkalarına örnek oldum... Çok daha fazla şey anlatmak istiyorum ama herşeyi karıştırıyorum artık. Genel olarak söylersem, Sovyet zamanında çok iyi yaşadık, çok iş vardı, ama iyi ödüyorlardı...” diyor büyükanne.

Konuşmamız bittiğinde babaanne Zina, sağlığımız için bir bardak ev çaçası içmeden gitmemize izin vermedi, bizimle birlikte içti, dilekte bulundu. Bir dahaki doğum gününde tekrar ziyarete geleceğimize söz verdik...

Kaynak. Sputnik Apsny

Zinaida Şamugiya'ya verilen "Sosyalist taahhütlerin ve planlı görevlerin yerine getirilmesinde gösterdiği yüksek performans için teşekkür" belgesi...