Abhazya Devlet Kademesinde Yeni Dönem Başlıyor

Cuma, 24 Nisan 2020 16:20

Abhazya'da 22 Mart'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Aslan Bjaniya, 23 Nisan Perşembe günü yemin ederek göreve başladı. Böylece Abhazya'da yeni hükümetin kurulması çalışmaları da hız kazandı.

Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya, göreve başlamasıyla ilgili tebrik ve kutlamaları kabul ederken, bugün Başbakan olarak görevlendirilen Aleksander Ankvab ilk bakanlar kuruluna toplantısını gerçekleştirdi. Ankvab toplantıda bakanlardan son gelişmeler ve karantina uygulamasıyla birlikte ülkenin içinde bulunduğu durum hakkında bilgiler aldı.

Ardından yapılan toplantıda Cumhurbaşkanı vekili Valery Bganba, Abhazya anayasasının 6. maddesi uyarınca mevcut hükümetin istifasını, yeni cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya'ya sundu.

İstifa kararı oybirliğiyle kabul edilirken, Bjaniya hükümete çalışmaları için teşekkür ederken, hükümet üyeleriyle iletişimin devam edeceğini belirtti ve toplantıda hazır bulunan başbakan olarak atadığı Aleksander Ankvab'a da çalışmalarında başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Bjaniya ayrıca, istifa eden Bakanlar Kurulu'nun yeni hükümet kurulana kadar görevine devam etmesi talimatı verdi.

Kaynak: Apsnypress