Abhazya'da Vaka Görülmedi, Koronavirüsten Korunma Önlemleri Artırıldı

Salı, 24 Mart 2020 20:42

Abhazya Cumhurbaşkanı Vekili Valery Bganba, koronavirüs enfeksiyonundan kaynaklanan COVID-19 salgın hastalığından halkı korumak için, yeni önlemler içeren bir kararname imzaladı. Bganba, olağanüstü durum yaşanan şu günlerde bile halkın yüzlerce kişilik düğün organizasyonları yaptığına ve bunun tehlikesine dikkat çekerek, halkın ve devletin birlikte olurlarsa ancak bu sırunu en az zararla atlatacaklarını belirtti.

Kararname şu kısıtlamaları içeriyor:

- 25 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında resmi veya sivil, herhangi bir kitlesel etkinlik düzenlenmesi, tam gün (24 saat boyunca) yasaktır.

- 25 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında Abhazya Cumhuriyeti sınırları içinde yapılacak gezi faaliyetleri, tam gün (24 saat boyunca) yasaktır.

- 25 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri ​​arasında sınır kapılarından Abhazya Cumhuriyeti'ne gezi ve turistik amaçlı tüm girişler reddedilecek.

- 25 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında Abhazya-Rusya devlet sınırında, gümrüksüz satış mağazalarının çalışmaları askıya alınacak.

- 27 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında, statüsü ne olursa olsun halka açık tüm yeme, içme, catering tesislerinin faaliyetleri tam gün (24 saat boyunca) askıya alınacak.

- 27 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında, başkent Sohum'da ve Abhazya'nın diğer bölgelerinde merkez pazarlarının ve giyim mağazalarının faaliyetleri tam gün (24 saat boyunca) durdurulacak.

- 27 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında, taksiler hariç,  şehir içi, banliyö ve şehirlerarası ulaşımda tüm toplu taşıma araçlarının (taksiler hariç) kullanımı yasaktır

- 25 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında düğün salonlarının ve özel etkinlik salonlarının aktiviteleri, tam gün (24 saat boyunca) askıya alınacak.

- 25 Mart - 7 Nisan 2020 tarihleri arasında spor salonları, fitness merkezleri, fizyoterapi merkezleri ve spa salonlarının faaliyetlerini askıya alınacak.

- Daha önce 30 Mart 2020 tarihine kadar olduğu duyurulan okul tatili, 7 Nisan 2020 tarihine kadar uzatıldı. Bu uzatma Abhaz Devlet Üniversitesi, kreşler, anaokulları, dans ve spor okulları ve diğer eğitim kurumları için de geçerlidir.

- Bu süreler içinde gıda, bebek ürünleri, ilaçlar, tıbbi ürünler, dezenfektanlar ve kişisel koruyucu ekipman da dahil olmak üzere temel kullanım ürünleri için fiyat artışlarını önlemek üzere tedbirler alınacak.

Kararnameyle ayrıca tüm devlet kurumlarının çalışma tanımları ve görev alanları da virüsün yayılmasını önlemek adına yeniden belirlendi, denetimlerin artırılacağı bildirildi. Özellikle Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs enfeksiyonu COVID-19 ile ilgili olası semptomlar, zamanında alınması gereken önlemlere, spesifik önlemler ve eylemlerle ilgili kamuoyunu bilgilendirme konusunda bir çalışma organize etmesi, COVID-19 bulguları olan hastaları özel tıbbi tesislere ulaştırmak için gece gündüz acil ambulans ekipleri düzenlemesi, koronavirüs enfeksiyonu olan hastaların saptanması konusunda sağlık personeline eğitim vermesi, tüm bunlar için bir eylem planı organize etmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca kolluk kuvvetleri, sağlık kurumları, acil durum ve kurtarma hizmetleri dışındaki kurum ve kuruluşların, çalışan sayılarını, ücretlerini korumak şartıyla en aza indirmeleri önerildi.

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny