Kesin Olmayan Sonuçlara Göre Abhazya'nın Yeni Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya

Pazar, 22 Mart 2020 20:45

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimleri bugün 152 seçim merkezinde yapıldı.

Akşam saat 20.00 itibarıyla sona eren seçimlerde, üç adayın seçim ofislerinden yapılan sonuç duyurularına göre Aslan Bjaniya'nın Abhazya Cumhurbaşkanı olması kesinleşti. Merkez Seçim Kurulu ise kesin olmayan resmi sonuçların yarın saat 11.00'de açıklanacağını bildirdi.

Adaylardan Adgur Ardzınba, Aslan Bjania'nın seçim merkezine gitti ve kendisini zaferinden dolayı ilk kutlayan kişi oldu. Ardzınba Bjaniya'nın deneyimli bir politikacı olduğunu belirterek, seçim öncesi vaadettiği tüm projelerini gerçekleştirmesini umduğunu, bunu yapacak olursa kendisinin ve ekibinin de Bjaniya'ya yardımcı olacağını söyledi.

Aslan Bjania da Ardzinba'yı, Abhaz halkının değerli bir evladı olarak nitelendirdi ve Abhazya'nın dayanışma içinde çözülebilecek çok sayıda sorunu olduğunu, dolayısıyla bu seçimlerde kaybeden olmadığını söyledi.

Bjaniya, seçim merkezi önünde bekleyen taraftarlarına da seslenerek, hepsine çalışmalarından dolayı teşekkür etti. 

Abhazya cumhurbaşkanı vekili Valery Bganba'nın da telefonla arayarak Bjaniya'yı tebrik ettiği ve 23 Mart'ta kendisiyle biraraya geleceğini söylediği bildirildi. Diğer aday Leonid Dzapşba'nın ise resmi sonuçlar açıklanmadan bir yorum yapmaktan kaçındığı, ancak açıklanacak tüm sonuçları kabul ettiğini bildirdiği öğrenildi.

Kaynak: Sputnik Apsny