Abhazya'da Cumhurbaşkanı Adaylarından Son Açıklamalar

Cumartesi, 21 Mart 2020 16:23

Yarın yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde üç aday devlet televizyonu ekranlarında biraraya geldiler.

Adaylardan Leonid Dzapşba, programın başında söz alarak diğer adaylara şans diledi ve programa katılmayacağını, özellikle Aslan Bjania’nın sağlık durumundan dolayı eşit şartlarda olmadıklarını, sağlık durumundaki olabilecek herhangi bir bozulmaya neden olmak istemediğini söyleyerek programdan ayrıldı. İki saat sürmesi planlanan program tartışmanın uzaması nedeniyle yarım saat daha devam etti..

Adaylar Adgur Ardzınba ve Aslan Bjaniya ile gerçekleşen program, ülkedeki siyasi krizlerin tartışılmasıyla başladı.

Bjania, 2004 yılında halkın siyasi kutuplaşmalarının başladığını belirterek, çelişkileri düzelterek başarılı olunabileceğini, bunun için genç nesil politikacılara güvenmek gerektiğini söyledi.

Ardzınba’ya göre ise bu kutuplaşma, insanların eylemlerinden sorumlu olmamalarından kaynaklanıyor. "Son olayda insanlar kendiliğinden Başkanlık binasına gelmediler, birileri onları oraya çağırdı. Bunun arkasındaki kişileri sorumluluk göstermeye davet ediyorum” diyen Ardzınba 9 Ocak 2020'de Cumhurbaşkanı Raul Hacimba’nın istifasını talep ederek Başkanlık binasına gelen vatandaşlarınçıkan huzursuzluk sonunda başkanlık sarayını işgal ettiklerini, Hacimba’nın istifa ettiği 12 Ocak'a kadar ellerinde tuttuklarını hatırlattı.

Buna karşılık Aslan Bjania, "9 Ocak'ta protestoya katılanların çoğu Raul Hacimba taraftarıydı" dedi ve “Halkın güvenlik sertifikası yok. Kalabalık toplandığında suç unsurları da oraya geliyor...Cezaların niteliği kişisel olmalı” şeklinde konuştu. 2016 Temmuz’unda İçişleri Bakanlığı'na yapılan saldırı ve protestoları hatırlatan Bjania, olayın dönemin İçişleri Bakanı Leonid Dzapşba’nın, referanduma katılan çalışanları işten çıkarmakla tehdit etmesinden kaynaklandığını söyledi.

Adgur Ardzınba buna, "Aslan Georgieviç, birisi bir suç işlerse, buna karşılık bir suç işlenebilir, mantığınız böyle mi söylüyor?" sorusuyla cevap verdi.

Yarın yapılacak seçimler konusuna gelindiğinde Bjaniya, sonuç ne olursa olsun, Ardzınba’nın kazanması durumunda da sonucu kabulleneceğini belirtti ve "Son olayların deneyimlerini dikkate alacağız, içinde oturduğumuz tekneyi sallayamayız, seçim sonuçlarıyla ilgili bir kriz olmayacak" dedi.

Ardzınba da seçimde kaybeden olmayacağını söyleyerek, "Merkez Seçim Kurulu tarafından ilan edilecek sonuçları kabul edeceğiz. Halkımız bize bir sorumluluk verirse, Aslan Bjania’nın ekibinden profesyonel kişilerin de aralarında olacağı bir takım kurabiliriz” dedi.

Daha sonra adaylar uluslararası konuları değerlendirmeye geçtiler. Bjaniya, "Önce ülke içindeki durumu güçlendirmeliyiz, ancak o zaman diğer devletler bizi tanıyacak. Rusya ile ilişkiler temel niteliktedir" derken, Abhazya Rusya ilişkilerinin yeterince gelişmediğini, Rusya ile yapılan anlaşmalara göre sınır geçiş rejiminin basitleştirilmesi gerektiğini, Psou sınırındaki uygulamalardan çok az insanın memnun olduğunu belirtti ve bunun düzelmesi gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili Adgur Ardzınba ise, “Bjaniya’nın ima ettiği gibi egemenliğimizin bir kısmını devrettiğimizi sanmıyorum. Aksine, Rusya'nın varlığı ve çoğu Bagapş döneminde yapılmış antlaşmalar egemenliğimizi güçlendirdi” dedi. Ardzınba'ya göre uluslararası tanınma için diasporaları, farklı ülkelerdeki ticaret misyonları ve diğer tüm kaynakları kullanmak gerekiyor.

Gürcistan’la ilişkiler konusunda Bjaniya, Gürcistan ile ilişkilerin Abhazya'nın bağımsız bir ülke olması temelinde kurulmaya devam edeceğini belirtti ve "Gürcistan'ın güç kullanılmaması konusuna odaklanması gerekiyor" dedi. Ardzınba ise, “Gürcistan Abhazya'yı ekonomik olarak ilhak etmeye çalışıyor, bunu unutmayalım. "İşgal Altındaki Topraklar Kanunu" Gürcistan'da hala yürürlükte, politikacılar da bunu unutmamalı. Bu yasaya göre hem Aslan Bjaniya, hem de ben suçluyuz. Bu koşullar altında Gürcistan ile nasıl diyalog kurabiliriz?" diye sordu.

Ekonomi konusuna gelindiğinde Bjaniya, Ardzınba’ya 2014 yılından 2018'e kadar Abhazya'nın ekonomik durumunun neden önemli ölçüde kötüleştiğini sordu. Ardzınba, Rusya'nın Abhazya'ya sağladığı mali yardıma dikkat çekerek cevap verdi, “26 Ağustos 2008'de Rusya Federasyonu Abhazya'yı tanıdı ve 2009 yılında Abhazya'ya maddi yardım konusunda bir belge imzalandı. Ekonomik büyüme gerçekleşti, bunu 2008 bütçesini ve 2012 bütçesini karşılaştırarak görebiliriz (2008 yılında devlet bütçesi 1 milyar 600 milyon iken, 2012 yılında bütçe 9 milyar 786 milyon). Abhazya’nın 2012 ve 2014 bütçelerini karşılaştırırsak da, Rusya Federasyonu'nun azalan yardımıyla birlikte bütçenin azaldığını görürüz" dedi.

Bjaniya’nın, Abhazya'nın neden Rus Yatırım Programına hakim olamadığı sorusunu Ardzınba, “Çünkü devletimizi inşa etmek yerine siyasetle uğraşıyoruz. 2020-2022 için Rus yatırım programı Abhazya'ya 4,5 milyar ruble tahsisi içeriyor” diye cevapladı.

Programın devamında, "Yüksek bir suç oranımız, ciddi bir yolsuzluk seviyemiz var" diyen Bjaniya, yargı sisteminin ciddi bir şekilde revize edilmesi gerektiğini belirtti, bunun için bir dizi yasa ve yönetmeliğin kabul edilmesinin yanı sıra savcılık çalışmalarının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ona göre, yargı sistemine olan güven düzeyi yükseltilmeli, ayrıca yolsuzluğa karşı çalışmalar güçlendirilmeli.

Bjaniya ayrıca Abhazya'da yılda yaklaşık 65 kişinin trafik kazalarında öldüğünü vurgulayarak, Cumhurbaşkanı seçilirse gerekli önlemleri alacağını, üç yıl içinde bu sayının yarıya indirileceğini, suçların sayısının da azalacağını iddia etti.

Aslan Bjaniya program sonunda Adgur Ardzınba'ya Mihail Lakerbay'ın "Dişi Geyiği Öldüren" adlı kitabını hediye etti.

Ardzınba ise program sonunda seçmenlere seslendi: “Sevgili seçmenler, Abhazya vatandaşları, önümüzdeki seçimler yaşamın sadece bir aşaması ve atılması gereken siyasi bir adımdır. Lütfen oy sandıklarına gelin ve tercih ettiğiniz bir adaya oyunuzu verin. Verdiğiniz aday kazanmazsa bu bir mücedeleyi kaybettiğiniz ya da trajik bir şey olduğu anlamına gelmez, bu vatandaşlarımızın çoğunun başka bir kişiyi tercih ettiği anlamına gelir. Huzur içinde yaşamaya devam edebilmemiz için her şeyi birlikte yapmamız gerekir... Aslan Bjaniya’ya teşekkür ediyorum...”

Ardzınba ve Bjaniya gün içinde de taraftarlarıyla seçimden önce son kez biraraya geldiler. Ardzınba ayrıca akşam saatlerinde diasporadan gelen vatandaşlarla biraraya geldi, karşılıklı sorunlar ve beklentiler konuşuldu.