Açlık Grevinin 10. Gününde Abhazya Parlamentosu Gelir Beyannamesi Yasasındaki Değişikliği Kabul Etti

Perşembe, 12 Mart 2020 12:41

Abhazya'da 10. gününe ulaşan yolsuzluğa karşı açlık grevi eyleminin ardından Abhazya parlamentosu bugünkü oturumunda, "Kamu görevlileri ve milletvekillerinin mal, gelir, gider, mülkiyet ve borç beyanında bulunması" hakkındaki mevcut yasayla ilgili değişiklikleri kabul etti. 

Sputnik Abhazya'dan alınan bilgiye göre, kabul edilen yasa değişikliği uyarınca kamu görevlileri ve milletvekilleri sadece kendilerinin ve eşlerinin değil, küçük ve yetşkin çocuklarının, ayrıca ebeveynlerinin ve kardeşlerinin de bu bilgilerini beyan etmek zorunda kalacaklar.

Bilindiği gibi, Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'nin 20. maddesinin Abhazya parlamentosunda yasalaşmasını isteyen bir grup aktivist, parlamentonun Şubat ayında kabul edilen yasayı değiştirmesini ve 20. maddeyi kabul etmesini talep ederek 2 Mart'ta açlık grevine başlamışlardı. Dün eylem alanında yapılan mitinge katılan bir grup parlamenter, bugün parlamentoda yasa değişikliğinin görüşüleceğini ve kabul edilebileceğini bildirmişler, bunun üzerine dün itibarıyla açlık grevine parlamento oturumunun sonuna kadar ara verilmişti.

Yasa değişikliğine göre ayrıca, bundan sonra cumhurbaşkanı adayları ve yardımcıları mal beyanlarını sadece seçim komisyonuna değil, aynı zamanda kurumun internet sitesinde yayınlanmak üzere Vergi ve Aidat Bakanlığı'na da bildirecekler. Medyada yayınlanarak kamuya açıklanabilecek olan veriler şu bilgileri içerecek:

  • Beyan sahibi ve aile üyelerine ait gayrimenkullerin mülkiyet hakkı veya kullanım hakkı ile bilgiler,
  • Banka (kredi) hesaplarının, banka kartların sayısı ve bilgileri, nakit bilgileri, bunların yıllık gelir bilgileri,
  • Kıymetli taş ve metallerden oluşan eşyalar, sanat eserleri, dini materyaller, ulusal veya dünya kültürel mirasına ait nesneler, sanat eserleri koleksiyonları, nümismatik, filateli ürünler, silahlar.

Yasada yapılan önemli değişikliklerden biri de, yanlış beyanda bulunan devlet görevlisinin, görevine geri dönme hakkı olmaksızın görevden alınması kararı oldu.

"Kamu görevlileri ve milletvekillerinin mal, gelir, gider, mülkiyet ve borç beyanında bulunması" hakkındaki yasa değişikliğinin, resmi kaynaklarda yayınlandığı gün yürürlüğe gireceği bildirildi.