Açlık Grevi Eylemcileri Destekçileriyle Biraraya Geldi, Talepleri Yarın Parlamentoda Görüşülecek

Çarşamba, 11 Mart 2020 17:23

Abhazya'da 9. gününe giren "yolsuzluk için açlık grevi"nde aktivistler halkla biraraya geldiler ve basın açıklaması yaptılar.

Yapılan duyuruya uygun olarak, eylemin yapıldığı Özgürlük Meydanı'nda saat 12.00'den itibaren toplanan destekçiler ve basın mensupları eylemcilerle biraraya geldiler, durumlarıyla ilgilendiler, sohbet ettiler. Bu arada meydana gelerek, destekçilerin arasına katılan beş milletvekili, eylemcilerin taleplerinin yarın parlamentoda görüşüleceğini, yasanın kabul edilmesi için çalışacaklarını söylediler.

Mitingde soruları cevaplayan aktivistler toplanan imza sayısının 9 bini geçtiğini açıkladılar. Aktivistlerden Rismag Acincal eylemle ilgili "Yetkililerin yasadışı zenginleştirilmesini bir suç haline getirme eylemi yapıyoruz" derken, grubun kurucularından Astamur Kakaliya açıklamasında eylemin nedenlerini anlattı ve "Bugün aramıza katılan milletvekilleri, parlamenterlerin zorunlu mal beyanında bulunması ile ilgili yasanın kabulünü yarın görüşecekleri sözünü verdiler. Ayrıca, yasadışı bir şekilde edinilmiş malları bildirmemekten hüküm giyen bir memurun, memuriyete iade etme hakkı olmadan görevinden çıkarılmasını talep ediyoruz. Değişiklik, hapis cezaları veya mülklere el konulması şeklinde önleyici bir önlem anlamına gelmediğinden, kabul edilmesinde sakınca görülmeyeceğini umuyoruz. Parlamento gerekirse bununla ilgili bir cezanın Ceza Kanunu'na eklenmesini sağlayabilir” şeklinde konuştu. 

Bugün açlık grevini sürdüren 6 eylemciden Marina Agrba yüksek kan basıncı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Bota Ajiba adlı eylemci de miting sırasında baygınlık geçirerek gözlem altına alındı. Miting sonunda yapılan açıklamada, yarın yapılacağı bildirilen parlamento oturumunda yasa değişikliği kabul edilmezse, açlık grevine yeni insanlar katılacak ve eylem yaygınlaştırılacak.

Bilindiği gibi, Abhazya Parlamentosu'nda Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'nin 20. maddesinin kabul edilmesini isteyen bir grup aktivist, 2 Mart Pazartesi günü açlık grevine başlamıştı. Üç kişilik açlık grevi eylemcisine daha sonra üç kişi daha katıldı. Bir talep metnini de imzaya açan aktivistler, on bin imzaya ulaştıklarında parlamentoya vereceklerini söylediler. Aktivistler yasanın 22 Mart'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce kabul edilerek uygulamaya konmasını istiyorlar, parlamento ise 30 Aralık'tan önce yasanın uygulanamayacağını söylüyorlar. Eyleme Türkiye diasporasında açılan imza kampanyalarıyla da destek veriliyor.

Yolsuzluğa karşı açlık grevine detek vermek isteyenler tıklayarak linklere gidebilir ve yorum bölümüne "destekliyorum - isim soyadı" yazabilirler.