Abhazya'da BM Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesine Katılma Hazırlığı

Salı, 10 Mart 2020 10:50

Abhazya Dışişleri Bakanlığı'na, Abhazya Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'ne katılımına ilişkin bir tasarı hazırlaması talimatı verildi.

Cumhurbaşkanlığı Vekili Valery Bganba, Abhazya'nın Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesine katılımıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Daur Kove ile bir toplantı düzenledi. Bganba toplantıda, imzalanacak belgenin sözleşmeye katılan ülkelerde sadece bireysel değil, tüm demokratik kurumları ve etik değerleri hukukun üstünlüğü kapsamında geliştirmeyi amaçladığını belirtti ve "sözleşme ile yolsuzluğun önlenmesi, hakimlerin dürüstlüğü ve yargıya güven, muhasebe ve denetin standartlarının güçlendirilmesi, yargı mensuplarının, resmi ve sivil toplum unsurlarının yolsuzluğun önlenmesi ve yolsuzlukla mücadele çalışmalarına katılmasını konusunun düzenlenmesini önemsiyoruz" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Daur Kove de, Abhazya Cumhuriyeti'nin "Uluslararası Antlaşmalar" hakkındaki ilgili kanun uyarınca, uluslararası anlaşmalara, sözleşmelere ve diğer benzer belgelere tek taraflı olarak katılımının yolunun açık olduğunu belirtti. 

Toplantının ardından Bganba, Dışişleri Bakanı Kove'ye, Abhazya'nın 31 Ekim 2003 tarihli BM Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'ne katılımına ilişkin bir tasarı hazırlanması talimatını verdi.

Önümüzdeki günlerde Dışişleri Bakanlığı hazırlanacak bir tasarının Abhazya Meclisi ve Abhazya Parlamentosu'na gönderileceği bildirildi.

Kaynak: Apsnypress