Sohum'daki Açlık Grevinde Sağlık Problemi ve Yeni Katılımlar...

Pazar, 08 Mart 2020 19:06

Sohum Özgürlük Meydanı'nda yedinci gününü dolduran açlık grevinde eylemcilerden birisinin, tansiyon yüksekliği nedeniyle hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Tıbbi müdahalenin ardından tekrar eyleme dönen aktivistin yanı sıra diğer eylemcilerin de güç kaybı yaşadıkları ve eylemlerine meydandaki portatif yataklarda devam ettikleri gözlendi.

2 Mart 2020 tarihinde eyleme başlayan Cansuh Adleyba, Asida Kortua ve İvan Açba'ya, 8 Mart pazar günü üç eylemci daha katıldı: Marina Agrba, Alina Açba ve Bota Ajiba. Sağlık görevlilerinin, ikinci gün tansiyon problemi yaşayan Ajiba'nın durumunun eyleme elverişli olmadığını bildirdiği, ancak onun devam etmeye kararlı olduğu öğrenildi. 

Bilindiği gibi, Abhazya Parlamentosu'nda Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'nin 20. maddesinin kabul edilmesini isteyen bir grup aktivist, 2 Mart Pazartesi günü açlık grevine başlamıştı. Bir talep metnini de imzaya açan aktivistler, on bin imzaya ulaştıklarında parlamentoya vereceklerini söylüyorlar. Aktivistler yasanın 22 Mart'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce kabul edilerek uygulamaya konmasını istiyorlar, parlamento ise 30 Aralık'tan önce yasanın uygulanamayacağını söylüyorlar.

Şu ana kadar yaklaşık yedi bin imza toplandığı, Türkiye diasporasında da imza kampanyası başlatıldığı ve halk desteğinin artarak devam ettiği bildirildi.