Yolsuzluğa Karşı Açlık Grevine Türkiyeli Abhazlardan Destek

Cumartesi, 07 Mart 2020 15:02

Yolsuzluğa karşı açlık grevine Türkiyeli Abazalardan da destek geldi. Her gün eylemcileri ziyaret ederek talep dilekçesini imzalayan Türkiyeli Abazalara, bugün Sohum'da yaşayan bir grup da dahil oldu. Özgürlük Parkı'nda açlık grevini sürdüren İvan Açba, Asida Kortua ve Cansuh Adleyba'yı ziyaret eden grup, aktivistlerle bir süre sohbet ettiler ve imza verdiler.

Eyleme verilen desteğin ve imzanın her geçen gün arttığını söyleyen aktivistler, istekleri yerine getirilene kadar açlık grevini bırakmayacaklarını belirttiler.

Birleşmiş Milletler yolsuzluk sözleşmesinin 20. maddesinin kanunlaştırılarak, 22 Mart 2020 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yürürlüğe girmesini talep eden bir grup aktivist, 2 Mart gününden bu yana, Sohum Özgürlük Meydanı'nda başlattıkları eylemi sürdürüyorlar. Söz konusu yasayı parlamento oturumunda kabul eden milletvekilleri ise, yasanın kapsamını daraltarak, 30 Aralık 2020 tarihi itibarıyla geçerli olmasını istiyorlar.

Bugün 6. gününe ulaşan eylemde, yalnızca su ile beslenen eylemcilerin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. 

Toplanan imza sayısının yaklaşık 5 bine ulaştığı, 10 bin imzaya toplandığında talep dilekçesi ile birlikte parlamentoya verileceği bildirildi...