Yolsuzluğa Karşı Sohum'da Başlatılan Açlık Grevi 6. Gününde

Cuma, 06 Mart 2020 20:46

Abhazya'da süregelen yolsuzluk olaylarına karşı bir grup aktivistin başlattığı açlık grevi altıncı gününe ulaştı.

Sohum'da eski parlamento binasının önündeki Özgürlük Meydanı'nda 2 Mart Pazartesi günü başlatılan eylemde protestocular, Birleşmiş Milletler yolsuzlukla mücadele sözleşmesinin 20. maddesinin, Abhazya parlamentosu tarafından kabul edilip yürürlüğe girmesini istiyorlar.

Açlık eylemini gerçekleştiren İvan Açba, Asida Kortua ve Cansuh Adleyba, istekleri gerçekleşene kadar süresiz olarak eylemlerine devam edeceklerini bildirerek bir imza kampanyası başlattılar. Kampanyayı beşinci günde beş yüzden fazla kişinin imzaladığı, aktivistlerin 10 bin imza toplayıp meclise göndermeyi planladıklarını bildirildi. 

Geceyi de Özgürlük Parkı'nda açtıkları portatif yataklarda geçiren eylemcileri desteklemek üzere, her gün biraz daha fazla insanın ziyarete geldiği, gelenlerin dilekçeyi imzalamakla kalmayıp, moral desteği vermek için eylemcilere eşlik ettikleri gözlendi. Günde iki kez aktivistlerin sağlık durumunu kontrol etmek üzere parka gelen doktorlar, protestocuların sağlığının ara sıra yaşadıkları güçsüzlük nöbetlerinin dışında normal olduğunu, tehlikeli bir durumun olmadığını söylediler.

Mitingin ilk gününde aktivistler, parlamentoda görüşülen "devlet kademesinde çalışanların gelir beyanında bulunması" konusundaki yasanın 30 Aralık 2020'de yürürlüğe girmesi kararını kabul etmediklerini bildirerek, yasanın hemen yürürlüğe girmesini istediler. Ayrıca sadece çalışanların değil, eş ve çocuklarının da mal beyanında bulunmalarını isteyen aktivistler, milletvekilerinin bu kapsamı genişletmesini beklerlerken, yetişkin çocukların kapsam dışı bırakılmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını söylüyorlar.

Daha önce, 4 Şubat 2020 tarihinde yedi aktivist, parlamento binası önünde çadırlar kurarak eylem başlattılar ve gelir beyanına ilişkin kanun kabul edilinceye kadar protestoya devam edeceklerini söyleyerek geceyi burada geçirdiler. Ertesi gün polis eylemcilerin çadırlarını söktü ve eylemcilerden Cansuh Adleyba'yı gözaltına aldı, bir süre sonra serbest bıraktı.

6 Şubat 2020 günü yapılan parlamento toplantısında milletvekilleri, "Kamu görevlileri ve milletvekilleri tarafından gelir, gider, mülkiyet ve mülkiyet yükümlülüklerinin beyanı hakkında" tasarısını kabul ettiler. Ancak yasanın 30 Aralık 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı. Aktivistler ise 22 Mart 2020 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yasanın hayata geçirilmesini talep ediyorlar.

Kaynak: Sputnik Apsny