Dzapşba: "Parlamento Seçim Kanunu ve Açlık Grevi Konularını Acilen Çözmelidir..."

Cuma, 06 Mart 2020 00:28

Cumhurbaşkanı adaylarından Leonid Dzapşba'nın seçim ofisinden, Meclis Başkanı Valery Kvarçiya'ya hitaben bir duyuru paylaşıldı.

Duyuruda Dzapşba, Valery Kvarçiya'ya şöyle sesleniyor:

“Bugün, ülkemizde Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili gelişmeler tehlike sinyalleri veriyor. Bu durumu yaratan unsurlardan biri,“Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının Seçilmesi Hakkındaki” Kanunun 19 ve 20. maddelerini değiştirme konusunda parlamentonun isteksizliğidir.

Diğeri ise Sohum'un merkezinde Özgürlük Meydanı'nda (yanık parlamento binası önünde) birkaç gün önce başlayan ve hala devam eden sınırsız süreli açlık grevidir. Burada bir grup arkadaşımız, modern Abhazya'nın tarihinde benzeri görülmemiş bir eylem gerçekleştiriyorlar ve BM Yolsuzluk Sözleşmesi'nin 20. maddesinin Abhazya parlamentosunda kabul edilmesini istiyorlar.

Parlamento, bu eylemin katılımcılarının sağlığının her gün nasıl kötüleştiğini kayıtsızca izliyor, bu durum trajik sonuçlara yol açabilir. 

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı adayı olarak, parlamento milletvekillerinin bu tutumuna itiraz ediyorum. Açlık grevindeki protestoculara acilen kapsamlı yardım sağlamalısınız, ayrıca kendilerinden ve ailelerinden özür dilemelisiniz. Durumu çözüme kavuşturmamanız halinde, bu vatandaşların yaşamı ve sağlığıyla ilgili tüm sorumluluk tamamen size aittir. ”