Seçime Günler Kala Miting Yoluyla İstifa Talepleri...

Salı, 03 Mart 2020 21:08

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kalmışken, ülkenin içinde bulunduğu politik kaos ortamı yatışmıyor. Bugün bir miting düzenleyen Aslan Bjaniya taraftarları, adil bir seçim kampanyası istediklerini söyleyerek, çok sayıda üst düzey yetkilinin istifasını istediler.

Diğer yandan Bjaniya'nın seçim ofisinden yapılan açıklamada, Bjaniya'nın sağlık durumunun iyiye gittiği bildirildi ve seçimlerin ertelenmesini talep edecekleri, kendileri olmadan seçimlerin yapılamayacağı duyuruldu. 

Bugün öğleden sonra parlamento binası önünde toplanan yaklaşık 300 protestocunun, önce Cumhurbaşkanı vekili Valery Bganba'nın istifasını istedikleri, daha sonra önceki cumhurbaşkanı Raul Hacimba yandaşı veya diğer adayların yakınları oldukları gerekçesiyle İçişleri Bakanı Raul Smır’ın, bazı bakanların ve ilçe başkanlarının, Merkez Seçim Kurulu’nun ve elektrik idaresi yetkililerinin istifasını talep ettikleri öğrenildi. Miting sırasında Bjania aleyhinde oldukları iddia edilen iki gazetecinin tartaklandığı da gelen bilgiler arasında.

Bjaniya'nın seçim merkezinin başkanı Aleksander Ankvab ise bir açıklama yaparak, seçim merkezinin mitingle hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi .

Cumhurbaşkanı vekili Valery Bganba'nın, cumhurbaşkanlığı adayları Ardzınba ve Dzapşba ile ayrı ayrı görüşerek durum değerlendirmesi yaptığı belirtildi. 

Parlamento binasına gelen cumhurbaşkanı adayı Adgur Ardzınba, Cumhurbaşkanı vekili ve bazı bakanlarla görüştü. Ardzınba, devlet kademesinde çalışan bir çok kişinin birbiriyle akraba olduklarını söyleyerek, protestocuların taleplerini kabul edilemez olarak değerlendirdi ve Bjaniya taraftarlarının seçimlerin ertelenmesi talebiyle ilgili olarak, “Erken yapılmış bir talep, şimdi en önemli şey Aslan Bjaniya’nın sağlık durumudur, ben ve ekibim baskı altında herhangi bir karar almayacağız...” dedi.

Leonid Dzapşba ise mitinge katılan protestocuların istifa talebini zamansız olarak nitelendirdi ve bunların seçim sonrasında gündeme gelebileceğini söyledi.