Cumhurbaşkanı Adayı Aslan Bjaniya Hastaneye Kaldırıldı

Pazartesi, 02 Mart 2020 00:00

Abhazya Cumhurbaşkanı adaylarından, milletvekili Aslan Bjaniya hastaneye kaldırıldı. Soçi'de bir klinikte gözlem altına alınan Bjania'nın, yapılan ilk müdahalenin ardından helikopterle Krasnodar'daki bir hastaneye götürüldüğü ve durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Cumhurbaşkanı vekili Valery Bganba, 22 Mart'ta yapılacak Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanan Aslan Bjaniya'nın durumunu, devam eden seçim kampanyaları bağlamında görüşmek üzere Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. Toplantıda Bjania'nın durumu hakkındaki son bilgileri veren Meclis Başkanı Valery Kvarçiya, “Aldığımız bilgilere göre, Aslan Bjania, dün (2 Mart) Abhazya'ya gelmek üzere Moskova'dan Soçi'ye geldi ve Abhazya'ya girmek üzereyken rahatsızlandı, sınırdan geçtikten sonra durumunun kötüleşmesi üzerine, Soçi'de bir kliniğe başvurmak üzere Soçi'ye döndü. Burada yapılan müdahalede ön teşhis bir inme vakası olarak bildirildi ve doktorlar önlem olarak kendisini uyuttular ve Krasnodar'daki bir hastaneye nakledildi." dedi.

Toplantının ardından İçişleri Bakanı Raul Smır bir açıklama yaparak, sağlık bakanlığı olarak Soçi'deki klinikle ve Krasnodar'daki hastane yetkilileriyle temas halinde olduklarını, ayrıca Bjania'nın rahatsızlığı ile ilgili araştırma yapmak üzere Abhazya başsavcılık görevlilerinin de aralarında bulunduğu dört kişilik bir heyetin Rusya'ya gönderilmesi talimatı verdiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı vekili Valery Bganba'nın da Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Raşid Nurgaliyev ile görüşerek, Rusya Federasyonu sağlık bakanlığı ve güvenlik birimlerinin Aslan Bjaniya'nın hastane koşulları ve rahatsızlığıyla ön soruşturma yapılması konularında yardımcı olmalarını istedi.

Bilindiği gibi, Aslan Bjania geçtiğimiz yıl da aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmış, aynı şikayetlerle gözlem altına alınan iki korumasıyla birlikte Rusya'da ve sonrasında Almanya'da özel bir klinikte uzun süre tedavi görmüştü. Durumla ilgili Bjania'nın ve yanındakilerin zehirlendiği iddiaları ortaya atılmış, Abhazya resmi makamları ise bunu yalanlamıştı.

Öte yandan seçim kampanya sürecindeki diğer iki cumhurbaşkanı adayından Adgur Ardzinba, Aslan Bjania'nın sağlık durumu belli oluncaya kadar propaganda faaliyetlerini askıya aldıklarını açıkladı. Ardından cumhurbaşkanı adayı Leonid Dzapşba'nın seçim ofisinden de aynı açıklama yapıldı.

Kalabalık bir taraftar grubunun toplandığı Aslan Bjaniya'nın seçim ofisinden yapılan açıklamada ise merkez ve bölgelerde yapılan tüm seçim çalışmalarının askıya alındığı, Bjania'nın durumunun şimdilik stabil olduğu söylendi.