Abhazya Sınır Kapılarında Virüs Nedeniyle Giriş-Çıkış Kısıtlamaları Artırıldı

Perşembe, 27 Şubat 2020 12:04

Korona virüsünün hızla yayılması ve virüslü bir kişinin dün Gürcistan'da karantina altına alınması ile Abhazya sınırlarında da ek önlemler alınması kararlaştırıldı.

Abhazya Cumhurbaşkanlığı basın servisinin verdiği bilgilere göre, konuyla ilgili olarak imzalanan kararnamede, Abhazya’ya vizesiz girebilen ülke vatandaşlarının (Rusya) dışındaki ziyaretçilerin Abhazya’ya girişi yapılmayacak, ayrıca Abhazya’nın yabancılara vize verilmesi işlemlerinin de askıya alınacak. Uygulamanın 1 Mart 2020 tarihinde başlayacağı ve 7 Nisan 2020 tarihine kadar devam edeceği bildirildi.

Diğer yandan Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da bir duyuru yayınlayarak, devlet yetkilileri ve kamu kuruluşları temsilcilerinin virüsün tespit edildiği ülkelere yapacakları çalışma ziyaretlerini ertelemelerini önerdi.

Çin'de başlayan ve çevre ülkelerin ardından Avrupa'ya sıçrayan Corona adıyla bilinen bulaşıcı virüs salgının, dün Gürcistan’a İran’dan giriş yapan bir kişide de görüldüğü ve Gürcistan vatandaşı olan kişinin karantina altına alındığı bildirilmişti.

Abhazya bir süredir salgın tehlikesi nedeniyle özellikle Gürcistan sınırındaki İngur sınır kapısında kontrollü geçiş için önlemler almıştı, ayrıca her iki sınır kapısında hazır bulundurulan sağlık ekipleri ülkeye giriş yapanları kontrolden geçiriyordu.