Abhazya'nın Sınır Kapıları Virüs Nedeniyle Turistik Geçişlere Kapatıldı

Çarşamba, 05 Şubat 2020 12:55

Abhazya'nın Psou ve İngur sınır kapıları 4 Şubat 2020 tarihinden itibaren geçici olarak turistik girişlere kapatıldı. Giriş yasağı Abhazya vatandaşı dışındaki kişileri kapsıyor.

Yaygınlaşan korona virüsünün ülkeye girişini engellemek amacıyla alınan kararın, Dünya Sağlık Örgütü'nün acil konumdaki uyarısını kaldırmasına kadar uygulanmaya devam edeceği bildirildi.

Abhazya baş doktoru Ludmilla Skorik'in Sputnik Abhazya'ya verdiği bilgilere göre, 15 Ocak'tan itibaren ülkeye girenleri kontrol etmek üzere sınırda bulunan sıhhi karantina görevlileri, 1 Mart'a kadar çalışmalarına devam edecekler. Skorik, bu uygulamanın neden yapıldığını "Çünkü tehlike durumunda, koronavirüsün belirlenmesi için gerekli olan test sistemlerimiz olmadığından uygun yardımı sağlayamayız" sözleriyle açıkladı.

İngur sınırında bugüne kadar 11 bin 900 kişinin giriş çıkış yaptığı, beş grip vakası tespit edildiği, ancak virüs taşıyan kimseye rastlanmadığı gelen bilgiler arasında.

Bilindiği gibi, Çin'de ortaya çıkan korona virüsü nedeniyle bugüne kadar 425 kişi hayatını kaybetti, hastalanan insan sayısının 20.438'e ulaştığı söyleniyor. Rusya da önlem olarak, Çin'den gelen uçuşlarla ilgili olarak Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin vatandaşları, uçak mürettebatı, resmi delegasyon üyeleri ve Rusya'da oturma izni olan kişiler hariç tüm yabancılar için geçerli olmak üzere, yalnızca Moskova Şeremetyevo havaalanından giriş çıkış izni verildiğini açıkladı.