Cumhurbaşkanı Raul Hacimba Görevinden İstifa Etti

Pazar, 12 Ocak 2020 19:42

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba görevinden istifa etti.

Cumhurbaşkanlığı basın servisinin bildirdiğine göre, istifa mektubunu Abhazya Meclis Başkanlığı'na yollayan Hacimba, gelinen noktada ülkede barış ve istikrarın korunması adına böyle bir adım attığını vurguladı.

İstifa kararından saatler önce Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, muhalefet liderleri Alhas Kvitsinia ve Aslan Bjaniya ile arabuluculuk amacıyla geçtiğimiz cuma günü Abhazya'ya gönderilen Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Raşid Nurgaliyev'in cumhurbaşkanının resmi konutunda biraraya gelerek durumu müzakere ettikleri biliniyor. Başkan yardımcısı Aslan Bartsits ve Güvenlik Konseyi sekreteri Muhammed Kilba'nın da katıldığı toplantıda, ülkedeki mevcut sosyo-politik kriz durumundan çıkış yollarının tartışıldığı belirtildi. 

Bilindiği gibi, Abhazya Merkez Seçim Komisyonu bugün yaptığı toplantıda, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 22 Mart 2020 tarihinde yapılmasına karar verdi. 

10 Ocak cuma günü Abhazya Yüksek Mahkemesi'nin kararını görüşen temyiz mahkemesi, 8 Eylül 2019 tarihinde yapılan Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar vermişti.

Öncesinde, 9 Ocak perşembe günü sabah saatlerinde muhalefet yanlıları bir miting başlatmış, taşkınlığa ulaşan mitimg cumhurbaşkanlığı binasının işgaliyle cuma günü ne sarkarak devam etmiş, ardından müzakere süreci başlamıştı. Protestocular bir yandan yargı süreci temyiz aşamasında devam eden, seçim sonuçlarının iptal edilmesi taleplerinde ısrar ediyorlar, bir yandan da Cumhurbaşkanı Hacimba'nın istifasını istiyorlardı.

Politik gerginlik 8 Eylül 2019 tarihinde Abhazya'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu sonuçlarının açıklanmasıyla başlamıştı. Merkez Seçim Kurulu sonuçlarına göre, Raul Hacimba % 47.39 oy alarak tekrar cumhurbaşkanı olarak seçilirken, muhalefet partisi "Amtsakhara" lideri Alhas Kvitsinia % 46.17 oy alarak seçimi kaybeden taraf oldu. 11 Eylül 2019'da Kvitsinia, seçim sonuçlarına itiraz ederek Abhazya Yüksek Mahkemesi'ne başvurdu. Yüksek Mahkeme 20 Eylül'de davayı reddetti. 7 Ekim'de Kvitsinia Yargıtay'ın kararını temyiz başvurusunda bulundu. 9 Ocak'ta yapılan temyiz duruşmasında Kvitsinia'nın mahkeme yargıcına itirazının değerlendirileceği bildirildi. 10 Ocak günü tamamlanan temyiz mahkemesi oturumunda ise yüksek mahkemenin daha önce aldığı karar bozularak, seçim sonuçlarının geçersiz olduğu kararı alınmıştı.