Abhazya'da Yeni Seçimler 22 Mart'ta Yapılacak

Cumartesi, 11 Ocak 2020 16:16

Abhazya Merkez Seçim Komisyonu bugün yaptığı toplantısında, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 22 Mart 2020 tarihinde yapılmasına karar verdi.

Cumhurbaşkanlığı basın servisinden yapılan açıklamada ise Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın temyiz mahkemesinin seçimlerin iptali kararını yasadışı olarak nitelendirdiğini ve kararı temyiz edecekleri bildirildi.

10 Ocak cuma günü Abhazya Yüksek Mahkemesi'nin kararını görüşen temyiz mahkemesi, 8 Eylül 2019 tarihinde yapılan Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar vermişti.

Bilindiği gibi, 9 Ocak perşembe günü sabah saatlerinde muhalefet yanlıları bir miting başlatmış, taşkınlığa ulaşan mitimg cumhurbaşkanlığı binasının işgaliyle cuma günü ne sarkarak devam etmiş, ardından müzakere süreci başlamıştı. Protestocular bir yandan yargı süreci temyiz aşamasında devam eden, seçim sonuçlarının iptal edilmesi taleplerinde ısrar ediyorlar, bir yandan da Cumhurbaşkanı Hacimba'nın istifasını istiyorlardı.

Politik gerginlik 8 Eylül 2019 tarihinde Abhazya'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu sonuçlarının açıklanmasıyla başlamıştı. Merkez Seçim Kurulu sonuçlarına göre, Raul Hacimba % 47.39 oy alarak tekrar cumhurbaşkanı olarak seçilirken, muhalefet partisi "Amtsakhara" lideri Alhas Kvitsinia % 46.17 oy alarak seçimi kaybeden taraf oldu. 11 Eylül 2019'da Kvitsinia, seçim sonuçlarına itiraz ederek Abhazya Yüksek Mahkemesi'ne başvurdu. Yüksek Mahkeme 20 Eylül'de davayı reddetti. 7 Ekim'de Kvitsinia Yargıtay'ın kararını temyiz başvurusunda bulundu. 9 Ocak'ta yapılan temyiz duruşmasında Kvitsinia'nın mahkeme yargıcına itirazının değerlendirileceği bildirildi. 10 Ocak günü tamamlanan temyiz mahkemesi oturumunda ise yüksek mahkemenin daha önce aldığı karar bozularak, seçim sonuçlarının geçersiz olduğu kararı alınmıştı.