Hacimba: İstifa Etmeyeceğim, Tüm Müzakerelere Açığım

Cuma, 10 Ocak 2020 07:34

Cumhurbaşkanı Hacimba istifa etmesi yönündeki telkinlere karşı bir açıklama yaparak, istifa etmesinin söz konusu olmadığını ancak istikrarı sağlamak adına tüm sorunları müzakere masasında tartışmaya hazır olduğunu bildirdi.

 

Dün akşam saatlerinde Abhazya Parlamentosunun Cumhurbaşkanı Hacimba'ya istifa etmesini önermek yönünde aldığı karara ilişkin, Cumhurbaşkanlığı basın servisi ise aşağıdaki açıklamayı yayınladı:

"Parlamento tarafından kabul edilen öneri, belirtilen gerekçelerin aksine,  sosyo-politik durumu karmaşıklaştıracak, istikrarsızlığı önlemek yerine daha fazla istikrarsızlığa neden olacak ve ülke için geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açacaktır.

Muhalefet temsilcileri, seçim sonuçlarını takiben Yargıtay'ın kararını bekleyeceklerini ve kesinlikle yasal alanda hareket edeceklerini defalarca belirtmişlerdir. Mahkemede iddialarının boşluğunu fark ettiklerinde ise daha radikal yöntemlere geçmeye karar verdiler.

Ulusal anlaşmayı sağlamak ve istikrarı sağlamak için, müzakere masasında tüm konuların tartışılmasını gerekli olduğunu görüyoruz. ”

Diğer yandan Abhazya Savunma Bakanı Mirab Kişmaria ordunun ülkedeki iç siyasi süreçlere müdahale etme yetkisine sahip olmadığını belirterek, muhalefete ve yetkililere insanları zorlamamaları çağrısı yaptı. İçişleri Bakanı Raul Smır ise bundan sonra olabilecek taşkınlıkları önlemek adına gerekli tedbirleri aldıklarını bildirdi.

Bilindiği gibi, dün (9 Ocak) sabah saatlerinde başlayan muhalefet mitingi, protestocuların cumhurbaşkanlığı binasına yaptığı baskınla şiddet görüntülerine sahne oldu. Seçim sonuçlarının geçersiz sayılmasını ve cumhurbaşkanının istifasını isteyen protestocular, cumhurbaşkanlığı ofisine zorla girerek etrafa zarar verdiler. Olay sırasında ofisinde olmayan cumhurbaşkanı Hacimba, Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırdı. Ardından kendisiyle görüşmek üzere gönderilen muhalefet milletvekilleriyle biraraya geldi ve istifa etmeyeceğini ancak müzakerelere hazır olduğu açıkladı. Aynı saatlerde baskılar üzerine olağanüstü olarak toplanan parlamentoda, cumhurbaşkanının istifası tasarısı oy çokluğu ile kabul edildi.

Politik gerginlik 8 Eylül 2019 tarihinde Abhazya'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu sonuçlarının açıklanmasıyla başlamıştı. Merkez Seçim Kurulu sonuçlarına göre, Raul Hacimba % 47.39 oy alarak tekrar cumhurbaşkanı olarak seçilirken, muhalefet partisi "Amtsakhara" lideri Alhas Kvitsinia % 46.17 oy alarak seçimi kaybeden taraf oldu. 11 Eylül 2019'da Kvitsinia, seçim sonuçlarına itiraz ederek Abhazya Yüksek Mahkemesi'ne başvurdu. Yüksek Mahkeme 20 Eylül'de davayı reddetti. 7 Ekim'de Kvitsinia Yargıtay'ın kararını temyiz başvurusunda bulundu. Dün yapılan temyiz duruşmasında ise Kvitsinia'nın mahkeme yargıcına itirazının değerlendirileceği bildirildi...

Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz...