Abhazya Parlamentosu Hacimba'nın İstifasını Kararlaştırdı

Perşembe, 09 Ocak 2020 19:08

Abhazya Meclisi olağanüstü oturumunda Cumhurbaşkanı Hacimba'nın istifasıyla ilgili kararnameyi oy çokluğu ile kabul etti.

Kararnamede, “Ülkedeki mevcut gergin sosyo-politik durumla bağlantılı olarak devletin istikrarını korumak için, bu durumun halk üzerinde onarılamaz kötü sonuçlara ve kontrolsüz süreçlere yol açmaması için, ... Abhazya parlamentosu Abhazya Cumhuriyeti Anayasası'nın 65. maddesi uyarınca, Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile ve istifa etmesini bildirmek için temasa geçmek kararına varmıştır..." denildiği bildirildi.

Kararın, toplantıda hazır bulunan milletvekillerinin 19 kabul, 4 ret, 4 çekimser oyuyla kabul edildiği belirtildi.

Bilindiği gibi, bugün sabah saatlerinde başlayan muhalefet mitingi, protestocuların cumhurbaşkanlığı binasına yaptığı baskınla şiddet görüntülerine sahne olmuştu. Politik gerginlik  8 Eylül 2019 tarihinde Abhazya'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu sonuçlarının açıklanmasıyla başlamıştı. Merkez Seçim Kurulu sonuçlarına göre, Raul Hacimba % 47.39 oy alarak tekrar cumhurbaşkanı olarak seçilirken, muhalefet partisi "Amtsakhara" lideri Alhas Kvitsinia % 46.17 oy alarak seçimi kaybeden taraf oldu.

11 Eylül 2019'da Kvitsinia, seçim sonuçlarına itiraz ederek Abhazya Yüksek Mahkemesi'ne başvurdu. Yüksek Mahkeme 20 Eylül'de davayı reddetti. 7 Ekim'de Kvitsinia Yargıtay'ın kararını temyiz etti ve temyiz başvurusunda bulundu. Bugün yapılan temyiz duruşmasında ise Kvitsinia'nın mahkeme yargıcına itirazının değerlendirileceği bildirildi. Mahkemenin ardından Kvitsinia ve beraberindekiler cumhurbaşkanlığı binası önündeki protestoculara katıldılar.

Olağanüstü toplanan parlamento oturumuna blok muhalefet lideri Aslan Bjania'nın da protestocuların alkışları eşliğinde katıldığı bildirildi.

Toplantı devam ederken, Cumhurbaşkanı Hacimba ile görüşmek üzere muhalefet milletvekilleri Leonid Chamagua, İlya Gunia, İnal Tarba, Gunba Dima ve Alhas Jinjolia'dan oluşan beş kişilik bir heyet gönderildiği ve görüşme sonunda Hacimba'nın istifa etmeyi kabul etmediği, ancak müzakerelere ise açık olduğunu bildirdiği belirtildi.

Toplantıya başkanlık eden meclis başkanı Valery Kvarchia'nın, toplantı sırasında geçirdiği kalp spazmı nedeniyle hastaneye kaldırıldığı da gelen bilgiler arasında...