Hacimba: Gerekli Önlemleri Aldık, Provokasyonlara Boyun Eğmeyin...

Perşembe, 09 Ocak 2020 14:47
 
Başkent Sohum'da bugün düzenlenen muhalefet mitingi ile ilgili olarak yapılan Abhazya Güvenlik Konseyi toplantısının ardından bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, gerekirse ülkede olağanüstü hal ilan edilebileceğini söyledi.
Cumhurbaşkanlığı basın servisinden yapılan açıklamada halkı provokasyonlara boyu eğmemeye çağıran Hacimba, "Anayasanın garantörü olarak, yasal alanın dışında yer alan tüm gelişmeleri önlemek için gerekli talimatları verdim. İçinde bulunduğumuz zor durumda sakin kalmalı ve devletimizin varlığını tehlikeye atmamalıyız" dedi. Hacimba aynı çağrıyı, Abhazya Devlet Televizyonu'nda yaptığı konuşmada da tekrarladı.
 
Bilindiği gibi, bugün (9 Ocak 2020)  sabah saatlerinde, 8 Eylül 2019 günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarını geçersiz kılmak isteyen muhalefey yanlıları tarafından, Cumhurbaşkanlığı binasında büyük çaplı bir muhalefet protestosu başladı. Protestocuların bir kısmı taşkınlık yaparak kapı ve pencereleri kırmak suretiyle yönetim binasına girdiler.
 
Protestocular taleplerini değerlendirmek üzere Abhazya meclisinin olağanüstü olarak toplanmasını ve seçim sonuçlarının geçersiz sayılmasını istiyorlar. 
Parlamentonun olağanüstü toplantısı halen devam ediyor. Muhalefet adına beş milletvekilinin, Cumhurbaşkanı Hacimba ile görüşmek üzere olduğu da gelen bilgiler arasında...
Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz...