Abhazya Yüksek Mahkemesi Karar Verdi: Seçim Sonuçları Yasaldır...

Cuma, 20 Eylül 2019 14:43

Abhazya Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sonuçlarına, adaylardan Alhas Kutsniya'nın yaptığı itiraz, Yüksek Mahkeme'nin bugünkü oturumunda reddedildi.

Mahkeme, yapılan inceleme, tanıkların dinlenmesi ve mahkemeye sunulan belgelerin incelenmesi sonunda, Seçim Kurulu tarafından açıklanan seçim sonuçlarının kanuna uygun olduğunu açıkladı ve karar bağladı.

Böylece mevcut Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın seçimleri kazandığı ve bir dönem daha cumhurbaşkanlığı görevini yürüteceği bir kez daha teyit edilmiş oldu.
Yasaya göre kararın gerekçeli metni 10 gün içinde açıklanacak ve taraflara bildirilecek. Taraflara bildirildikten 20 gün sonra da yürürlüğe girecek. Bu süre içinde kara temyiz edilebilir ve temyiz 2 ay içinde değerlendirilir...

Bilindiği gibi, Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu 8 Eylül 2019 pazar günü yapılmış, 9 Eylül günü seçim kurulu adaylardan Raul Hacimba'nın %47,39, Alhas Kutsniya'nın ise %46,17 oy aldığını açıklamıştı.

Kutsniya 11 Eylül'de Yüksek Mahkeme'ye başvurarak seçim sonuçlarına itiraz etmişti. Yüksek Mahkeme'nin 17 Eylül'deki ilk oturumunda Alhas Kutsniya'nın avukatı mahkeme heyetinin tamamına itiraz etmiş, yasa gereği 24 saat sonra yeni duruşma tarihini 19 Eylül 2019 olarak belirlenmişti. 19 Eylül'de (dün) yaklaşık 8 saat süren mahkeme oturumuna bugün devam edileceği bildirilmişti.

Fotoğraf: Apsnypress