Seçim Sonuçlarına İtiraz Davasında, Mahkeme Heyetine İtiraz Geldi

Salı, 17 Eylül 2019 10:31

Alhas Kvitsinia'nın, 8 Eylül'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarını iptal etmek için açtığı davanın bugün yapılan duruşmasında, davacı taraf mahkeme heyetine itiraz etti.

Abhazya Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi'nde görülen davada, davacı Alhas Kutsniya'nın mahkeme salonuna gelmediği görüldü. Mahkeme, duruşmanın başlangıcında, katılanların hak ve yükümlülüklerini açıkladıktan sonra, Kutsniya'nın avukatı İnga Gabilaya, Abhazya Cumhuriyeti kanunlarının idari işlemlerde öngördüğü yasa uyarınca mahkeme heyetinin tamamına itiraz ettiklerini açıkladı. 

Yargıç Henri Gamisoniya başkanlığındaki Abhazya Yüksek Mahkemesi, yasaya göre 24 saat içinde itirazı değerlendirip yeni bir mahkeme günü bildirmek üzere oturumu kapattı. Abhazya Cumhuriyeti İdare Usulü Kanunu'nun 43. maddesinin 4. fıkrası uyarınca, mahkeme başkanı ve üyeleri, taraflara bildirmeksizin, en geç bir iş günü içinde, yeni bir duruşma tarihi belirleyecektir. 

Abhazya Yüksek Mahkemesi'nden yapılan açıklamaya göre, üç yargıçtan oluşan mahkeme heyeti hakimlerinden Henri Bartsıts, taraflardan biriyle olan akrabalık ilişkileri nedeniyle, kendisisn taraflı görülebileceği gerekçesiyle geri çekildi. Mahkeme Abhazya Cumhuriyeti Devlet İdare Usul Kanunu'nun 36. maddesi uyarınca, geri çekilen hakimin yerine Oksana Piliya'yı hakim olarak atadı. 

Yeni mahkeme tarihinin yarın Abhazya Yüksek Mahkemesi'nin resmi web sayfasında açıklanacağı bildirildi.

Bilindiği gibi, Abhazya Seçim Kurulu'nun açıklamalarına göre, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu sonunda Raul Hacimba oyların % 47,39'unu, Alhas Kutsniya ise % 46,17'sini aldılar. Kutsniya sonuçlara itiraz ederek, Abhazya Yüksek Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkemenin ilk duruşması bugün yapıldı.

Foto: Apsnypress