Alhas Kutsniya Seçim Sonuçlarını Yasadışı İlan Etmek İçin Dava Açtı

Çarşamba, 11 Eylül 2019 17:07

8 Eylül 2019 pazar günü yapılan Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybeden Alhas Kutsniya, Abhazya Seçim Kurulu'nun kararının yasadışı olduğu gerekçesiyle Abhazya Yüksek Mahkemesi'nde bir dava açtı.

Kutsniya'nın seçim bürosundan yapılan açıklamaya göre, Abhazya Seçim kanununun 19. maddesi Kutsniya'ya göre kazanan adaya verilen oy, rakibine verilen oylar ve herkese karşı verilen oyların toplamından az olmamalıdır diyor.

Ancak Seçim Kurulu seçimden bir gün önce açıklama yaparak, farklı yorumlara yol açan Abhazya Seçim kanununun 19. maddesi için kararını açıkladı ve kazananın salt çoğunlukla belirleneceğini, herkese karşı oyların, kazanan adayınkinden fazla çıkması halinde seçimin tekrarlanacağını duyurdu.

Abhazya yasalarına göre, Merkez Seçim Kurulu'nun seçim sonuçlarını açıklamasından itibaren 3 gün içinde sonuçlara itiraz Abhazya Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesine yapılabilir. Mahkeme şikayet tarihinden itibaren en geç on gün içinde bir karar verir. Seçim sonuçlarıyla ilgili itiraz hakkı, Abhazya Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı adaylarına aittir.

Bilindiği gibi Merkez Seçim Kurulu Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu kesin sonuçlarını 9 Eylül 2019 pazartesi günü açıkladı. Buna göre mevcut cumhurbaşkanı Raul Hacimba oyların % 47,39'unu, rakibi Alhas Kutsniya ise oyların% 46,17'sini almışlardı. Herkese karşı oylar ise %3,76  olarak açıklanmıştı.

Kaynak: Sputnik Apsny