Venezuela'nın Abhazya'nın Bağımsızlığını Tanımasının 10. Yılı

Salı, 10 Eylül 2019 16:08

Raul Hacimba, Abhqazya'nın bağımsızlığının Venezuella tarafından tanınmasının onuncu yıldönümünde, Venezuella Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya bir tebrik mesajı gönderdi. Mesajda Hacimba;

“Abhazya Cumhuriyeti'nin bağımsız bir devlet kurma konusundaki haklı arzusu Venezüella halkı tarafından desteklenmiş ve 10 Eylül 2009 günü ülkemiz tarihinde önemli bir gün olmuştur" dedi.

Mesajında ayrıca özgürlük ve bağımsızlığın değerini Venezuella halkının çok iyi bildiğini belirten Hacimba, iki ülkenin ikili ilişkileri güçlendirmeye devam edeceğine duyduğu güveni dile getirdi.

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove de, Abhazya’nın bağımsızlığının Venezuella tarafından tanınmasının 10. yıldönümü vesilesiyle, Venezuela Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jorge Alberto Arreas Montserrat’a bir teşekkür mektubu gönderdi.

Kove mektubunda; 

“10 Eylül 2009 günü, Abhazya Cumhuriyeti'nin yakın geçmişinde önemli bir tarihtir. Bu tarihte özgür bir devlet kurma isteğimiz Venezuella halkı tarafından desteklendi. Abhazya Bolivarcı Venezuella Cumhuriyeti'nin, uluslararası baskıların yarattığı zorluklara rağmen devlet egemenliğimizi tanıma kararını her zaman hatırlayacaktır.  Mart 2017 tarihinde Venezüella’ya yaptığım ziyareti sıcaklıkla hatırlıyorum ve devletlerimiz arasında yıllar süren işbirliği ortamında gelişen dostluk ve stratejik ortaklık ilişkilerini çok takdir ediyorum. Ülkelerimiz arasında gelişmeye devam eden politik diyaloğu memnuniyetle karşılıyor, samimi iletişimimiz ve verimli ortak çalışmalarımızın devamını bekliyoruz” dedi.

Bilindiği gibi, Dönemin Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez, söz verdiği gibi 10 Eylül 2009 tarihinde yaptığı Moskova ziyareti sırasında Abhazya'nın bağımsızlığını tanındığını açıklamıştı. Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş da hemen yaptığı açıklamayla Chavez'e teşekkür etmiş, 2010 Temmuz ayında gelen davet üzerine Venezella'ya resmi ziyarette bulunmuştu. Venezuella'ya cumhurbaşkanı düzeyinde ikinci ziyaret de 10-11 Ocak2019 tarihlerinde Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba tarafından yapılmıştı.

Ağustos 2008’de Abhazya’nın bağımsızlığının Rusya Federasyonu tarafından tanınmasının ardından, 10 Eylül 2008'de Nikaragua Cumhuriyeti, ardından Venezuella tarafından da tanınmıştı. Abhazya'nın bağımsızlığı daha sonra Nauru ve Tuvalu tarafından tanınmış, en son 2018 yılında Suriye Abhazya'yı tanıdığını duyurmuştu.