Abhazya'nın Çlov Köyünde "Tsıba Efkan" Sınıfı Açıldı

Cuma, 30 Ağustos 2019 19:16

Abhazya'nın Oçamçıra ilçesine bağlı Çlov Köyü’ndeki Bagrat Şinkubailköğretim okulunun bir sınıfı yenilenerek "Tsıba Efkan Sınıfı" adı verildi.

1992 -93 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na Türkiye'den katılan ve şehit olan gönüllü savaşçılardan Tsıba Efkan'ın adı verilen sınıf, Türkiye'den vatanlarına geri dönüş yapan bir grup Abhazyalının katıldığı sade bir törenle açıldı. Savaş sırasında,şehit olan arkadaşlarıyla birlikte bir kaç gün bu okulda kalan savaş gazisiarkadaşları da törende hazır bulundu. 

1 Eylül tarihinde başlayacak yeni ders yılına yetişen yenileme çalışmasına, yazar Sinem Özkan Oğuz’un organizasyonuyla Türkiye diasporasından ve Abhazya’dan bazı hayırseverlerin katkıda bulunduğu öğrenildi. Sinem Özkan Oğuz Abhazya savaşı şehit ve gazilerinin anılarının derlendiği “Özgür Ruhların Efsanesi” adlı kitabının tüm gelirini bu sınıfın yenilenmesine adamıştı. Oğuz, kitabın satışından elde edilen gelirle bir kreşin tadilatına katkıda bulunmuş, artan miktarın üzerine bağışçılar tarafından eklenen para ve malzeme desteğiyle de Çlov okulunun bir sınıfının tadilatına başlanmıştı.

Açılış töreninde okul yönetiminden bir grup eğitimci de katıldı ve bu girişim için tüm emeği geçenlere ve teşekkür ederek, Sinem Özkan Oğuz’a Bağrat Şinkuba’nın kitaplarını armağan ettiler. Savaş sırasında Tsıba Efkan sınıfında birkaç gün geçiren gazilerden Roin Agırba, o günlerde yaşadıkları bir anısını anlatırken, öğretmenlerin de burada kalan savaşçı gençleri hatırladıklarını, onlara minnettar olduklarını gözyaşlarıyla ifade etmeleri duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Yazar Oğuz da bağış kampanyasında hep yanında olan ayhabı Şirin Maan başta olmak üzere, katkıda bulunan herkese ve okul yönetimine teşekkür etti. Ardından eğitimciler tören öncesindeki uyarıları dikkate almayarak hazırladıkları ikramlarla, geleneksel misafirperverliklerini gösterdiler.

Aynı okulda geçtiğimiz yıllarda yine benzer bir yenileme çalışması, vatanına dönüş yapan Abhazya savaşı gazisi Kımza Özlem’in organizasyonuyla ve hayırseverlerin desteğiyle, Türkiye’li gönüllü savaşçılardan şehit Abağba Bahadır ve Akuadzba Vedat adına yapılmıştı.

Şehit Tsıba Efkan sınıfı, diğer şehitlerimiz Abağba Bahadır ve Akuadzba Vedat sınıflarının yanında yer alıyor.