Seçimin Ardından Hacimba ve Kutsniya'dan İlk Açıklamalar

Pazartesi, 26 Ağustos 2019 14:48

Abhazya'da cumhurbaşkanlığı seçimi 25 Ağustos Pazar günü,% 66,55'lik bir katılımla gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Raul Hacimba gazetecilere verdiği ilk demeçte, cumhurbaşkanlığı seçimi süresince stres yaşamadığını belirtti. Seçimin ilk turu hakkında görüşlerini dile getiren Hacimba, ikinci tur için hazırlıklara hemen başladıklarını söyledi. "Nerede, nasıl oy kullanılacağını şimdiden belirledik ve bunun ikinci turun sonuçlarını olumlu yönde etkileyeceğinden şüphem yok. Seçim programımız değişmeyecek" diyen Cumhurbaşkanı, hedefinin ülkeyi geliştirmek olduğu konusunda güvence verdi.

Hacimba, “Oldukça karmaşık bir siyasi seçim süreci yaşadık. Her şeyin yolunda gideceğinden emindim, dün size de böyle söyledim, öyle oldu. Sonuçlardan bağımsız olarak kendimize ve tüm dünyaya seçimlerin sakin bir ortamda nasıl yapıldığını bildiğimizi kanıtladık. Oy dağılımı toplumda belirli konularda farklı görüşler bulunduğunu ve bunun normal bir süreç olduğunu göstermektedir.”

İkinci tur seçimde karşısında olacak rakibi Alhas Kutsniya ile seçimin ardından konuşup konuşmadığı sorusuna Hacimba olumsuz cevap verdi ve “Beni aramadı, ben de aramadım, görünüşe göre zamanı yoktu” dedi.

Seçimlerde ikinci sırada yer alan ve ikinci tur seçimlerde rakibi Hacimba ile karşı karşıya gelecek olan Alhas Kutsniya ise gazetecilere verdiği demeçte, “İkinci tura gidiyoruz. Her şeyin yoluna gireceğini umuyoruz. Seçimlerin sessiz ve barışçıl bir ortamda yapılmasından çok memnunuz. Partimiz Amtsakhara dışarıdan değil, kendi bünyesinden aday gösterdi. Bu sonucun partimizin başarısı olduğunu düşünüyorum" dedi.

Kutsniya, ikinci tur seçimler için parti programlarının değişmeyeceğini, yalnızca seçim bölgeleriyle ilgili çalışmalarında taktik değişiklikler olabileceğini belirtti ve “Nerelerde ihmalimizin olduğuna bakacağız. Personel çalışmamız devam ediyor” diye ekledi.

Abhazya cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda % 50'lik barajı aşamayan adaylardan ilk iki sıradaki Raul Hacimba ve Alhas Kutsniya ikinci tura gidiyorlar. Abhazya Merkez Seçim Komisyonu verilerine göre ilk turda Hacimba % 23,85, Kutsniya ise % 21,97 oranında oy aldı.

İkinci tur seçimler 8 Eylül 2019 pazar günü yapılacak.

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny