Abhazya Merkez Seçim Kurulu, Uluslararası Basın Merkezi'ni Açtı

Cumartesi, 24 Ağustos 2019 17:02

Abhazya Cumhuriyeti Merkez Seçim Komisyonu'nun uluslararası basın merkezi “Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seçimleri 2019” bugün, Geri Dönüş Bakanlığı'nda  açıldı.

Basın sözcüsü Elena Labakhua'nın bildirdiğine göre, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini izlemek üzere Rusya ve Abhazya'dan 59 gazeteci ile Donetsk Halk Cumhuriyeti'nden bir gazeteci kayıt yaptırdı. Kayıtlı gazetecilerin 15 ayrı haber ajansını temsil ettiği bildirildi. Seçimleri izlemek üzere sayıları 100'den fazla misafirin ülkemize geldiği belirtilirken, basın merkezinin açılışında tüm bu gazeteciler ile uluslararası gözlemciler hazır bulundu.

Merkezin açılışını yapan Seçim Kurulu Başkanı Tamaz Gogia şunları söyledi: “Tüm resmi bilgiler bu odada verilecek. Uluslararası basın merkezimiz, halkımıza ve uluslararası topluma , Abhazya Cumhuriyeti'ndeki cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında bilgi vermek ve gelişmeler hakkında bilgilendirmek amacıyla kuruldu. Halkın iradesinin göstergesi olan seçimler tüm ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde de çok önemlidir. Bu nedenle seçimlerimizi izlemeniz ve gözlemleriniz bizim için çok önemlidir. Burada bulunan herkese teşekkür etmek istiyoruz.”

Oy verme merkezlerindeki sandıklarla ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını bildiren Gogia, “Abhazya Cumhuriyeti topraklarında 35 ilçe bulunmaktadır ve bu ilçeler de bölgelere ayrılarak her bölgede seçim merkezleri oluşturulmuş, buralarda toplam 152 sandık kurulmuştur. Bunlardan 3 tanesi Moskova, Çerkesk ve İstanbul şehirlerinde, diğer sandıklar Abhazya sınırları içindedir. Bugüne kadar, tüm sandık merkezlerinde hazırlık çalışmaları neredeyse tamamlanmıştır. Seçmen listelerinin toplanması ve onaylanması ise tamamlanmak üzeredir" şeklinde açıklama yaptı.

Uluslararası gözlemcilerin seçimlerde rahat çalışabilmeleri için gerekli tüm şartların sağlandığını belirten Tamaz Gogia, "Eylem planımız hazır, istenirse herhangi bir oy merkezini ziyaret etme imkanı sağlıyoruz. Gözlemcilerin ve gazetecilerin başvurularını değerlendirdik ve kendilerine birer tanıtım kartı hazırladık. Şu ana kadar ciddi bir ihlal söz konusu değil...” dedi. 

Tamaz Gogia, yeni tip pasaporta sahip 18 yaşını dolduran tüm Abhazya vatandaşlarının sandık başına gidebileceğibi söyleyerek, oyunu kullanan vatandaşların parmaklarının boyanması uygulamasının kaldırıldığını hatırlattı ve bunun yerine pasaportların 5. sayfasına özel bir damga vurulacağını bildirdi.

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny