Aslan Bjaniya'nın Abhazya Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Aday Olmayacağı Açıklandı

Pazartesi, 15 Temmuz 2019 09:51

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylık süreci devam ederken, Abhazya muhalefet bloğu lideri Aslan Bjania'nın 25 Ağustos 2019 günü yapılacak Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağı açıklandı.

Abhazya Cumhuriyeti Devletinin Korunması Ulusal Hareketi'nin, 14 Temmuz Pazar günü düzenlediği brifingde yapılan başkan Teymuraz Kişba tarafından yapılan açıklamaya göre, hastanede tedavi görmekte olan Bjania iyileşme sürecinin uzayacağı gerekçesiyle cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını bildirdi.

Açıklamada Bjania'nın sağlık durumu düzeldikten sonra tekrar Abhazya siyasetinde yer almaya devam edeceği belirtilirken, bu seçimlerde cumhurbaşkanlığı adayı olan Amtsakhara partisinin başkanı Alhas Kvitsinya'ya destek verilmesi çağrısı yapıldı. Kişba yaptığı açıklamada ayrıca Meclis Başkanı yardımcısı Dmitry Dbar'ın Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olarak desteklenmesi çağrısında da bulundu.

Bilindiği gibi, muhalefet bloğu lideri Aslan Bjania 18 Nisan'da geçirdiği ciddi bir rahatsızlık sonunda Moskova'da bir hastaneye kaldırılmıştı. Bir süre yoğun bakımda tedavi gören Bjania'nın zehirlendiği söylentileri üzerine yapılan soruşturma ve tıbbi inceleme sonunda zehirlenme belirtilerine rastlanmadığı açıklanmıştı. 2 Mayıs'ta sağlık durumuna rağmen Aslan Bjania'nın cumhurbaşkanlığına aday gösterileceği açıklanmış, 5 Temmuz’da ise bunun için bir inisiyatif grubu oluşturulmuştu.