Abhazya'nın da Katılımıyla Diaspora-Anavatan İlişkileri ve Dönüş Konferansı Türkiye'de Yapıldı

Salı, 09 Temmuz 2019 00:00

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun kuruluşunun 16. yıldönümü etkinliği olarak düzenlenen “Dönüş ve Diaspora-Anavatan İlişkileri Konferansı ve Çalıştayı” 6-7 Temmuz 2019 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Konferansa Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Bakanı Beslan Dbar ile Bakan Yardımcısı Aslan Sangulya, Adıgey Cumhuriyeti Geri Dönenler Komitesi Başkanı Shalaho Asker ve Kabardey Balkar Devlet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Karden Musadin de konuk ve konuşmacı olarak katıldılar. 

Federasyon temsilcilerinin, uzmanların, akademisyenlerin ve anavatan cumhuriyetlerinden yetkililerin katılımları ve katkıları ile, ilk gün anavatana dönüş çalışmaları, diaspora-anavatan ilişkileri konularında sunuşlar ve tartışmalar yapıldı. İlk günün son oturumunda ve ikinci gün gerçekleştirilen çalıştayda ise, serbest kürsü formatında konular tüm yönleri ile detaylı şekilde ele alındı. 

Konferansta Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Setenay Nil Doğan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erol Taymaz, Ömer Atalar, Kutluay Yağan, Bilge Eken, Atilla Mutlu Alkış, Hakan Karuk sunumlarını yaptılar. Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen katılımcılar da toplantı boyunca katkılarını sundular.

Konferans ve çalıştay, hazırlanan sonuç bildirgesinin okunması ile sona erdi.

Kaynak: kaffed.org