Abhazya'da İktidar ve Muhalefet Anlaştı Seçimler Ertelendi

Çarşamba, 22 Mayıs 2019 06:46

Abhazya'da iki gündür süren gergin ortam anlaşma ile sonuçlandı. Yapılan görüşmeler sonucu dün geç saatlerde alınan kararla iktidar ve muhalefet tarafları anlaşmaya vardı ve 21 Temmuz'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri 25 Ağustos'a ertelendi.

Cumhuriyet'teki iki günlük protesto eylemlerinden sonra, muhalefet ve Abhazya'daki yetkililer cumhurbaşkanlığı seçimlerini 25 Ağustos'a erteleme konusunda anlaştılar.

Kararın açıklanmasından sonra Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, parlamento önündeki miting sırasındaki başarılı koruma görevleri nedeniyle kolluk kuvvetlerine bizzat teşekkür etti ve “Göreviniz sırasındaki profesyonel tutumunuz ve sabrınız için hepinize teşekkür ediyorum.  Abhazya'nın kolluk kuvvetleriyle gurur duyuyoruz" dedi.

Bilindiği gibi 20 Mayıs'ta, muhalefet bloğu eş başkanı Bjania'nın sağlık durumunu öne sürerek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesini talep eden muhalefet temsilcileri parlamento önünde aralıksız iki gün süren bir miting başlatmış, özel gündemle toplanan parlamentonun seçimleri erteleme talebini reddetmesi üzerine sivil itaatsizlik çağrısı yapmışlardı. 21 Mayıs günü bir süre başkent Sohum girişindeki otoyol trafiğe kapatılmış, ayrıca şehir içinde toplu taşım hizmetleri durdurulmuştu.