Cumhurbaşkanı Hacimba Protesto Eylemleriyle İlgili Halka Seslendi

Salı, 21 Mayıs 2019 13:51

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, muhalefet bloğunun ülkede gerçekleştirdiği protesto gösterileri ile ilgili olarak Abhazya halkına hitaben bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanlığı basın servisince duyurulan açıklama şöyle:

"Sevgili Abhazya Cumhuriyeti vatandaşları!

Bugünlerde hepimiz, Aslan Bjania'nın sağlık durumunu ve kendisinin yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılımını bahane eden, asıl amaçları devlet başkanının istifasını sağlamak olan muhalif güçlerin, yıkıcı eylemlerine şahit olduk.

Daha önce söylediğim gibi, milletvekilinin ve danışmanlarının sağlık problemleriyle yakından ilgileniyoruz. Güvenlik birimlerimiz Rus meslektaşlarımızla birlikte, konu hakkında detaylı bir soruşturma yürütüyorlar.

Bildiğiniz gibi muhalefet mensupları hedeflerini gerçekleştirmek için Abhazya Parlamentosu önünde bir miting gerçekleştirerek, süresi belirsiz bir dizi yasadışı eylem çağrısı yaptı:

Bzıb ve Tamiş bölgelerindeki devlet otoyolunu tıkamaları, Sohum'da otobüs troleybüs garajları ve diğer toplu taşım aracı park yerlerine yapılan baskılar, ülkedeki durumu istikrarsızlaştırıyor. Ve tüm bunlar tatil sezonunun başında gerçekleşiyor. Bu kadar gerginlik, ülkemize gelmesini çok önemsediğimiz birçok tatilciyi korkutabilir.

Abhazya Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü zaman dilimi içinde, seçimlerin sorunsuz bir şekilde yapılmasının önemi hakkında daha önce konuşmuştum. Bununla birlikte muhalefetin eylemleri mevcut sosyo-politik durumu daha kötüleştiriyor. Son günlerde yüz yüze bulunduğumuz gerçekler, muhalif liderlerin yapılanları daha fazla demokrasi özlemleriyle açıklamaya çalışmalarına rağmen, iktidarı ele geçirme girişimlerine tanıklık ediyor.

Abhazya makamları, ülkemizin anayasal temellerini sarsabilecek kışkırtıcı eylemleri önlemek için ülkedeki istikrarı ve sakinliği korumak için gerekli tüm önlemleri alıyor. Güvenlik Konseyimiz mevcut sorunları en iyi şekilde çözmenin makul yollarını tartışmak için, bu günlerde birkaç kez toplanmıştır.

Provokasyonlara boyun eğmemenizi, sabırlı olmanızı ve dikkatli olmanızı istiyorum! Ülkemizde barışı ve huzuru sağlayabileceğimize eminim!"