Muhalefet Sivil İtaatsizlik Çağrısı Yaptı, Güvenlik Güçleri Alarmda

Salı, 21 Mayıs 2019 10:20

Abhazya'da muhalefet bloğu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesi taleplerinin reddedilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Hacimba'nın istifasını isteyerek, süresiz sivil itaatsizlik eylemleri ve ülkede olağanüstü hal kararı aldıklarını bildirdi.

Alınan karar kapsamında başkent Sohum'un ana yollarının trafiğe kapatılacağı ve ulaşım araçlarının çalışmasına izin verilmeyeceği bildirilirken, dün parlamento önünde başlayan ve gece dahil halen devam eden muhalefet mitingiyle birlikte, günün ilk saatlerinden başlayarak toplu taşım araçlarının ve taksilerin çalışmadığı, Tamış ve Bzıp bölgesinde ana otoyolun kapatıldığı, insanların duraklarda mahsur kaldığı gözlendi. Günün ilerleyen saatlerinde bariyerlerin kaldırılarak otoyolun açıldığı bilgisi geldi. Ancak saat 16.00 itibarıyla halen toplu taşım araçlarının çalışmadığı görülüyor.

Muhalefet mitinginin bugün ve yarın da devam edeceği bildirilirken, kolluk kuvvetlerinin Cumhurbaşkanlığı ve parlamento önünde yoğun güvenlik önlemleri aldığı öğrenildi.

Diğer yandan protesto eylemlerini devlete karşı siyasi bir şantaj olarak niteleyen Abhazya İçişleri Bakanlığı yayınladığı bildiride ülke vatandaşlarına çağrı yaparak, devlet kurumlarının çalışmalarına, Abhazya vatandaşlarının ve Abhazya'nın misafirleri olan turistlerin hayatına, resmi web sitelerine müdahale edebilecek eylemlerde bulunmamaları, provokasyonlara boyun eğmemeleri, gelen bilgileri mümkün olduğunca analiz etmeleri, yasa ve düzene uygun hareket etmeleri konusunda uyarıda bulundu. Bildiride ayrıca "Kamuoyunun manipülasyonuna, vatandaşların ruh hallerini bozmaya, politik şantaj  amacıyla eksik ve yanlış bilgilermelere yönelik eylemler cumhuriyetimiz için olumsuz durumlara neden olabilir" denilerek herkesin hukukun üstünlüğüne saygı duyması uyarısı yapıldı.

Abhazya Cumhuriyet Başsavcılığı basın servisinden yapılan açıklamada ise sivil itaatsizlik çağrıları ve sosyal ağlarda dağıtılan diğer yasa dışı eylem bildirileri ile ilgili olarak, ülke vatandaşlarının hukuk ve anayasa hükümlerine uymaları gerektiği, aksi halde takibine başlandığı gibi, bu çağrıları yapanların Abhazya Cumhuriyeti yasalarına göre cezalandırılacağı bildirildi.

Kaynak: Sputnik Apsny