Abhazya'da Muhalefetin Seçimleri Erteleme İsteği Reddedildi

Pazartesi, 20 Mayıs 2019 17:41

Muhalefet bloğunun Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesi için yaptıkları başvuru, parlamentoda yapılan oylamada reddedildi. Seçimlerin daha önce kararlaştırıldığı gibi 21 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirileceği bildirildi.

Yerel kaynaklardan aldığımız bilgilere göre, bugün sabah saatlerinde Abhazya parlamento binası önünde toplanan kalabalık bir grup, muhalefet bloğu adayı Aslan Bjania'nın sağlık durumu nedeniyle seçimlerin ertelenmesini talep ederek bir miting düzenlediler. Bir grup parlamenter göstericilerin yanına gelerek, bu talebi bugün yapılacak parlamento toplantısında özel bir madde olarak görüşecek karara bağlayacaklarını belirttiler. Akşam saatlerinde sona eren parlamento toplantısının ardından yapılan açıklamada ise seçimlerin ertelenmesi talebinin görüşüldüğü ve yapılan oylama sonunda gerekli olan 24 oya ulaşılamayarak, 14 lehte oy ile reddedildiği bildirildi. 

Bilindiği gibi, muhalefet bloğu eş başkanı Aslan Bjania 18 Nisan 2019 günü aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmış, felç riski ve zehirlenme iddialarıyla bir süre yoğun bakımda kalmıştı. İki yakın korumasının da aynı belirtilerle tedavi altına alındığı bildirilen Bjania'nın halen Moskova'da bir hastanede tedavisine devam edildiği alınan bilgiler arasında. 

Konuyla ilgili muhalefet tarafı yayınladığı bildiride iktidarı suçlayarak, Bjania'nın kanında yüksek miktarda cıva ve zehirli maddeler bulunduğunu söylediler ve zehirlenmenin kesin olduğunu laboratuvar sonucu belgeleriyle duyurdular. Cumhurbaşkanı Hacimba ise halk temsilcileriyle bugün yaptığı toplantıda, Bjania'nın zehirlendiği iddialarıyla suçlanan devlet otoritesine dahil kişilere hayali bir suçlama yapıldığını, bunun aksini ispat etmeye çalışmayacaklarını, iddia sahiplerinin ilgili yargı makamları kanalıyla durumun değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Foto: Sputnik Apsny